Галина ВОЛОЩУК,
м. Коломия
У рамках проекту “Розмаїття традицій Покуття” учні 5-В класу Коломийської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 ім. В. Стефаника разом із класним керівником Оксаною Лукащук відвідали майстеркласи відомих українських митців Ганни Вінтоняк, Любові Гумен, Дмитра Вінтоняка та Ірини Блонської.
Учні завітали до майстерні члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Дмитра Вінтоняка.
Майстер створив новий, оригінальний за конструкцією, компактний, багатофункціональний ткацький верстат, визнаний найзручнішим серед багатьох інших сучасних верстатів. Митець розповів учням про виготовлення тканини для сучасного святкового жіночого і чоловічого “вбрання” за народними мотивами: запасок, спідниць, сорочок, суконь та ін. і продемонстрував дітям виготовлення крайки за народними мотивами на ткацькому верстаті.
Школярі відвідали майстеркласи з писанкарства та виготовлення виробів зі шкіри в Музеї писанкового розпису. Заслужена художниця України Ганна Вінтоняк та науковий співробітник Музею Ірина Блонська підготували для кожного відвідувача Музею робоче місце і все, що потрібно для роботи: яйце, віск, писачок, свічку, фарби та вже розмальовані писанки для зразка.
Майстриня Люба Гумен продемонструвала виготовлення виробів зі шкіри. Її інструменти — ніж, ножиці та пробійники, які допомагають надати шкірі бажаного рельєфу. “З давніх часів на території Західної України побутувало мистецтво художньої обробки шкіри. Оздоблення народного одягу цінувалося завжди. Майже в кожному селі були відомі майстри, котрі займалися різноманітними промислами. Звідусіль до них зверталися люди, щоб замовити собі чи своїм рідним “святкову одіж”, прикраси, тобівки, пояси”, — розповіла учням Любов Гумен.
Директор Національного музею народного мистецтва Покуття і Гуцульщини ім. Й. Кобринського Ярослава Ткачук подякувала митцям за популяризацію традицій Покутського краю та учням за бажання продовжувати українські народні традиції.