За лаштунками містерії «Хлопець хоч куди козак»

Оксана ПРОХОРОВА

Цьогоріч виповнюється 250 років від дня народження особистості, якій судилося стати засновником нової української літературної мови, з творів якої: “занедбане й закинуте під сільську стріху слово, мов фенікс з попелу, воскресло знову… і голосно залунало по широких світах” — Івана Петровича Котляревського.
Його твори надихають багатьох на пошуки нових форм репрезентації доробку Котляревського. Однією з таких спроб є амбітний мультидисциплінарний театральнохудожній видавничий проект “Хлопець хоч куди козак”. Адже такий різножанровий мікс здатний охопити максимально велику аудиторію, об’єднати навколо постаті І. Котляревського шанувальників друкованого слова, Мельпомени та поціновувачів творів мистецтва, виконаних яскравими фарбами. У партнерстві щодо реалізації проекту об’єдналися видавництво художньої літератури “Корбуш”, театр “Маскам Рад”, художницяілюстраторка Оксана Тернавська, яка вже працювала з персонажами великої “Енеїди”, відтворила їхній життєвий шлях на сторінках однойменного видання та врешті, рушійний елемент проекту Громадської організації “Сяйво усмішок”.
Мультидисциплінарний підхід дозволяє втілити задуми представників різних жанрів. І встояти від такого консолідованого потужного творчого струменю мало кому вдасться: неймовірна синергія здатна зачепити будького.
Любов до читання, на жаль, є рисою, притаманною дорослим, діти та юнь жвавіше реагують на візуальний ряд, на динамічний спосіб подачі інформації. Якщо шелестіння аркушів книги, запах свіжонадрукованого слова не надихає до читання — “Енеїда” промовлятиме на виставках картин — ілюстрацій до книги, майстерно виписаними Тернавською. Перенасичена бароковість відтворених пензлем ілюстраторки сюжетів відомих творів Котляревського майже вихлюпується з її зображень та заряджає глядачів особливою містичною енергетикою.
Невід’ємною складовою проекту є театралізована частина, яка втілюватиметься у вигляді несподіваних театралізованих перформансів. Ще за життя Котляревського театральні постановки його п’єс, навіть неопублікованих, збирали аншлаги. Тому оминути цей жанр мистецтва було б зовсім необачно. З’являються великі та малі приватні театри: академічні театри перестають бути єдиними закладами, які пропонують глядачам театральне мистецтво. Активно розвиваються так звані аматорські театри — самодіяльні колективи. Але досі відчувається нестача театральних майданчиків, а їхня доступність не є однаковою навіть у великих містах.
Є міста, де влада опікується приватними театрами, театральні сцени надає безкоштовно, а є, на жаль, випадки, коли навіть з народних театрів місто отримує орендну плату. Багато театрів припиняє своє існування.
Твори Котляревського неймовірно живі та пластичні, а сучасні форми театрального мистецтва створюють великі можливості для втілення постановок без прив’язки до спеціалізованих споруд. Перформанс — вистава в режимі реального часу, будьде і будьколи, експеримент та наснага для акторів. Нові враження та потенціал для несподіваної аудиторії.
Перформанс робить доступним театральний світ тим, хто не має можливості відвідувати театральні заклади. Мобільний, спонтанний, емоційно беручкий, динамічний і стрімкий перформанс може спіткати глядача в ТРЦ чи на центральній площі міста, в парку, сквері, залізничний платформі, на станції метрополітену. Мимоволі людина потрапляє у вир образів та меседжів, стає частиною містка від минулого через сьогодення до майбутнього.
В якусь мить Котляревський стає ближчим. Імпульсивно ми беремо до рук нове, з майстерно вималюваними ілюстраціями, видання — зібрання творів видатного українського поета та драматурга. Разом із цим, його “Енеїда”, “Наталка Полтавка”, “Москальчарівник” починаюсь буяти новими фарбами та спонукати до випромінювання свіжих емоцій та почуттів до рідного, українського.
Сьогодні проект “Хлопець хоч куди козак” погодилося прийняти 9 міст України: Київ, Полтава, Запоріжжя, Одеса, Дніпро, Харків, Маріуполь, Краматорськ та Львів. Вже навіть розписано програму подій по датах та місцях реалізації задумів. Тривають переговори з партнерами по конкурсу декламацій творів Івана Котляревського для дітей та підлітків, презентації проекту у форматі інклюзивної аудиторії. Жваво обговорюються найважливіші питання — фінансування творчого задуму. Тож сподіваємось, що дуже скоро ми зможемо повністю розкрити наші карти перед публікою.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment