Ми всі — «Просвіта», і народ — «Просвіта»

Зоя ДІДЕНКО,
голова Хмельницької міської “Просвіти”

Рідна “Просвіто”,
Матінко наша,
Сонцем нам ясним будь…
(Спиридон Черкасенко, 1900 р.)

Ось уже 150 років промені МатеріПросвіти зігрівають серця і душі українців… На чатах нашої совісті й свідомості стоїть це незнищенне Товариство. Ще й сьогодні “Просвіта” торує стежки до повного національного самовизначення. Саме їй, громадській організації, від 1868 року Бог і доля визначили бути національним донором України.
Історично “Просвіта” була школою державності в чужих імперських системах, а нинішня “Просвіта” стала державотворчою в незалежній Україні.
Символ “Просвіти” — постать жінки, яка у зловісній темряві смолоскипом правди освічує путь. Світло це допомагає й Хмельницькій міській “Просвіті” утверджувати українство на рідній землі, а найперше, в славному Хмельницькому.
Свідчення цього — 53те просвітницьке видання “Невмируще джерело українства”. У книжці три розділи. Перший присвячений Тарасу Шевченку: “Шлях у вічність”, “Тарас Шевченко у приватному житті”, сценарій фільму “Земля Подільська, яку сходив Тарас”, “Тарасове перо. Малечі про Великого Тараса”. У другому розділі стануть відомі імена Достойників честі, які в різні часи і кожен посвоєму були причетні до “Просвіти”: Софія Русова, Андрей Шептицький, Степан Сірополко, Сергій Єфремов, Симон Петлюра, Євген Маланюк, Кость Місевич, Аркадій Животко, Олесь Гончар, а також наші сучасники, знамениті подоляни Михайло Коваль, генералполковник, перший заступник секретаря РНБО України; Олександр Слободян, президент корпорації “Оболонь”. Використано матеріали просвітницьких програм Хмельницького обласного радіо “Подільський передзвін”. Розділ третій “Жива історія нашої діяльності. Публіцистика” розповідає про діяльність Хмельницької міської “Просвіти” в різні часи.
І нехай це лише мить історії, але хмельницькі просвітяни висвітлювали в ЗМІ заходи, що принесли заслужене визнання в Україні і за її межами. Важливо те, що учасниками заходів були освітяни, поліцейські, курсанти й офіцериприкордонники, нацгвардійці.
А книжка ще раз переконує всіх, що просвіти ніколи не буває багато.
8 грудня 2018 року Товариству “Просвіта” в Україні лише 150! А жити це непереможне Товариство буде вічно, бо ще багато треба зробити для України!
У цьому переконані хмельницькі просвітяни та благодійники “Просвіти”, яким правління Товариства щиро вдячне за допомогу у виданні цієї книжки. Презентація видання “Невмируще джерело українства” відбулась 8 листопада напередодні Дня української писемності та мови.
Учасниками урочистого заходу стали представники навчальних закладів, ВНЗ, Національної поліції, прикордонної академії, журналісти, ті, з ким наша “Просвіта” співпрацює протягом довгих років.
Високу оцінку новому виданню дали представники влади та громади. Вітальну телеграму надіслав один із героїв книжки, генералполковник Михайло Коваль, побажавши й надалі непорушно стояти на першій лінії захисту рідної мови. А Почесний просвітянин Олександр Слободян подарував унікальну монографію “Патріарх Мстислав. Життя і архіпастирська діяльність” Дмитра Степовика та видання “Україна у Великій війні 1939—1945 рр.”.
В авторському виконанні співачки й композитора Людмили Вроди прозвучала пісня на слова Івана Драча про Народний Дім “Просвіти”. За ухвалою правління нове просвітницьке видання “Невмируще джерело українства” подарують благодійникам і всім, з ким співпрацює Хмельницька міська “Просвіта”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment