Просвітницькі джерела не міліють

Мирослав ПОПАДЮК,
голова Снятинського райоб’єднання “Просвіта”, член НСПУ, НСЖУ
З нагоди 150-ліття “Просвіти” на теренах Заболотівської територіальної громади, що на Снятинщині відбулася декада культурно-просвітницьких заходів.
Активними учасниками цікавих дійств стали осередки “Просвіти”, культосвітні працівники, мешканці сіл. Сприяло творчим зустрічам керівництво територіальної громади (голова Іван Танюк), очільники відділів освіти (Тамара Стеф’юк) і культури (Василь Гаврилюк).

“Культурнопросвітницьке краєзнавство в іменах” — круглий стіл на таку тему захопив гостей та мешканців покутського села Тростянець. Зустрілися присутні у місцевій бібліотеці (завідувачка Марія Остафійчук) і сільській гімназії (директор Галина Павлюк).
Читачі — юні вихованці школи — розповіли про почесних мешканців села: відомого письменникапросвітянина і бібліофілавидавця Івана Михайлюка і талановитого художника, лауреата Шевченківської премії Івана Остафійчука, члена Національної спілки художників України Василя Остафійчука; педагогапросвітянина, автора книги “Село на підгір’ї” Миколу Симовонюка і молоду художницюодносельчанку Галину Григорук.
Уважно слухали спогади дочок письменника Івана Михайлюка про свого батька та про одержиму працю сільських просвітян у минулому.
Шкільний осередок “Просвіти” подарував присутнім своє аматорське мистецтво, захопливу хореографічну інсценізацію “Колоски” за творчістю письменника та дитячу виставку на тему: “Краса осені у творчості школярів”.
“Книги — морська глибина” (Іван Франко) – під таким девізом у селищній бібліотеці Заболотова відзначали Всеукраїнський день бібліотек.
Глядачі побачили вітальнопісенний фільм про творчі діяння бібліотек та їхніх щедрих берегинь – бібліотекарів. До відзначення і створення святкової атмосфери активно долучилися творці фільму про книжні скарби місцевих книгосховищ — методист бібліотечних справ Людмила Грицик та кінооператор студії “Кадр” селищного Будинку культури Петро Будник.
…Три зорі Романа Ризюка (педагогічна, просвітницька, громадська) — ще раз прихильно відчули цьогоріч учасники святкового просвітницького зібрання, що відбулося в Іллінецькій школіліцеї з нагоди відкриття меморіальної барельєфної дошки талановитому педагогупросвітянину, почесному мешканцю села Романові Ризюку на день його 70ліття.
Світлої пам’яті пан Роман був протягом 20 років очільником місцевої школи і засновником унікального історикоетнографічного музею села, що отримав статус народного. А ще Роман Ілліч після виникнення в Україні Товариства української мови ім. Тараса Шевченка (“Просвіта”) став організатором у школі першого на Снятинщині сільського осередку цього об’єднання. Першопрохідництво іллінецьких просвітян повсякчас подивовувало через одержимість педагогапросвітянина, який, заснувавши 18 березня 1989 року осередок, не оминув кари тодішніх владцівчужинців. “Тішили” звільненням з роботи. Але не ті вже суспільні вітри повівали. Минулося. І тривале керівництво краянина місцевим педколективом у новітні часи відродження України прийшлися на користь шкільництву, загальнолюдським та просвітницьким справам в Іллінцях і не тільки. Про це з пошануванням виповідали сільський отець Степан, голова громади Іван Танюк, керівник районного просвітянського об’єднання, староста села Михайло Баглай, педагоги, друзі.
…“Учителем школа стоїть!” Ці слова далекого лютого 1892го виповів Іван Франко на Снятинському вічевому сході, де йшлося про долю тодішньої галицької школи та її нужденного вчителя.
Тож урочисте зібрання педагогівпросвітян з нагоди Дня вчителя у Заболотівському будинку культури розпочалося з покладання квітів до пам’ятника Каменяру.
Звучали прихильні слова на адресу освітян, були нагороди і обдарування, було щире і обнадійливе аматорство і дошкільнят і молодших школярів, і юних вихованців з “Молодої Просвіти” місцевого ліцею.
…А ще до заболотівців з творчим звітом прибув фольклорноетнографічний колектив “Ганьківчани” (Ганьківський старостинський округ) зі своїм старостою Василем Шияном. Гості, окрім свого аматорства, привезли з собою виставку художніх творів знаної місцевої майстрині пензля Надії СавчукГнатишин, яка була високо поцінована глядачами.
Знову мистецьке слово і зворушлива пісня ганьківців чарувала і педагогів, і усіх присутніх на творчій зустрічі, яка вдалася на славу.
Просвітницькі джерела не міліють.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment