З Україною в серці

Едуард ОВЧАРЕНКО
У Києві та Чернігові відбувся форум з нагоди 100річчя Київської капели бандуристів, що дав можливість уперше від 1941 року зібрати хранителів українського мистецтва з різних континентів, які більше 70 років в еміграції плекали цілий культурний пласт, на жаль, знищений у радянський період та практично невідомий в Україні.

Йдеться про музичні традиції засновників Київської капели бандуристів, знайомство української спільноти з маловідомим сьогодні в Україні, але популярним у першій половині ХХ століття інструментом — бандурою харківського типу, музичним репертуаром, збереженим представниками діаспори в еміграції та творчістю Гната Хоткевича, який багато зробив для розвитку бандурного виконавства першої половини минулого століття.
Міжнародний форум бандуристів створено з метою спільного розвитку і промоції українського національного мистецтва у світі. Він має на меті побудову ефективної платформи обміну досвідом між репрезентантами у науководослідній і мистецькій галузях.
Відкрили форум у Центральному палаці культури СБУ круглим столом за участю провідних репрезентантів бандурного мистецтва. Потім відбулася науковопрактична конференція, присвячена 100річчю Капели бандуристів. А після цього — виступ Української капели бандуристів імені Тараса Шевченка (США), показ фільму Ореста Сушка “Хоробра сімнадцятка”, присвяченого історії еміграції капели до США у роки Другої світової війни та зустріч із режисером фільму.
Протягом двох наступних днів у Національній музичній академії України ім. Петра Чайковського (м. Київ) і Дитячій музичній школі (м. Чернігів) відбулися майстеркласи від провідних бандуристів світу, музичний марафон “Всі бандури світу”, у СвятоВолодимирському Кафедральному Патріаршому Соборі — служба Божа за участю виконавців зі США.
Завершився форум у Національному академічному драматичному театрі ім. Івана Франка спільним концертом Української капели бандуристів ім. Тараса Шевченка (Північна Америка) та Національної заслуженої капели бандуристів України ім. Георгія Майбороди, присвяченим 100річчю Київської капели бандуристів.
Сто років тому Українська капела несла для тоталітарного режиму велику небезпеку. Тому в Харкові комуністична влада зібрала та знищила і кобзарів, і інструменти. І саме учасники Української капели бандуристів ім. Тараса Шевченка зберегли кілька бандур харківського типу. Українська капела ім. Тараса Шевченка зберігала нашу ідентичність через пісню, мову, культуру українського народу”, — наголосив, відкриваючи концерт, міністр культури України Євген Нищук. Також міністр зачитав привітання Прем’єрміністра України та вручив грамоту Міністерства культури Українській капелі бандуристів ім. Т. Шевченка.
Присутні ознайомилися з історією Української капели бандуристів ім. Тараса Шевченка. Цей відомий чоловічий колектив репрезентує оригінальний український музичний формат капели бандуристів, що виник у добу розквіту українського музичного авангарду 1918 року в Києві. Члени капели протягом майже 70 років мешкають у різних містах США, ретельно зберігаючи унікальний український виконавський жанр, традиції музикування, репертуар та інструментарій. Колектив активно гастролює, здійснює і втілює важливі освітні культурномистецькі програми.
Історія становлення колективу сповнена трагічних подій, серед яких зміни політичних режимів, окупації, війни, заборона діяльності, арешти, еміграція. Починаючи з 1949 року, коли УКБімТШ пустила нове коріння у Детройті, США, колектив виступив у більш ніж 500 концертах у Північній Америці, Австралії, Європі, Україні.
Учасники Капели зберегли оригінальний репертуар із понад ніж 600 творів. За весь час існування колективу поза межами України ним керували видатні диригенти Григорій Китастий, Володимир Божик, Петро Потапенко, Іван Задорожний, Володимир Колесник, Богдан Герявенко та Олег Махлай. Завдяки успішним спільним проектам із народною артисткою України Русланою, всесвітньо відомою зіркою НьюЙоркської МетрополітенОпери Павлом Плішкою та однією з найвідоміших танцювальних груп Канади, — Українським ансамблем танцюристів “Шумка” — Українській капелі бандуристів ім. Тараса Шевченка вдалося досягти нових творчих вершин та продемонструвати світові, що бандура надзвичайно сучасний і надважливий носій культури.
1992 року УКБімТШ присвоєно звання лауреата Національної премії України ім. Тараса Шевченка за популяризацію української музичної спадщини.
Того вечора обидва видатні колективи представили все найкраще зі свого творчого доробку. А найбільше оплесків отримали капели за спільне виконання Гімну “Ще не вмерла Україна”, мелодій на слова Тараса Шевченка “Реве та стогне Дніпр широкий” та “Бандуристе, орле сизий”.
Крім цього відбувся гастрольний тур Української капели бандуристів ім. Т. Шевченка, що мав назву “З Україною в серці”. На один із центральних концертів цього туру уславлений колектив запросили до Національної філармонії України. Розпочали виступ американські гості з пісні В. Ємця на слова Т. Шевченка “Встає хмара”, що входила до репертуару капели в роки її заснування. Релігійні мотиви були присутні в “Київському наспіві — Блажен Муж” в обробці А. Гнатишина. Трагічні сторінки історії українського народу показані в традиційній кубанській пісні “Берестечко” в обробці О. Махлая. Сьогодні, під час російської агресії, особливо актуально прозвучали рядки з пісні “Вставай, народе” на слава І. Багряного. Країні, яка стала другою батьківщиною, гості присвятили пісню “Боже, благослови Америку” на музику і слова І. Берліна. Ностальгійний спогад про рідну землю прозвучав у мелодії “Як давно” на слова О. Підсухи. А “Гомін степів” — це одна з найвідоміших мелодій, створених для бандури Г. Китастим. Пісню на слова В. Сосюри “Любіть Україну” О. Махлай створив спеціально до столітнього ювілею Капели.
“Ми запропонували вам подорож бандурними стежками, котра розпочалася 3 листопада 1918 року в Києві. З того історичного дня Українська капела бандуристів Північної Америки імені Тараса Шевченка пережила комуністичні і фашистські репресії, лихоліття Другої світової війни, еміграцію на новий континент 1949 року та до сьогодні зберегла вірність і любов до бандури, української культури та історії.
Упродовж століття УКБімТШ служила і продовжує служити бандурній справі. Столітнім надбанням є архів, котрий включає “загублені” довоєнні композиції, рукописи нот бандурної легенди — Григорія Китастого, унікальні інструментальні обробки, традиційні народні та релігійні пісні, а також сучасну музику, написану для бандури. Американці й канадці українського походження, котрих ви бачите сьогодні на сцені, добровільно віддають свій час і талант для поширення та популяризації бандури і української пісні у світі.
Стоячи на порозі нового тисячоліття, ми прагнемо ближчого знайомства та запрошуємо вас для подальшого контакту. Світ став меншим і сьогодні ми значно ближчі до Вас, ніж під час наших попередніх гастролей Україною у 1991му, 1994му та 2001му роках.
Дякуємо Вам, що завітали на сьогоднішній концерт і приєдналися до святкування нашого столітнього ювілею”, — так звернувся до слухачів голова Управи та адміністратор Капели Анатолій Мурга.
Окрім столиці шляхи гастрольного турне Української капели ім. Тараса Шевченка пролягли через Чернігів, Рівне, Луцьк, Національний історикомеморіальний заповідник “Поле Берестецької битви” (с. Пляшева), а завершилися концертом у Львівській національній філармонії.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment