У подорож з чумаками

Едуард ОВЧАРЕНКО
Київський академічний театр українського фольклору “Берегиня” запросив на прем’єрну виставу “Чумацький шлях”. Етнографічні записи пісень, музики, близькі до оригіналу сценічні костюми перенесли глядачів у далекий чумацький час.

Уперше виставу про чумаків народний артист України Микола Буравський поставив 14 років тому. Спектакль мав успіх, його показували на багатьох престижних сценічних майданчиках, а нещодавно йому вирішили подарувати нове життя. До роботи над постановкою долучився талановитий режисер Іван Войтюк.
Репетиції оновленого “Чумацького шляху” тривали протягом місяця, проте на підготовчу роботу витрачено значно більше часу. Спочатку підібрали вокальний матеріал. Чумацькі пісні добре збереглися до наших днів, але потрібно було використати ті, що найбільш повно показують це явище в історії українського народу. Одне з центральних місць у виставі належить пісні “Ой горе тій чайці”, яку дуже любили Богдан Хмельницький та Іван Мазепа. Серед інших творів — “Ішов чумак з дому”, “Ой наїхали чумаки з України”, “А вже чумак дочумакувався”, “Ой чумаче, чумаче, життя твоє собаче”. Всі ці пісні були дуже популярні в Україні.
Особливого колориту виставі надає творчість інших народів, які мешкають в Україні. Як відомо, життя чумаків відображає їхній шлях на південь. І коли вони туди потрапляли, то відвідували ярмарки в південних містах. Найчастіше в Одесі. На привозі в цьому місті були і євреї, і болгари, і цигани, і представники інших народів, що мешкають на півдні. Вони демонстрували свою національну культуру: пісні, танці. Отож не випадково окрасою вистави стали запальні єврейські та циганські танці.
У виставі представлені танці, які ще 14 років тому поставив В’ячеслав Вітковський. Музичне оформлення Микола Буравський створював разом із керівником оркестру театру Юрієм Мілевським. На жаль, уже протягом останніх десяти років Київське міське управління культури зовсім не виділяє коштів на реквізити й костюми до нових вистав. Тому довелося використовувати те, що є з попередніх постановок, дещо оновили за зароблені кошти. Але це завадило, аби створити на сцені яскраве дійство.
Уже перший показ “Чумацького шляху” глядачі зустріли бурхливими оплесками. Почали з’являтися пропозиції щодо показу вистави на інших сценічних майданчиках столиці та за межами Києва.
Наразі у театрі завершують роботу над дитячою казкою “Зелена гора”, яку ставить Ігор Шуб. А в планах Миколи Буравського вистава “Славні козакизапорожці”, яка має показати героїчні сторінки української історії. Також тут планують до кінця року здійснити постановку вистави “Поліська легенда”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment