Новорічні передзвони

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото автора
У Центрі української культури та мистецтва відбувається VІІІ свято новорічної іграшки. У програмі проекту — виставка святкової атрибутики, майстер-класи для дорослих та дітей, фотомайданчик і затишне новорічне меню від кав’ярні “Усе як вдома”.

Святкові мотиви притаманні картинам Наталії Валенсії “Зимовий кіт”, “Зимовий подих”, “Веселий сніговик”, “Зимовий пейзаж”. Новорічний настрій створюють декоративні вінки Марини Мирошник та Зоряни Шимчик. Екскурс в історію допоможе зробити колекція письменниці Лади Лузіної. Серед експонатів — ялинкові іграшки українських майстрів; фігурки персонажів зимових свят українців — святі Варвара, Миколай, Спиридон, Василь, Меланка, Власій; Снігуроньки та Діди Морози Київської фабрики іграшок (1950—60-ті роки), радянські ялинкові іграшки 1940—80-х років, листівки 1970—80-х років, українські листівки радянського періоду, Київ на новорічних листівках, святий Миколай на святкових листівках.
Окрема експозиція має назву “Українська ялинка”. Тут представлено світлини, яким понад 100 років, і календар зимової ворожби. З цього календаря можна дізнатися, що з 6 на 7 грудня відзначають день святої великомучениці Катерини-жонодарительки, покровительки дівочих доль. Це свято відзначали й парубки. Цього дня нежонаті чоловіки постилися, щоб Бог дав дружину “для серця, а не тільки для борщу”, і ставили в храмі свічку, щоб Катерина послала їм добру, незлу й невередливу жінку. А напередодні ворожили на суджену, наприклад, рахували кілки на певній частині тину, промовляючи: “багата, бідна…” Дівчата 7 грудня також ставили у храмі свічки для святої Катерини і просили у неї щасливої долі, бо свята Катерина була покровителькою шлюбу і помічницею у важких пологах. А в ніч з 6 на 7 грудня ворожили та зазивали долю у гості. З 12 на 13 грудня — вечір на Андрія, канун свята Андрія, коли дівчата ворожили винятково на судженого. З 16 на 17 грудня, напередодні Варвариного дня, зрізали вишневу гілку. Також на святу Варвару дівчата готували вареники, кожна позначала свій. Миски з варениками пропонували парубкам. Вважалося, що майбутній жених неодмінно витягне вареник майбутньої нареченої. Хоча іноді дівчата клали у свій особливий вареник для сміху сіль, перець, буряк, моркву чи ганчір’я. Під час приготування страви для ворожби також пильнували, чий вареник випливе першим — та перша вийде заміж. З 6 до 18 січня — Святці. Час від Надвечір’я Різдва Христового до Хрещенського Святвечора — найкращий для ворожби. Ворожити на Святці можна у будь-який вечір. Але є нюанси. Дванадцять чарівних днів Різдва поділяють на святі та страшні вечори, коли відповідати на запитання приходять темні сили… З 5 до 13 січня — святі вечори. Люди вірили, що у ці дні на всі запитання їм відповідають посланці з Небес. З 14 до 18 січня — страшні вечори, коли на запитання відповідає нечиста сила. Непосвяченим ворожити не рекомендувалося, оскільки в цей час темні сили отримують особливу владу і можуть скористатися довірою простаків. Вечір з 18 на 19 січня — Хрещенський вечорок, кращий день для ворожіння в усьому році.
Також представлена експозиція “Європейська ялинка”. З неї можна дізнатися, що в Україні замість ялинки свого часу прикрашали чортополох — на “наш Новий рік” 1 вересня. У Болгарії — гілочку сурвачку. У Чехії — новорічне “дерево”. Символ німецького Різдва — дерев’яний лускунчик. У скандинавських країнах Данії і Швеції новорічні подарунки приносять гноми Ніссе, які ще й допомагають по господарству. А в Іспанії гноми приходять на Різдво не для того, щоб дарувати подарунки, а щоб влаштовувати безлад і красти речі.
Під впливом народнопоетичної творчості Інна Красновська-Кафтан створила полотна “Зимові квіти”, “Господарі”, “Посівальники”, “Ангел-охоронець”. Серію натюрмортів під назвою “Святий вечір” представила Світлана Клименко. Плетиво з кукурудзи — Лариса Ващенко, ялинкові прикраси — Яна Льорчак та Тамара Махун, новорічну в’язану композицію для дітей — Діана Орел.
У рамках Свята новорічної іграшки відбувся майстер-клас із виготовлення різдвяного вінка з паперу “Долонька” для дітей віком від 4 до 8 років; дискусія на тему: “Стосунки з батьками: розуміння, конфлікт чи суперечки” та майстер-клас “Плетіння янголів із екоматеріалів” від Інституту шляхетних дівчат для дітей віком від 8 до 14 років та їхніх батьків; родинний майстер-клас із виготовлення новорічної вітальної листівки; вистава “Снігова Королева і Червона стрічка” від Театру юного актора; святковий концерт “Новорічні передзвони” від маленьких та дорослих музикантів музичної студії Dolce Musika; родинні забави до Святого Миколая та інші.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment