Палітра Києва за 50 років

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото автора
П’ятдесятирічний ювілей відзначає Київська організації Національної спілки художників України. З цієї нагоди у Центральному будинку художника відкрито виставку, де представлено понад 500 робіт українських митців.

Тут можна побачити роботи таких талановитих художників, як В. Баринова-Кулеба, В. Вештак, А. Варваров, М. Грох, В. Гурін, О. Джураєва, О. Живот­ков, Б. Литовченко, І. Пилипенко, М. Гуйда, О. Пінчук, О. Стратійчук, А. Тартаковський, А. Цой, А. Чебикін, В. Шерешевський, А. Криволап, В. Чепелик, А. Кущ… Поряд із сучасними творами представлено роботи минулих років із приватних збірок.
Київську організацію НСХУ створили 1969 року. Її членами були видатні художники, що зробили славу українському мистецтву: Тетяна Яблонська, Михайло Дерегус, Георгій Якутович, Сергій Шишко, Валентин Зноба, Микола Стороженко, Василь Бородай, Вадим Одайник та багато інших. Сьогодні організація нараховує близько 1500 членів, що працюють у різних галузях образотворчого мистецтва: живописі, графіці, скульптурі, декоративно-ужитковому мистецтві, плакаті й дизайні, художньому проектуванні і оформленні, театральному та кіномистецтві, критиці і мистецтвознавстві.
“За п’ятдесят років існування Київської організації НСХУ її очолювало 13 голів, всі вони — видатні діячі української культури. Нині серед членів організації 83 заслужених і 46 народних художників України, 13 заслужених працівників культури і 67 заслужених діячів мистецтв, 10 членів-кореспондентів і 12 дійсних членів Національної академії мистецтв України, 24 лауреати Шевченківської премії. У складі організації — ректор Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука Оксана Полтавець-Гуйда, ректор Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури України Андрій Чебикін, головний художник Національної опери України Марія Левитська.
В організації працюють секції живопису, графічних мистецтв, скульптури, монументально-декоративна, декоративно-прикладного мистецтва, художників театру, кіно і телебачення, плакату та графічного дизайну, художнього проектування та оформлення, критиків та мистецтвознавців.
До цієї виставки ми готувалися кілька місяців, а зараз працюємо над величезним каталогом, там будуть не лише сучасні художники, а й ті, які склали золоте ядро організації в минулі роки. Фінансову допомогу у здійсненні цього проекту надає Ігор Воронов, колекціонер, поціновувач мистецтва.
Усе це ми робимо не лише для себе, а для нашої столиці, нашої країни і наших дітей”, — наголосив голова Київської організації НСХУ Віктор Коновал.
“У Київської організації славна історія і велика перспектива. І попри скепсис певних політиків, які вважають, що спілки непотрібні, я переконаний — за ними майбутнє. Намагаюся робити все, аби вони розвивалися, щоб збільшувалося фінансування.
Знайдемо кошти для відзначення Дня художника, проекту “Мальовнича Україна”, грантування молодих художників, для стипендій видатним митцям. Шукатимемо різні форми спів­праці. Ми не маємо права втратити цю спільноту, яка є окрасою не лише України, а й всього світу”, — сказав міністр культури України Євген Нищук.
“Сьогодні ми інтегруємося у західний світ, йдемо до Євросоюзу. Там теж є спілки, які відстоюють права митців. Завдяки їм, приміром, художники Парижа сплачують меншу оренду за свої майстерні, ніж митці Києва. Профспілка захищає права художників у США, яка домоглася, щоб податки для них знизили з 30 до 15 відсотків. Національній спілці художників є над чим працювати у соціальному плані. Вона є інституцією між художниками і державою”, — зазначив віце-президент Національної академії мистецтв України Микола Яковлєв.
“Організація створювалася на моїх очах. У кінці 60-х років у Радянському Союзі було лише дві міські організації художникив — у Москві та Ленінграді, а ми стали третьою. Тоді наші художники впливали на мистецький процес не лише в Україні, а й усьому колишньому СРСР. Часи змінюються. Сьогодні ми незалежна держава, творимо на нашій землі українське мистецтво. У нас свій шлях у політиці, економіці й культурі”, — впевнений народний художник України Василь Перевальський.
Чимало київських митців отримали відзнаки Міністерства культури України за особистий внесок у розвиток образотворчого мистецтва, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм, інших відзначили однією з найвищих нагород НСХУ — премією ім. Тетяни Яблонської, також було відзначено нових лауреатів премії ім. Івана Нечуя-Левицького Українського фонду культури. А Київську організацію НСХУ нагородили Золотою медаллю Національної академії мистецтв України.
Святковий настрій допомогли створити ведуча дійства, заслужена артистка України Анжеліка Рудницька та дівочий хор спеціалізованої музичної школи ім. Миколи Лисенка (художній керівник Юлія Пучко).

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment