Українське танго

Оксана КОЗАК,
викладач музики Львівської музичної школи № 5
За традицією в музичних школах Львова відбуваються концерти, присвячені видатним композиторам, музикантам, діячам культури. Учні під керівництвом своїх викладачів готуються до виступів, вивчають творчість українських і світових співаків, виконавців, музикантів. Кожен концерт присвячується певній темі, над якою працюють учні та вчителі.

У Львівській музичній школі № 5 відбувся “Вечір осіннього танго”. У концерті брали участь і викладачі школи, і учні. Викладач О. В. Козак розповіла про корифеїв української естради, зокрема танго, таких, як Богдан Веселовський, Ярослав Барнич, Василь Безкоровайний, Анатолій КосАнатольський.
Музичне життя Львова тих років було дуже багатим і різноманітним. Організовує свої концерти співачка Одарка Бендрівська (племінниця Соломії Крушельницької), акомпанують їй відомі піаністи — Софія Ліоса, Наталя Кліщікович та Галя Левицька. Галя Левицька грає у відомому на той час тріо зі скрипалем Романом Криштальським та віолончелістом П. Пшеничкою. Вони їздять з концертами по всій Галичині. У 1936 р. Одарка Бендрівська разом з Г. Левицькою влаштовують вечір новітніх пісень. Відомий піаніст, критик і композитор Антін Рудницький разом з дружиною — співачкою Марією Сокіл ведуть по Львівському радіо просвітницьку програму “Сорок хвилин для дітей”.
1939 р. заснована Львівська консерваторія ім. М. Лисенка, тут працюють відомі Львівські музиканти — скрипалька Леся Деркач, баритон світової слави, соліст Віденської опери Роман ПрокоповичОрленко.
У Львові виступають такі знаменитості, як О. Мишира, М. Менцінський. Співають вони під акомпанемент самого С. П. Людкевича. На сцені Львівської опери звучать голоси М. Волинського, М. Менцінського, О. ЛюбичПарахоняк.
З концертами по Галичині і у Відні гастролюють віолончеліст Б. Бережницький з піаністкою Д. ГординськоюКаранович.
Великий резонанс мають сольні виступи славетної Соломії Крушельницької, яка виступає разом з піаністом і композитором Нестором Нижанківським. Н. Нижанківський веде велику просвітницьку діяльність. Разом зі співачкою М. СабатСвірською організовують концерт старогалицьких пісень. Виступають у Львові, їздять з концертами по Галичині хорові колективи “Сурма”, “Бандурист”.
В Оперному театрі засяяла зірка молодої балерини — Роми Прийми, яка у 30—40 р. була окрасою Львівського балету, емігрувавши до Відня, виступає у Віденській опері як солістка балету, є солісткою балету в Інсбруку, потім у Королівському балеті у Вінніпегу. Вона поєднувала танець з українським фольклором. Львівська публіка звикла до високоякісних музичнотеатральних імпрез, високо цінувала виступи українських артистів і тому поява “Ябцьоджазу” викликала неабияке зацікавлення.
З розповіді ведучої концерту дорослим і дітям було цікаво дізнатись про музичне життя довоєнного Львова, зокрема про студентську капелу “Ябцьоджаз” і про музичнотеатральні вистави, які прислужилися до розвитку музичного мистецтва нашого міста. Було згадано і українську естрадну співачку Ірину Яросевич, відому в Польщі як Ірен Андерс. Взаємна симпатія, яка поєднувала Ірину Яросевич і Богдана Веселовського, зреалізувалася у його творчості такими шедеврами, як “Прийде ще час”, “Самітнє серце”, “Не плачте, рожі”, “Ти і твої чорні очі”. Потрібно відзначити виконавців танго Б. Веселовського, таких, як Нестор Мельник, викл. Ірина Сподарик, учениць Софію Бейк, Дарію Степанчук, Юрія Болесту, Софію Мариняк та ансамбль “До Ре Мі Фа Солька” (керівник Ірина Леськів). Після виконання танго Б. Веселовського лектор розповіла про нелегку долю Ярослава Барнича, про те, як замовчувалась його творчість у Радянській Україні і наскільки відомим і талановитим був він, як композитор, диригент, творець перших українських оперет у Америці. Танго Я. Барнича “О, соловію” виконала викладач І. Сподарик, а танго “Гуцулку Ксеню” майстерно заграла на фортепіано Анастасія Іванишин (викладач Г. В. Тачак). Було виконано “Танго кохання” і “Карпатське танго” А. Й. КосАнатольського. Виконавці — Ірина Леськів та учень Володимир Станьчак (викл. Роман Фегцак). “Танго Стефи” Василя Безкоровайного блискуче заграли викладачі школи сестри Мар’яна та Софія Г асьошин.
Лектор розповіла про сучасне українське танго, Анастасія Каркульовська та Софія Нога виконали твір В. Камінського “Танго нежданої любові”.
“Золотистий туман” — танго Леопольда Ященка виконав старший вокальний ансамбль “Феєрія” — керівник І. Леськів.
Софія і Мар’яна Гасьошин виконали два твори сучасного українського композитора з Херсонщини О. Голоболіна, це “Танго вогню” та “Танго злого пса”.
Закінчився концерт твором “Осіннє танго” авторства Соні Козак, яке дуже майстерно виконали викладачі Ірина Леськів та Жанна Ірза. Отже, як зазначила лектор, танго було представлене в різних видах — від ліричного і комічного до філософськодраматичного. Окремо слід згадати концертмейстерів — О. Ф. Самусенко, Н. П. Романишин та Оксану Крупу, які спричинилися до успіху концерту. Як зазначив директор школи А. Леськів, такі лекціїконцерти дуже потрібні в школах, адже ми повинні більше знати про тих, хто в тяжких умовах довоєнного і післявоєнного Львова творив нашу українську культуру, і тих, хто творить її в наш час.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment