Письменницький десант

Сергій Жадан, Андрій Курков, Іван Андрусяк та інші письменники приїздили у Старобільськ.

Рекордна кількість глядачів та письменників у бібліотеці, благодійний аукціон, поетичний інтерактив та нові книги у подарунок — так команда проекту “Схід читає” провела вечір зі старобільцями.
17 січня Луганська обласна універсальна наукова бібліотека імені О. М. Горького переповнена містянами. Останні приготування — і письменники з’являються перед аудиторією. Андрій Курков, Сергій Жадан та Євген Положій рухаються вузьким проходом з книжками в руках. Старобільці зустрічають їх оплесками.
У сусідній аудиторії своя атмосфера — Іван Андрусь і Тетяна Стус влаштували розважально-пізнавальне заняття для дітей та підлітків.
Сергій Жадан розповів гостям про проект “Схід читає”. Його ідея належить Благодійному фонду письменника та Українському інституту книги. Підтримав проект і Міжнародний фонд “Відродження”. Мета — популяризація бібліотек і української книги на Луганщині та Донеччині. Загалом заплановано відвідати 15 міст та близько 30 бібліотек сходу. Старобільськ став другим після Сватового.
З бібліотеками сходу в Сергія Жадана особливий зв’язок. Письменник постійно спілкується з біб­ліотекарями та знає про всі їхні потреби. Зокрема, як привернути увагу мешканців до бібліотек як суспільно-культурних центрів. “До бібліотек потрібно повертати життя, вони не повинні бути просто місцем зберігання книг, — каже Сергій Жадан. — Багато бібліотек, із якими ми товаришуємо, давно перетворилися на центри культурного життя. Наприклад, бібліотеки в Костянтинівці, Дружківці, Авдіївці, у моєму рідному Старобільську — туди повертаються люди, і ми хочемо підтримати це”.
А у рідному для Жадана Старобільську — ажіотаж. Бібліотекарі Луганської ОУНБ напередодні приїзду письменників оголошують про резерв місць, бо приміщення розраховане щонайбільше на 100 осіб. Гостей була рекордна кількість — більше сотні. Усім, хто не встиг зарезервувати місця, довелося спілкуватися з авторами стоячи. Та, за словами старобільчан, воно того вартувало.
Жадан представляє гостей і розпочинає вечір спілкування. “Оскільки я вдома, то почну першим”, — говорить жартівливо і зачитує свої поезії з нової збірки “Антена”. Продовжує журналіст та письменник Євген Положій. Розповідає про нову книгу “Перехрестя” і ділиться есеєм та поезіями з цієї збірки. Сміх не вщухає — то Андрій Курков розповідає кумедні історії з дитинства та юності. Зачитує фрагмент із “Шенгенської історії”, але вимушений зупинитися і скоротити обраний фрагмент, бо з кімнати, де спілкується з дітьми Іван Андрусяк, лунає дитячий зойк. Як потім розповів сам письменник, так діти реагували на кумедного вовка з книги.
Самі ж старобільці запитували авторів про літературу, яку ті читали в дитинстві, про сам процес написання творів. Особливо цікавим для письменників видалося питання від студента: у який епізод свого твору вони хотіли б перенестися, якби була така змога?
Частина літературного вечора — благодійний аукціон. Продавали три лоти — “Ворошиловград” Жадана, роман “Сірі бджоли” Куркова та “Перехрестя” Положія з авторськими автографами. Усі гроші передали волонтерам Старобільського Центру захисту безпритульних тварин “Зообезпека”.
Також містяни та автори стали учасниками інтерактивної гри і створили спільну поезію. Перший поетичний рядок запропонував Сергій Жадан, аудиторія й інші письменники підхопили і продовжили поезію. Бібліотекарі говорять, що планують оформити та роздрукувати поезію і надіслати письменникам як подарунок на згадку.
Працівники Луганської ОУНБ
— у захваті. Розпаковують книги, переказані Українським інститутом книги, абсолютно нові видання від українських авторів, що вже скоро з’являться на поличках не лише Луганської обласної бібліотеки, а й інших публічних бібліотек Луганщини.
Представник УІК Артем Лобанов, що був у складі делегації, запевнив: на початку 2019 року Український інститут книги організовує ще одну хвилю закупівлі українських книг для поповнення фондів бібліотек Луганської та Донецької областей. Отримали подарунки і від Інституту національної пам’яті: історичні ігри та плакати. Бібліотекарі кажуть, що ігри на тему Української революції особливо популярні у Старобільську серед молоді. Вони допомагають учням старших класів готуватися до ЗНО з історії. “Це дуже важливо для наших регіонів, оскільки саме з українською книгою на Донбас повертається українська культура”, — резюмує директор бібліотеки Світлана Моісєєва.
Ближче з авторами містяни поспілкувалися на автограф-сесії.

Прес-центр Луганської ОУНБ імені О. М. Горького

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment