Свічка пам’яті Миколі Аркасу

З ініціативи Миколаївської обласної організації НСПУ та ветеранів товариства “Просвіта” відбулася акція “Свічка пам’яті М. Аркасу” з нагоди 166-ї річниці від дня народження видатного українського історика, композитора, громадського діяча, просвітителя, фольклориста.

Як сказала голова Миколаївської обласної організації НСПУ Віра Марущак, Микола Миколайович Аркас завжди служив українському слову і багато робив для його збереження у царській Росії. Вів велику культурно-просвітницьку роботу: збирав музичний фольклор, написав першу українську оперу “Катерина” за сюжетом Шевченківських творів, книгу “Історія України-Руси” — першу історію нашої Батьківщини, видану українською мовою, створив і опікувався українською школою у селі Богданівка. Письменниця тримала у руках одну з найцінніших архівних знахідок — щоденник, який вів 24-річний Микола Аркас. Саме йому юнак довіряв свої найпотаємніші думки та писав вірші, котрі свідчили про поетичний талант. Дорогим і рідним дітищем М. М. Аркаса було миколаївське товариство “Просвіта”, яке пропагувало українську мову і культуру, підносило національну свідомість українців через вечори, лекції, виставки, концерти. Ветеран миколаївського ОО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка Інна Береза акцентувала, що в день Різдва Христового ми вшановуємо людину, справу якої потрібно активізувати. Скоро відзначатимемо 30-річчя відновлення “Просвіти” у Миколаєві, і ця дата повинна стати поштовхом до покращення просвітницької справи у місті та області. Інна Юхимівна підкреслила, що приклад для роботи у цій справі — діяльність Першої української гімназії, очільником якої є заслужений працівник освіти С. В. Бережний.
Директор закладу розповів, що гімназія з 2003 року носить ім’я Миколи Аркаса. У школі поширюють його ідеї, реалізують життєве кредо. Проводять Аркасівські читання, заснована аркасівська премія, відбуваються заходи у музеї історії гімназії. Йдеться і про плекання української мови, реалізацію моделі художньо-естетичної освіти, в якій чільне місце посідає виконання та слухання через музичний філармонійний абонемент творів М. М. Аркаса. У гімназії працює осередок ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка. Плідною є співпраця з колективом Христофорівської ЗОШ Баштанського району. Є у закладі єдина в Миколаєві скульптурна фігура М. Аркаса на повний зріст, є аркасівський меморіальний куток з його барельєфом.
Аркасівська тема близька письменникам. Як сказав член НСПУ Віталій Рогожа, який вивів образ Аркаса та його сина в романах “Отава” та “Воля або смерть”, у Миколаєві Миколу Аркаса називають греком з душею українця, забуваючи, що один дід — за походженням грек, а з материного боку — представники війська запорозького. Українську душу плекала мама Софія Богданович, навчила сина любити Україну, її пісню, її історію.
Про своє поетичне бачення і візуалізацію образу нашого просвітителя розповіла професор кафедри дизайну ВП “МФ КНУКіМ” Інна Черкесова, яка запросила учасників акції на цикл заходів, пов’язаних з українською мовою, до бібліотеки ім. М. Кропивницького.
Голова громадської організації “Українське товариство “Просвіта” Миколаївщини” Ігор Марцінковський наголосив, що рід Аркасів ствердив велику силу українства. Бо ж українцями Аркаси стали в добу, коли українство було забороненою справою.

Прес-центр
Миколаївського ОО НСПУ

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment