У пошуках ідеального світу

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото надане прес-службою театру
Репертуар Камерної сцени ім. Сергія Данченка Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка нещодавно поповнився виставою “Деміург” за творами Бруно Шульца у перекладі з польської Юрія Андруховича.

Дитинство Бруно Шульца минуло у патріархальній єврейській родині у Дрогобичі. Навчався у Державній гімназії ім. Франца Йосифа І, Львівському політехнічному інституті та Віденській академії мистецтв. Трудову діяльність розпочав учителем малювання і праці у Польщі в Гімназії ім. Короля Владислава ІІ Ягайла. Після приєднання 1939 року Західної України до Радянського Союзу став учителем у радянській школі. На замовлення влади створив картину “Визволення Західної України”. За цей твір поляка українсько-єврейського походження звинуватили в українському націоналізмі. Однак найтрагічнішими стали останні два роки його життя.
1941 року німці зайняли Дрогобич, готувалося переселення євреїв до гетто. Наступного року пережив депресії, хвороби, безвихідь. Друзі готували втечу. Але 19 грудня Бруно помер просто неба за 100 метрів від будинку, де народився.
“Я виношував у собі якусь легенду про “геніальну епоху”, що колись буцімто була в моєму житті, не позначена в жодному році календаря, вона ширяла понад хронологією, епоху, в якій усі речі дихали блиском Божих барв, а все небо можна було поглинути одним зітханням, наче ковток чистого ультрамарину. Її ніколи насправді не було”, — писав 1934 року Бруно Шульц у листі до Юліана Тувіма.
Письменник товаришував з Юліаном Тувівом, Станіславом Віткевичем, Вітольдом Гамбровичем, Томасом Манном. 1938 року Польська Академія літератури нагородила митця “Золотими лаврами”. А 1992 рік ЮНЕСКО оголосило роком Бруно Шульца.
Митець знаний і як художник. У листі до С. Віткевича він писав: “Ще не навчившись говорити як слід, я розмальовував всі папери та газетні шпальти, що потрапляли мені до рук, карлючками, які привертали увагу оточуючих”.
Шульц працював у складній техніці “кліше верр”. Відомі також його фрески, частина з яких зберігається в Меморіалі Голокосту Ядва-Шем в Єрусалимі.
Режисер-постановник нової вистави — американський та український режисер, актор, дослідник театру, викладач, лауреат численних мистецьких премій, кандидат мистецтвознавства Олег Ліпцин.
Тридцять років тому він створив Київський театр “Театральний клуб” та керував ним до 1995 року. Нині О. Ліпцин — професор драматичних мистецтв у Франції, провідний викладач Вищої школи кіно та телебачення Німеччини.
В основі вистави “Деміург” — інсценізація О. Ліпцина за творами “Санаторія під Клепсидрою”, “Цинамонові крамниці” та низкою новел Б. Шульца. Це своєрідні мандри героя — Юзефа — у світ дитинства. У своїх творах письменник постійно керує часом. Таким чином, герой не лише потрапляє в минуле, а й фантазією автора повертає до життя дорогих йому людей, які існують у спогадах. Ці спогади сповнені щему за повнотою, різнобарв’ям дитинства і певною містичною атмосферою. Передусім це пов’язано з постаттю батька Якова. Саме його, власника крамниці тканин, Юзеф наділяє високим титулом Деміурга.
У філософії термін “Деміург” уперше почав використовувати Платон. Він назвав деміургом “творця та батька” всього видимого Космосу. Він упорядковує матерію, яка рухається хаотично. Проте деміург не всевладний. Він прагне максимально наблизитися до своєї ідеї, але пасивний супротив матерії не дає йому можливості створити ідеальний та гармонійний світ.
Яскраві образи, що надовго запам’ятовуються, створили народний артист України Володимир Абазопуло (доктор Ґотард), заслужені артисти Дмитро Завадський (Голос), Світлана Прус (Мати), актори театру Дмитро Чернов (Юзеф), Вікторія Васалатій (Аделя і Покоївка), Анастасія Добриніна (Польда і Анна Чиллоґ), Лариса Красовська (Павлина), Павло Піскун (Людина-собака і Рекламний агент), Вадим Полікарпов (Кондуктор). Але найбільше вражає блискуча гра народного артиста України, лауреата Шевченківської премії Петра Панчука, який виконує роль Батька.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment