Народження вистави і театру

Едуард ОВЧАРЕНКО
Заслужена артистка України Людмила Колосович давно мріяла поставити виставу про відому мексиканську художницю Фріду Кало. Втілити задум у життя допомогла сучасниця, письменниця Тетяна Іващенко, яка написала п’єсу “Скажена голубка”. За цієї п’єсою пані Людмила поставила виставу “Frida”, що стала спільним проектом Національного центру театрального мистецтва ім. Леся Курбаса та Театру “Solo”.

Фріда Кало (1907—1954), чий образ змальовано у п’єсі, — мексиканська художниця, що поєднала кубізм та символізм. Найбільше відома автопортретами. Вона використовувала стиль наївного народного мистецтва, досліджуючи питання ідентичності, постколоніалізму, статі, класу і раси в мексиканському суспільстві. Її картини часто мали автобіографічні елементи і змішували реалізм з фантазією. Роботи мисткині визнано на міжнародному рівні як символ мексиканських національних і корінних традицій, а також феміністками за те, як безкомпромісно зображувала вона жіночий досвід і форму.
У неї було слабке здоров’я: з шести років Фріда страждала від наслідків поліомієліту, а також перенесла серйозну автомобільну аварію в підлітковому віці, після якої їй довелося пройти через численні операції. 1929 року одружилася з відомим художникоммонументалістом Дієго Ріверу. 1940 року вони розлучилися, за рік знову одружилися.
Як зізналася Тетяна Іващенко, вона давно мріяла написати п’єсу про Фріду: “Фріда уособлює у собі творця. Вона долала своє каліцтво і йшла до творчості. Падала на саме дно і знову підіймалася. Все життя страждала від болю, але переборювала його, навіть танцювала. Її гаслом були слова: “Я сміюся над смертю”.
Надзвичайно цікава історія її кохання з Дієго. Ця історія гідна пера Шекспіра”.
Т. Іващенко написала п’єсутрансформер, постановка за якою може бути моновиставою або спектаклем на двох чи п’ятьох дійових осіб. Людмила Колосович обрала моновиставу, однак разом з Фрідою на сцені постійно перебуває її двійник.
Нещодавно Людмила Колосович створила театр “Solo”, а вистава “Frida” стала дебютною. Для Анжеліки Драпіковської, яка виконує головну роль, це теж своєрідний дебют. Актриса грає в Київському академічному театрі ляльок “Замок на горі” і до цього ніколи не виконувала великі драматичні ролі.
Планувалося, що у виставі буде чотири виконавиці. Але інші артистки не дійшли до фінішу. На роль другої Фріди запросили Ольгу Тихоненко з Дніпра
Чому на сцені дві Фріди? Як пояснює режисерпостановник, на своїх картинах художниця постійно зображала дві Фріди. Вони або сидять, тримаючись за руки, або лежать поруч. Це стало знаком для режисерського прочитання. І якщо одна Фріда говорить звичайною мовою, то за іншу промовляють її пластичні рухи.
Декорації прості. Аркуш паперу — немов лист життя Фріди, два голуби — символ двох душ, також звучить пісня “Голубка”. А ще два черепи. Виявляється, у Мексиці їх використовують як обереги. На героїнях — традиційні мексиканські костюми. Під час вистави лунає іспанська та мексиканська музика.
У планах Людмили Колосович — постановка ще однієї вистави про художницю, адже у цій вона використала лише частину п’єси Тетяни Іващенко.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment