Пам’яті корифеїв

Володимир МУДРИК,
завідувач Музею-квартири
В. С. Косенка
У Малому залі НМАУ ім. П. І. Чайковського та у Музеїквартирі В. С. Косенка під керівництвом відомої української піаністки Ірини Шестеренко відбулися концерти пам’яті корифеїв української композиторської школи Віктора Косенка, Бориса Лятошинського та Віталія Кирейка.

Талант Віктора Косенка і нині є еталоном виконавського стилю сучасних піаністів. Уперше в українській фортепіанній літературі з іменем В. Косенка пов’язаний жанр поеми. Композитор свідомо застосовував “поемне мислення” у своїй камерноінструментальній творчості. У більшості його творів переважає неоромантична естетика, серед засобів виразності мелодія часто відіграє одну з провідних ролей. Віктору Косенку також був підвладний симфонічний жанр, про що яскраво свідчить низка фундаментальних творів.
Розпочинались обидва концерти вокальними творами В. Косенка, виконаними народною артисткою України Людмилою Ларіковою у супроводі Ірини Шестеренко. Слухачам запам’яталось блискуче прочитання романсу на слова О. Пушкіна в українському перекладі Л. Реви “Соловей і Ружа”, романсів “Говори, говори” на слова В. Лихачова в перекладі В. Лефтія й “Вони стояли мовчки” на слова В. Стражева в перекладі В. Морданя та світлого ліричного романсу В. Кирейка “Світанок” на слова Е. Дікінсон у перекладі М. Губко.
Видатний композитор сучасності Віталій Кирейко (1926—2016), випускник Київської консерваторії ім. П. І. Чайковського класів Л. Ревуцького (з композиції) та Б. Лятошинського (з інструментування), з глибоким пієтетом ставився до творчої спадщини В. Косенка.
В. Кирейко залишив українській музичній культурі велику спадщину (загалом 299 опусів), що охоплює твори майже усіх жанрів. У супроводі І. Шестеренко прозвучали вокальні твори Віталія Кирейка у виконанні заслуженої артистки естрадного мистецтва України Інни Андріяш — співачки, яка впродовж 15 років співпрацювала з композитором. До речі, Віталій Дмитрович часто присвячував свої твори першим виконавцям, серед яких відома українська піаністка, багаторічний популяризатор і перша виконавиця багатьох творів композитора, автор підручника та дисертації, присвяченої дослідженню творчості В. Д. Кирейка — Ірина Шестеренко (у її виконанні віртуозно й тонко прозвучав “Вальсфантазія” — один із дев’яти творів, присвячених піаністці). Флейтистка Галина Тимах виконала присвячену їй Новелету для флейти і фортепіано (разом з І. Шестеренко).
Окрасою концертів став рідкісний “Дует” для скрипки та віолончелі В. Кирейка, який зіграли лауреати національних та міжнародних конкурсів Інна Чкан (скрипка) та Віра Корнілова (віолончель). А у виконанні соліста Національної опери, заслуженого артиста України Миколи Шуляка у супроводі Ірини Шестеренко прозвучав романс Б. Лятошинського на слова англійського поета П. Шеллі “Я ласк твоїх боюся”.
Кульмінацією концертів було високомайстерне й яскраве виконання чотиричастинного “Українського квінтету” Бориса Лятошинського у складі лауреатів міжнародних конкурсів Інни Чкан (перша скрипка), Павла Хмари (друга скрипка), Олександра Погорєлова (альт), Віри Корнілової (віолончель) та Ірини Шестеренко (фортепіано).

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment