Мирослав ПОПАДЮК,
голова Снятинського райоб’єднання “Просвіта”, член НСПУ, НСЖУ
З нагоди 150-ліття “Просвіти” на теренах Заболотівської територіальної громади, що на Снятинщині відбулася декада культурно-просвітницьких заходів.
Активними учасниками цікавих дійств стали осередки “Просвіти”, культосвітні працівники, мешканці сіл. Сприяло творчим зустрічам керівництво територіальної громади (голова Іван Танюк), очільники відділів освіти (Тамара Стеф’юк) і культури (Василь Гаврилюк).
“Культурнопросвітницьке краєзнавство в іменах” — круглий стіл на таку тему захопив гостей та мешканців покутського села Тростянець. Зустрілися присутні у місцевій бібліотеці (завідувачка Марія Остафійчук) і сільській гімназії (директор Галина Павлюк).
Читачі — юні вихованці школи — розповіли про почесних мешканців села: відомого письменникапросвітянина і бібліофілавидавця Івана Михайлюка і талановитого художника, лауреата Шевченківської премії Івана Остафійчука, члена Національної спілки художників України Василя Остафійчука; педагогапросвітянина, автора книги “Село на підгір’ї” Миколу Симовонюка і молоду художницюодносельчанку Галину Григорук.
Уважно слухали спогади дочок письменника Івана Михайлюка про свого батька та про одержиму працю сільських просвітян у минулому.
Шкільний осередок “Просвіти” подарував присутнім своє аматорське мистецтво, захопливу хореографічну інсценізацію “Колоски” за творчістю письменника та дитячу виставку на тему: “Краса осені у творчості школярів”.
“Книги — морська глибина” (Іван Франко) – під таким девізом у селищній бібліотеці Заболотова відзначали Всеукраїнський день бібліотек.
Глядачі побачили вітальнопісенний фільм про творчі діяння бібліотек та їхніх щедрих берегинь – бібліотекарів. До відзначення і створення святкової атмосфери активно долучилися творці фільму про книжні скарби місцевих книгосховищ — методист бібліотечних справ Людмила Грицик та кінооператор студії “Кадр” селищного Будинку культури Петро Будник.
…Три зорі Романа Ризюка (педагогічна, просвітницька, громадська) — ще раз прихильно відчули цьогоріч учасники святкового просвітницького зібрання, що відбулося в Іллінецькій школіліцеї з нагоди відкриття меморіальної барельєфної дошки талановитому педагогупросвітянину, почесному мешканцю села Романові Ризюку на день його 70ліття.
Світлої пам’яті пан Роман був протягом 20 років очільником місцевої школи і засновником унікального історикоетнографічного музею села, що отримав статус народного. А ще Роман Ілліч після виникнення в Україні Товариства української мови ім. Тараса Шевченка (“Просвіта”) став організатором у школі першого на Снятинщині сільського осередку цього об’єднання. Першопрохідництво іллінецьких просвітян повсякчас подивовувало через одержимість педагогапросвітянина, який, заснувавши 18 березня 1989 року осередок, не оминув кари тодішніх владцівчужинців. “Тішили” звільненням з роботи. Але не ті вже суспільні вітри повівали. Минулося. І тривале керівництво краянина місцевим педколективом у новітні часи відродження України прийшлися на користь шкільництву, загальнолюдським та просвітницьким справам в Іллінцях і не тільки. Про це з пошануванням виповідали сільський отець Степан, голова громади Іван Танюк, керівник районного просвітянського об’єднання, староста села Михайло Баглай, педагоги, друзі.
…“Учителем школа стоїть!” Ці слова далекого лютого 1892го виповів Іван Франко на Снятинському вічевому сході, де йшлося про долю тодішньої галицької школи та її нужденного вчителя.
Тож урочисте зібрання педагогівпросвітян з нагоди Дня вчителя у Заболотівському будинку культури розпочалося з покладання квітів до пам’ятника Каменяру.
Звучали прихильні слова на адресу освітян, були нагороди і обдарування, було щире і обнадійливе аматорство і дошкільнят і молодших школярів, і юних вихованців з “Молодої Просвіти” місцевого ліцею.
…А ще до заболотівців з творчим звітом прибув фольклорноетнографічний колектив “Ганьківчани” (Ганьківський старостинський округ) зі своїм старостою Василем Шияном. Гості, окрім свого аматорства, привезли з собою виставку художніх творів знаної місцевої майстрині пензля Надії СавчукГнатишин, яка була високо поцінована глядачами.
Знову мистецьке слово і зворушлива пісня ганьківців чарувала і педагогів, і усіх присутніх на творчій зустрічі, яка вдалася на славу.
Просвітницькі джерела не міліють.