Стежками пам’яті героїв УПА

Лариса ТКАЧ,
член ради Рівненського міського товариства “Просвіта” ім. Т. Г. Шевченка
Поринути в історичні події національно-визвольного руху 40—50х років ХХ ст. за Українську державу, доторкнутися до героїчного минулого на прикладі героїв, котрі служили українській ідеї та поклали на її вівтар свої життя, Прометеєм яких був Роман Шухевич, мали змогу 33 лідери патріотично свідомої молоді рівненських шкіл.

У межах проекту Рівненського міськоб’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка “Просвіта сіє світло”, що реалізується в ході загальноміського проекту управління культури й туризму “Рівне — місто унікальних подій”, за сприяння управління освіти Рівненського міськвиконкому 26 жовтня 2018 року відбулась краєзнавчопатріотична експедиція “Стежками УПА”, під час якої всі охочі завітали до меморіального музею Романа Шухевича, що в Білогорщі під Львовом.
У День захисника України, свята Покрови, Дня українського козацтва та 76річчя УПА в Рівному відбувся 24 фестивальогляд військовопатріотичної пісні та строю “Червона калина”, який 1994 року започаткувало товариство “Просвіта”. Цьогоріч це не конкурс, а фестиваль. Переможців журі не визначало. Кожен взвод, а їх було 33, отримав грамоти. Головна мета таких заходів — виховання у молоді любові до рідної землі та патріотичного духу. Отже, командирів взводів, які брали участь у конкурсі, нагородили екскурсією “Стежками пам’яті героїв УПА”.
У с. Білогорща, що під Львовом, є музей генералахорунжого УПА Романа Шухевича. Тут була одна з останніх криївок легендарного головнокомандувача повстанців. Він там жив (1948—1950 рр.), проводив робочі наради, керував підпіллям. І саме тут, на порозі будинку, де зараз музей, загинув, увійшовши назавжди в історію України. В будинку після смерті Шухевича жили люди. Після здобуття Україною незалежності, колишні вояки УПА з діаспори викупили приміщення, власникам придбали квартири у Львові, а будинок подарували українцям, для музею. Будинок двоповерховий, на першому поверсі загальна експозиція на тему боротьби повстанців і Романа Шухевича. Рояль із родинного дому, світлини і документи Шухевичів, кулемет “Максим” та автентичні предмети з повстанської криївки. На другий поверх двері ведуть із подвір’я. Одразу після входу починаються вузькі сходи. Ось саме на них Шухевич застрелив начальника відділення Управління МДБ УРСР майора Ревенка. На спецоперацію до криївки зібрали понад 700 солдат, які увірвалися до другого поверху і хтось із них поранив Шухевича. Тоді поранений Провідник УПА вистрілив собі у скроню. Кулю згодом знайшли мешканці будинку, зараз вона в музеї. Піднявшись сходами, побачимо вузьку перегородку (40 см ширина потаємної криївки). Цей виріз з’явився вже під час створення музею. Крім того, була ще шторка з тканини, яка додатково маскувала схованку. Саме в ній і повинен був ховатись Шухевич. Та коли він почув, що допитують його зв’язкову Галину Дідик, і побачив з другого поверху, скільки прийшло за ним ворогів, вирішив не датись в руки живим. До речі, в МГБістів був наказ узяти його живим. Не вийшло.
На другому поверсі є приміщення, де була кухня, а також кімната зв’язкової, вчительки та Шухевича. Зараз там стоять меблі (стіл, стільці та диван) Шухевичів з їхнього родинного дому.
Загинувши у 43 роки, хорунжий УПА Роман Шухевич зробив для України багато, а скільки ще міг зробити!
Найбільшої слави у пам’яті нащадків Роман Шухевич заслужив як талановитий організатор і Головний командир легендарної УПА. Він розумів, що УПА, хоч і започаткована революційною ОУН, фактично має бути всенародною, всеукраїнською силою. Шухевич був високоосвіченою особою, розумівся на всіх дисциплінах військової справи, на теоретичному та практичному плані в організації збройних сил, автор багатьох статей на військовонавчальну тематику. Він мав різні псевда (“Тарас Чупринка”, “Чернець”, “Дзвін”, “Чагар” та ін.), бо такими були вимоги суворої конспірації.
Загинув Роман Шухевич уранці 5 березня 1950 року в нерівному бою з військами МВДМГБ. Досі невідомо, де могила Тараса Чупринки, Головного Командира УПА, який керував армією майже 7 років, з них 5 років — в умовах “мирної стабілізації” після війни.
— Коли мені запропонували поїхати на екскурсію до музею Романа Шухевича, я погодилася і не пошкодувала. Адже не часто випадає нагода відвідати реальне місце, де відбулись події історичного значення, — каже Анастасія Зайчук, учениця 10 класу ЗОШ № 20. — Вразили маловідомі факти з життя і боротьби Романа Шухевича. Найцікавішою була розповідь про вольове рішення і мужню смерть командира УПА саме на місці події. Під час екскурсії почула багато невідомого про родину Шухевичів і тих людей, що співпрацювали з ним заради волі рідного народу. Після такої інформації розумієш, наскільки сильною була і є наша нація.
— Це була незвичайна поїздка. Ми відвідали легендарне місце, де загинув герой України за незалежність своєї держави. Екскурсія залишила лише позитивні емоції, відчув гордість і шану до нашого історичного минулого, — поділився враженнями Давид Кручек, учень 8 класу СПШ № 15.
На згадку спільне фото екскурсантів біля монумента. Повертаючись додому, пройшлися старим Львовом. Професійний коментар щодо цих та інших історичних подій, які відбувалися на теренах Волині та Галичини в різні часи, робив учитель історії Рівненської ЗОШ № 27 Михайло Шевчук. Інформацію жваво обговорювали дорогою додому. Учні були учасниками вікторин, питання до яких придумували самі.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment