Таких книжок в Україні ще не було…

Осип ЯКИМЧУК,
журналіст
Уже традиційно під час презентацій і творчих вечорів Богдана Гориня актова зала Національного музею літератури України заповнена його шанувальниками. Тут в останній день січня відбулося представлення творчого доробку Б. Гориня, висунутого на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка. Організатори заходу — видавництво “Ярославів Вал” спільно з Національним музеєм літератури України.

Традиційний ведучий київських творчих вечорів Богдана Гориня — мудрий і дотепний літературознавець, критик, публіцист, директор видавництва “Ярославів Вал” Михайло Слабошпицький. До участі у вечорі (як промовці) були запрошені видатні діячі літератури, мистецтва та науки: Герой України, письменник Дмитро Павличко, доктор філологічних наук, академік НАН Микола Жулинський, доктори мистецтвознавства, дійсні члени НАМ України Василь Перевальський, Дмитро Степовик, Олександр Федорук, доктор історичних наук Арсен Зінченко, письменники Володимир Петрук, Павло Щириця та ін. Усі вони зійшлися на думці, що есе-колаж Богдана Гориня “Святослав Гординський на тлі доби” — твір новаторський, з широким висвітленням епохи і заслуговує найвищої відзнаки — Національної премії України імені Тараса Шевченка. Ці слова авторитетних промовців зал підтримував одностайними оплесками. І це одна з особливостей цього вечора. Інша була дещо несподіваною. Відповідно до положення про Національну премію України імені Тараса Шевченка, на вечорі мав бути присутній представник Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, але з незрозумілих причин (запрошення, за твердженням організаторів вечора, було надіслане) його чомусь не було, що викликало здивування і ведучого вечора Михайла Слабошпицького, і Дмитра Павличка та відповідну реакцію залу. Дехто вважав, що відсутність на вечорі представника Комітету — знак, що і сам автор, і весь його творчий доробок, включно з номінованим твором настільки відомі в Україні, що не потребують додаткових оглядин.
Академік Олександр Федорук наголосив, що для багатьох українців Богдан Горинь є моральним авторитетом, еталоном служіння Україні на мистецькій, науково-літературній, громадській і політичній нивах, то ж у разі не присудження йому премії українці того не зрозуміють: “Богдан — це велич, це те покоління, яке йшло на хрест задля свободи. Тому ми мусимо у цьому залі голосно і виразно висловити свої думки, аби їх почули у Комітеті”.
Дмитро Павличко вважає, що праця про Святослава Гординського — це майстерне і дуже доступне представлення українському читачеві третьої найвидатнішої постаті в історії української культури. Даючи характеристику родини Горинів, поет сказав, ще в далекі 1950-ті львівська громада вірила словам Михайла й Богдана Горинів, прислуховувалася до них. А усі без винятку книжки Богдана Гориня — глибоке мислительство, базоване на національній основі.
Коротким і насиченим був вступ академіка Миколи Жулинського: “Я вийшов на цю сцену, аби заявити: Інститут літератури імені Тараса Шевченка НАНУ вважає, що постать Богдана Гориня — унікальне явище в українській літературі, науці, культурі. Наш Інститут і попередню працю Б. Гориня, і його двокнижжя про Гординського висував на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка. Твори Богдана Гориня помітно відрізняються від подібного життєпису митців. Номіноване на премію двокнижжя — новаторський формат у дослідженні митця. Якщо Комітет з якихось міркувань не оцінить цієї роботи, то я буду у внутрішньому розпачі. Інтуїція, однак, мені підказує, що роботу належним чином оцінять”.
Професор Арсен Зінченко зазначив, що Національна премія України імені Тараса Шевченка — це відзначення у літературі і мистецтві української сутності. Яскравим виразником цієї сутності є Богдан Горинь — один із трьох співзасновників історичної УГС. “Це людина, яка в житті шукала не способів пристосування, а засобів служіння своєму народові”, — підсумував історик.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment