Музичний світ Соломії Крушельницької

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото автора
У рамках Театрально-музейного форуму “Театр & Музей: взаємо-ДІЯ” відбулася презентація книжки “Оперний світ Соломії Крушельницької”, що побачила світ у Львівському видавництві “Апріорі”.

Перша прем’єра Соломії Крушельницької на оперній сцені відбулася 1893 року, а остання — 1915-го. А географія — це Італія, Франція, інші країни Європи, а також Латинська Америка і Північна Африка. На цій мапі найпрестижніші театри того часу — Міланський “Ла Скала”, Неапольський “Сан-Карло”, Велика варшавська опера, “Маріїнський театр” у Санкт-Петербурзі, “Гранд-опера” в Парижі, а також оперні театри в Буенос-Айресі, Каїрі та Александрії. Співпрацювала з видатними диригентами, а партнерами по сцені були відомі на той час виконавці.
Свою сценічну кар’єру Соломія Крушельницька розпочала у Львові. Вже тоді критика говорила, що на сцені не дебютантка, а досвідчена співачка. Мріяла співати в операх Вагнера. Перший її Вагнер був у Кракові.
Соломія Крушельницька мала містичний вплив на публіку. Як писав один з тогочасних критиків, це був вплив, який мав присмак безсмертя. Крім феноменального голосу Крушельницька також мала талант драматичної актриси.
У Кракові, коли Соломія виступала в опері Вагнера, як згадувала сестра співачки, це був справжній психоз. Вона відспівала, пішла в гримерку, через деякий час вийшла з театру. Глядацька аудиторія у повному складі чекала її на вулиці. Студенти розпрягли коней, впряглися самі й відвезли її до готелю.
Ще одна перемога Соломії Крушельницької відбулася у Парижі 1902 року. Як писала тодішня преса, співачка за один вечір підкорила це місто. А 1904 року вона врятувала оперу “Мадам Баттерфляй”. Соломію називають співавтором цієї опери.
У книжці йдеться про 60 ролей Соломії Крушельницької в операх сорока композиторів, серед яких і сучасники, і поперед­ники співачки.
Заступник директора музею з наукової роботи Данута Білавіч зупинилася на структурі нового видання. Хоча співробітники музею вже 30 років вивчають її життєвий і творчий шлях, багато сторінок біографії артистки досі недосліджені. Науковці працюють в архівах, бібліотеках, шукають нову інформацію про Соломію Крушельницьку. І такими цінними матеріалами є рецензії в тогочасній пресі. Більшість із цих рецензій сьогодні невідомі, адже ніколи не передруковувалися. До того ж знайдені рецензії потрібно було перекласти з польської, російської, англійської, італійської, іспанської мов.
Частина з опер, у яких виступала Соломія Крушельницька, і сьогодні дуже популярні. Їх ставлять усі оперні театри світу. Але є опери, які не пережили випробування часом. Отож упорядник видання Мар’яна Зубеляк здійснила величезну роботу, аби зібрати інформацію майже про всіх композиторів, і опери, у яких виступала Соломія Крушельницька. Також видання доповнене унікальними світлинами з архіву Музею Соломії Крушельницької. Дизайн книжки зробила художниця Оксана Квик.
Директор видавництва “Апріорі” Юрій Николишин розповів про співпрацю видавництва з Музеєм Соломії Крушельницької, яка триває вже протягом 17 років. А почалося все з путівника по Львову, який готувало “Апріорі”. В останній момент вирішили включити до нього розділ про музей. Відтоді було багато цікавих спільних проектів.
А зберігач фондів Музею Соломії Крушельницької Ірина Криворучка розповіла про Міжнародний мистецький проект “Соломія”. Це виставка, на якій представлені твори відомих українських художників Б. Бринського, В. Горяєва,
Т. Красної, О. Мельникова, К. Могилевського, О. Ольхова, А. Потурайла, І. Проценка, П. Титенка,
О. Храпачова та О. Яковенка, яких об’єднала одна мета — відтворити засобами живопису образ нашої великої землячки.
Експозиція складається з портретів, сюжетних робіт і пленерного живопису. Пейзажі написані у Львові, а також Карпатах, неподалік від міста Сколе на Львівщині, в селі Дубина, де любила відпочивати Соломія Крушельницька.
Цей проект експонувався в Національній опері України, а наразі його можуть побачити мешканці Італії.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment