«Просвіта» Київщини: загартовані традицією боротьби

Євген БУКЕТ,
голова Київського ОО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка

Закінчення. Початок у ч. 43, 44 за 2018 р.

Товариство української мови
Перше Товариство української мови було створене у Львові під орудою Романа Іваничука в червні 1988 року. Того ж року було створено Товариство української мови в Києві при Спілці письменників. На Київщині у Васильківському районі 30 грудня 1988 року було створене Гребінківське Товариство рідної мови, яке вже 6 січня 1989 року змінило назву на Товариство української мови. У січні 1989 року осередки ТУМ з’явилися в Броварах (його заснувала Марія Овдієнко) і Гнідині Бориспільського району. У Фастівській школі-інтернаті осередок ТУМ очолив А. Вігурський.
4 лютого 1989 року утворили Вишгородське районне об’єднання Товариства української мови. Члени правління: Микола Германчук, Микола Маричевський, Петро Крутенко, Валентина Оверченко, Степан Рогульський та інші. Головою правління обрано Олександра Дробаху. До ради ТУМ увійшло ще 10 осіб. Вишгородське районне об’єднання зареєстровано за № 20, тобто одним із перших серед 3500 осередків в Україні. Першим заходом стало відзначення 175-річчя з дня народження Тараса Шевченка. Далі — сторінка ТУМ у районній газеті “В авангарді перебудови — рідна мова”. У багатьох школах Вишгородщини виступили відомі письменники. Заходилися з дерусифікацією п’яти дитячих садків міста. Невдовзі один із них став рідномовним (цьому сприяла завідувач садка Валентина Тимошенко).
На початку березня 1989 року в Білій Церкві на заводі сільськогосподарських машин провели перші збори Товариства української мови, там створили перший осередок. А у третій декаді березня, у будинку Леоніда Полікарповича Гапоненка провели другі збори Товариства української мови. Там уже були представники з різних організацій міста. Так був створений другий осередок Товариства української мови. Цей осередок згодом був дуже активним у Білій Церкві.
16 квітня 1989 року в будинку вчителя відбулась установча конференція Переяслав-Хмельницької міськрайонної організації Товариства української мови імені Тараса Григоровича Шевченка. Головою міськрайонної організації було обрано викладача Переяслав-Хмельницької філії Київського педінституту Миколу Павловича Корпанюка. Товариство діяло дуже активно, завоювавши значний авторитет на Переяславщині. Воно відзначало Шевченківські роковини, створило клуб аматорів народної пісні, проводило перегляд світоглядних фільмів, наглядало за станом української мови в установах, навчальних закладах, підприємствах міста, запровадило лекторії культурно-освітнього та патріотичного спрямування. Діяльність товариства помітно піднесла рівень національної свідомості мешканців міста й району. Чималий внесок у вищезгадану справу зробила газета “Комуністична праця”, в якій регулярно виходили сторінки ТУМу
“А мова як море” і “До джерел”. Про силу Товариства свідчив і його кількісний склад. На час його створення в ньому нараховувалося більше трьохсот членів, об’єднаних у 10 первинних осередків. Членом ТУМу була навіть секретар з ідеології Переяслав-Хмельницького міськкому Компартії України Т. І. Білобровко.
На звітно-виборній конференції у Львові 8 вересня 1990 р. Роман Іваничук запропонував нову назву організації — “Товариство української мови ім. Тараса Шевченка “Просвіта”. Конференція ухвалила: “Відповідно до Статуту Товариства Львівській обласній організації Товариства української мови ім. Т. Шевченка надати назву “Просвіта” і називати її відтепер “Львівська обласна організація Товариства української мови ім. Тараса Шевченка “Просвіта”. Запропонувати республіканській конференції Товариства присвоїти назву “Просвіта” Товариству української мови імені Тараса Шевченка”.
Цю львівську пропозицію було прийнято конференцією в Києві 29—30 вересня 1990 р. Змінилася не лише назва, було ухвалено новий Статут Товариства, який більше відповідав новим умовам, але, на жаль, його тоді так і не зареєстровано, і всеукраїнська організація жила і далі за Статутом 1989 р.
з “Великим Жовтнем” і т. ін.
Керівник Товариства Дмитро Павличко, який на той час став головою постійної комісії Верхов­ної Ради з закордонних справ, не мав більше змоги очолювати організацію. Для нього було створено почесну посаду Президента Товариства.
Головою Товариства, внаслідок виборів на альтернативній основі, став народний депутат України, голова Київської крайової організації Павло Мовчан, його заступниками обрали: Р. Іваничука (Львів), А. Носенка (Дніпропетровщина), А. Мокренка,
І. Ющука та В. Куєвду (Київ).
12 жовтня 1991 року була скликана III позачергова конференція Товариства української мови імені Тараса Шевченка, на якій Товариство було реорганізоване у Всеукраїнське товариство “Просвіта” імені Тараса Шевченка. А остаточна трансформація Товариства української мови ім. Т. Шевченка у Всеукраїнське Товариство “Просвіта” ім. Т. Шевченка була здійснена на його IV з’їзді, який відбувся в Києві 4—5 грудня 1993 р.,
де було прийнято новий Статут Товариства. 19 серпня 1994 року було зареєстровано громадську організацію Київське крайове об’єднання товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка (Реєстраційний № 298), яка започаткувала новітній період історії Київської “Просвіти”.

“Просвіта” Київщини сьогодні
Діяльність просвітян Київської області можна простежити за публікаціями газети “Слово Просвіти”. Кожна міськрайонна, районна, міська організація Київщини має чим пишатися. Наприкінці травня 2004 року Київську крайову організацію ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка відповідно до чинного на той час законодавства було розділено на Київську міську, яку очолила старший викладач НТУУ “КПІ” Ольга Віталіївна Пугач, та Київську обласну, де головою обрали директора видавничого центру “Просвіта” Василя Йосиповича Клічака. З цього часу розпочинається історія нового організаційного підрозділу — Київського обласного об’єднання “Просвіта” ім. Тараса Шевченка. 2004 року до нового облоб’єднання виокремилися із Київського крайового такі об’єднання осередків нижчих рівнів: Білоцерківське міськрайонне (Володимир Опанасович Іванців, зареєстр. 31.05.1994), Богуславське районне (Надія Іванівна Болтікова), Бориспільське районне (Анатолій Антонович Ковальчук), Броварське міське (Валерій Михайлович Середа), Васильківське міське (Анатолій Трохимович Марущак), Васильківське районне (Леонід Юрійович Ковальчук), Вишгородське районне (Олександр Іванович Дробаха, зареєстр. 18.11.1995), Володарське районне (Тамара Яківна Устинівська), Ірпінське міське (Микола Якович Лабунський), Кагарлицьке районне (Надія Миколаївна Предченко, зареєстр. 01.03.1994), Києво-Святошинське районне ім. В. Самійленка (Валентина Петрівна Донець, зареєстр. 09.04.1994), Макарівське районне (Світлана Володимирівна Фещенко), Переяслав-Хмельницьке районне (Микола Тихонович Товкайло, зареєстр. 31.12.1993), Ржищівське районне (Ніла Григорівна Янцюк), Сквирське районне (Леонід Кирилович Шабатин), Славутицьке міське (Тарас Ступак), Фастівське міське (Микола Васильович Іванов, зареєстр. 11.05.1994), Фастівське районне (Віталій Віталійович Сокур, зареєстр. 19.03.2004), Софіївсько-Борщагівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, осередок, прирівняний до районного об’єднання (Тетяна Василівна Петровська).
Також на той час діяли Молодіжна громадська організація “Молода Просвіта” Київське обласне товариство (Євген Васильович Букет, зареєстр. 20.06.2000) та осередки Всеукраїнської “Молодої Просвіти” в Фастові (Олександр Вікторович Чернишенко) та Макарівському районі (Євген Васильович Букет, зареєстр. 6.03.2003).
Ці організації і сьогодні складають кістяк Київського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, яке координує їхню роботу.
Василь Йосипович Клічак очолював обласну “Просвіту” до червня 2017 року, опісля головою обрали Анатолія Антоновича Ковальчука.
8 листопада 2017 року в Білій Церкві відбулися урочистості з нагоди 100-річчя Товариства “Просвіта” на Київщині. Присутніх вітали голова Білоцерківського міськрайонного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка Костянтин Климчук і заступник голови Київського обласного об’єднання товариства Едуард Мондзелевський.
Торік 2 грудня у Веприку на Фастівщині, в Музеї Кирила Григоровича Стеценка, відбулася V звітно-виборна конференція Київського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка, ініційована ухвалою Центрального Правління. Конференція відбувалася в межах V ювілейної Фастівської науково-практичної конференції до Дня заключення Передвступного Акту Злуки між УНР та ЗУНР у Фастові 1 грудня 1918 року. На конференції обрали нове правління облоб’єднання: Євген Букет — голова правління, Едуард Мондзелевський, Костянтин Климчук — заступники голови, Світлана Фещенко — відповідальний секретар, Олекса Юрченко — член правління. До ради об’єднання, згідно зі Статутом “Просвіти”, увійшли всі члени правління, голови районних і міських просвітянських організацій, а також колишні очільники — Василь Клічак і Анатолій Ковальчук.
3 лютого було відновлено роботу осередку “Просвіти” в селі Літки Броварського району. Товариство вперше засноване тут, у колишньому містечку Остерського повіту Чернігівської губернії, 1918 року. Відроджене на початку 1990-х,
згодом призупинило діяльність. Тепер його очолив учасник АТО Роман Постол, який має багато планів щодо розвитку рідного села.
Київська обласна “Просвіта” працює як координаційний центр взаємодії між цілком автономними в своїй роботі товариствами навколо Києва, що в переважній більшості мають столітню історію і усталені традиції просвітянського життя. Напередодні 150-ліття “Просвіти” вбачаємо необхідним поглиблення співпраці між окремими просвітянськими організаціями по всій Україні. Вже нині надзвичайно плідно співпрацюємо з Київським міським об’єднанням, яке очолює Кирило Вадимович Стеценко. Очевидно, що просвітянські форми і методи роботи, загартовані поколіннями патріотів, мусять розвиватися в ногу з часом, адаптуватися і модернізуватися новітніми технологіями. Переконаний, що в найближчі роки до лав просвітян, як і в минулі часи, повинні долучитися кращі представники українських еліт, щоб своїм прикладом та ініціативами зарядити якомога більше громадян нашої держави. Адже “Просвіта” — це спосіб життя і мислення кожного свідомого українця.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment