Світ потребує змін

Едуард ОВЧАРЕНКО
Французький режисер і лялькар українського походження Клеман Перетятко у Мистецькому арсеналі презентував виставу українського драматурга Неди Нежданої “Майдан Інферно”, прем’єра якої має відбутися восени на Всесвітньому фестивалі театрів ляльок у ШарлевільМезьєр (Франція). Далі планують її гастрольний тур Україною.

Клеман робить маріонетки для вистави й експериментує з кількома естетиками, щоб розповісти про суспільну революцію через індивідуальні долі персонажів, створених уявою авторки Неди Нежданої. З кількома акторами компанії Collapse режисер відвідав Київ, Львів, Маріуполь, Дніпро, Харків, Одесу, щоб більше дізнатися про українську культуру та життя після Майдану з метою створити таку виставу, яку могли б дивитися глядачі з різними знаннями про події Революції Гідності.
“Майдан Інферно” Неди Нежданої — перша українська п’єса в історії, опублікована французькою мовою, яка втілюється на французькій сцені. Вона відстежує українську Революцію Гідності через долю двох молодих українських революціонерів, а також розповідає про інших учасників Майдану. Дія відбувається на трьох рівнях, у трьох просторах. Перший — Майдан, є також простір соціальних мереж із організованим опором, і частково внутрішній світ монологів героїв, де відбувається осмислення часу з розгортанням та віддаленням всіх подій. Проект створюють у різних театральних лабораторіях під керівництвом компанії Collapse між Францією та Україною.
Отож слово Клеману Перетятку.
“Наша мета — створення театрального проекту. Але на шляху до нього дуже важливі реальні свідчення, розуміння того, що насправді відбувалося в Україні.
Останнім часом я переважно займаюся міжнародними проектами. Тривалий час працював у Косовому, після здобуття цією країною незалежності. Потім у Хорватії, Сербії, Албанії, кількох африканських країнах (загалом понад 15 держав).
Україною зацікавився з часу Майдану, а тісно співпрацюю з 2015 року. Мені було цікаво пізнати, що таке українська культура і взагалі Україна. Тому мав бажання попрацювати з українською драмою. Ознайомився з п’єсою “Майдан Інферно” ще до публікації її окремою книжкою у видавництві Еспас д’ен Інстан. Почалося все з ескізної вистави (це щось середнє між читанням і повноцінною постановкою). Поступово до проекту почали приєднуватися партнери.
Це буде вистава з маріонетками. Поштовхом до неї послужив український вертеп. Фактично я створив свою форму вертепу. У виставі працюватимуть три актори, які керуватимуть маріонетками. Але буде і розмова обличчям до публіки.
Роздумував, якими ці маріонетки мають бути. Ми вже представили кілька фрагментів майбутньої вистави публіці, на яких були лише овали майбутніх маріонеток. Ідея овалів дуже сподобалась глядачам, адже вони являють поле для уяви та фантазії. Я працював з українськими лялькамимотанками. У них теж немає облич”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment