Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото автора
В Арт-центрі ім. Івана Козловського Національної оперети України відбувся вечір опери і кіно “Травіата”, присвячений одній з найвідоміших опер у світі.
Режисерпостановник Тетяна Зозуля розповіла: “Розпочалося все з проекту “Вечір опери і кіно”, присвяченого Івану Козловському. Ми оповідали про ті оперні фільми, в яких знімався Іван Семенович, — саме з нього розпочався український оперний кінематограф. Він першим ініціював 1936 року запис на платівку до фільмуопери “Запорожець за Дунаєм”, де співав партію Андрія. До того німе кіно супроводжував піаністтапер. Фактично “Запорожець” став одним з перших українських музичних фільмівопер.
21 грудня 2015 року, в день пам’яті Івана Козловського, ми поїхали на його малу батьківщину в Мар’янівку, що на Київщині. З нами були артисти Національної опери України, зірка театру і кіно Лариса Кадочнікова. Зробили чудовий концерт. А коли я монтувала відеофільм про цю подорож, то знайшла музику з опери Дж. Верді “Травіата”, яку виконував Національний оркестр народних інструментів України. Кращий музичний супровід до відео про подорож знайти було неможливо.
Ми вирішили зробити “Травіату” в червоному. Коли Віолета, помираючи, чекає на Альфреда, вона має бути в саме в червоному, вона не хоче, щоб він бачив її хворою. Вона чекає Альфреда і таки його дочекається. А в останню хвилину перед нею пройде все її життя — наче хтось відмотує назад кіноплівку.
Спочатку вона читає останній лист батька Альфреда — Жоржа Жермона. Потім до неї приходить Альфред. Після цього вони вирушають на бал, де Альфред її жорстоко образив. Він не знав, що її вчинок є наслідком домовленості з його батьком. А за цим — їхнє життя на віллі, де вони насправді були щасливі. Тобто, ми вирішили повернути “Травіату” у зворотний бік. Так вона у нас і йде.
Зібрали цікавий виконавській склад — артистів з різних театрів — солістів Національної та Муніципальної опер, Театру оперети, Оперної студії Національної музичної академії України. У виставу включили уривки з чотирьох кінофільмів. А задум у думці, що Віолета не помирає, а переходить в безсмертя. Чи може бути кращий фінал в історії про кохання?”
Справжнє музичне свято цього вечора на сцені Артцентру ім. Івана Козловського разом з лауреатом Шевченківської премії, народною артисткою України Ларисою Кадочніковою для слухачів подарували заслужені артисти Сергій Авдєєв і Микола Шуляк, а також лауреати міжнародних конкурсів Інна Гусєва, Ганна Коваль і Ольга Бурда. Неповторне враження від концерту створили і фрагменти з фільмів “Дама з камеліями” (режисер Джордж Кьюкор, США, 1936), “La Traviata” (Production at Teatro La Fenice, диригент Карло Ріцці, 1992), “La Traviata” (режисер Франко Енрікес, Італія, 1954) і “Травіата” (режисер Франко Дзеффіреллі, СШАІталія, 1982).