До 90-річного ювілею Будинку-музею Тараса Шевченка

Ольга КАРПЕНКО,
ст. наук. співробітник Літературно-меморіального будинку-музею Тараса Шевченка
90 років тому, 10 листопада 1928 року, відкрився перший музей Тараса Шевченка. Саме тут, у помешканні київського міщанина Івана Житницького на Козиному Болоті, жив Тарас Шевченко 1846 року. Незвичайна доля випала цьому будинку. Він пережив гарячкове вирівнювання крутосхилів Старого Києва під імперський ранжир і лихоманку забудови міста “лучшими домами”, витримав вир революційних подій, жахливу пожежу Хрещатика восени 1941-го, коли вогонь підступав під самі стіни, роки гітлерівської окупації, гримаси гігантоманії будівництва совєтського та й постсовєтського періодів. Багато бачила садиба за довгі роки. Освячений іменем Кобзаря, будинок уцілів, бо його берегли небо і люди.

А біографія музею розпочиналася з обмірів будинку Федором Титаренком 1923 р., клопотання відомого художника, професора Василя Кричевського про те, що “варто було б улаштувати будинок Шевченка на “Козиному болоті” з хатою-читальнею, музеєм і т. п.”, першої меморіальної дошки 1925 р., проведення ремонту і передачі до Академії наук. Багато видатних науковців долучилися до створення музею: Федір Ернст, Михайло Новицький, Володимир Покальчук, Сергій Єфремов, Олекса Новицький, Павло Филипович. Під керівництвом Кричевського будинок відремонтували, за його художнім проектом збудували першу експозицію. Наукове керівництво здійснював вчений-архівіст, шевченкознавець Володимир Міяковський, що став першим директором музею.
Будинок-музей, із його легендарними творцями, багатющою історією, унікальними експонатами, меморіями, раритетною садибою від самого початку став зразком, а іноді й донором, для багатьох музейних закладів України. До ювілею відкрито виставку “Будинку-музею Тараса Шевченка — 90 років. Сторінки історії” (25 жовтня—30 листопада ц. р.). Ювілейна виставка — унікальна нагода торкнутися непростої долі музею, його раритетів. Це і матеріали нашої фондової колекції, і експонати, передані свого часу до Національного музею Тараса Шевченка, і раритети, врятовані в часи Другої світової війни директором музею Андрієм Терещенком та передані УВАН (США) до фондів Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАНУ. В цих експонатах — історія творення музею: від обстеження будинку Житницького Федором Титаренком, побудови першої експозиції, часів німецької окупації до сьогодення. Це подвижницька праця поколінь музейників, починаючи з Володимира Міяковського, плеяди вчених Всеукраїнської академії наук, митців.
Наші експонати — знову в музеї. Перше видання “Кобзаря” Тараса Шевченка 1840 року наразі надзвичайна рідкість. Оригінальні київські світлини поета, зроблені його товаришем Іваном Гудовським у Києві
1859 р. Акварель Шевченка “Портрет юнкера”, що була подарована Будинку-музею письменником Юрієм Дольд-Михай­ликом, офорт “Вірсавія”, який подавав Шевченко на звання академіка.
Цікаві будівельні креслення будинку Житницького роботи Федора Титаренка, перша експозиція Будинку-музею Тараса Шевченка на графічних проектах Василя Кричевського, рідкісні світлини 1920—40-х
років, образ музею в творах художників різних часів. Кожен експонат має свою долю. Так, наприклад, полотно Сергія Єржиківського “Портрет батька Шевченка” (1928) із першої експозиції музею було втрачено в роки війни, а знайдено простим радянським солдатом на руїнах Кенігсберга.
25 жовтня 2018 року відбулася Міжнародна науково-практична конференція, присвячена 90-річному ювілею Будинку-музею Тараса Шевченка. Зібралося широке і представницьке коло вчених, дослідників із академічних інститутів, ВНЗ, музеїв України, Башкортостану, Татарстану, Новосибірська (Росія). Порушено низку проблемних питань шевченкознавства, відбулися дискусії. Оперативно вийшов друком збірник “Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 90-річчю Літературно-меморіального будинку-музею Тараса Шевченка”.
А ювілейні дні тривають. І в свято, і в будні приходять до музею люди. Це — особливий світ поруч із урбанізованим Майданом Незалежності, частинка міщанського життя XIX століття, частинка Шевченкового Києва.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment