Сила духу Воїнів Правди долає силу зброї

Відгук на книжку М. Довгань «Шпитальні нотатки»

Тетяна КРАСНОПОЛЬСЬКА,
учениця 9-го класу Софіївсько-Борщагівського навчально-виховного комплексу “Спеціалізована школа І—ІІІ ступенів — загальноосвітня школа І—ІІІ ступенів” Києво-Святошинського району;
Фаїна ПРУС,
учитель української мови та літератури
Василь Стус в одному зі своїх віршів писав: “Нехай святиться світ”. Такому освяченню світу призначено книжку М. Довгань “Шпитальні нотатки”.

Видання поєднало в собі розповіді українських бійців і волонтерів про гібридну війну з агресивною кремлівською московщиною з роздумами самої авторки. Побудована на достовірних фактах свідчень учасників та самовидців подій, книга М. Довгань має історичну основу, конкретні обґрунтування справжніх задокументованих подій. Історичне постає в літературно-художньому осмисленні авторки, бо спирається на потужні духовні джерела, серед яких віковічні традиції українського народу. Це і пошанування роду, пам’яті родоводу; духовна пам’ять про бойові звитяги тієї частинки української землі, звідки родом кожен герой її оповіді чи їхні батьки-матері, діди-прадіди; мудрість світочів духу української землі — мислителя-провидця Григорія Сковороди, Тараса Шевченка, Лесі Українки, Миколи Гоголя, Івана Мазепи, Семена Палія.
Окремий цикл у “Шпитальних нотатках” присвячено Василеві Стусу як духовному пророку-заповідальнику перемоги українського духу для бійців на фронті та у ворожому полоні. Крицева поезія Василя Стуса морально і духовно загартовувала і гартує досі захисників України.
Духовною опорою бійцям у випробуваннях війни ставало мистецтво. Те мистецтво, яке воїни творили самі, або ті “мистецькі десанти”, з якими приходили до поранених бійців у госпіталі та на фронт професійні митці. Мистецтво ставало засобом спілкування та самовиліковування у випробуваннях війни та госпітальних буднях. Це нотатки про Віталія Чуба, зокрема, “Життя після фронту”(с. 284—285).
Наші віковічні духовні традиції теж мають потужний заряд на відродження духу українських воїнів-патріотів, допомагають вистояти у важких випробуваннях війни й полону (свято Покрови, Миколая, Різдво).
270 героїчних історій учасників бойових дій війни з російським агресором занотувала, пережила та переповіла авторка у цій книжці. Тут відтворено три роки війни та скільки ж часу постійного волонтерства пані Маргарити у Київському військовому шпиталі. Видання складається зі 189 нотаток-розповідей, нотаток-роздумів, нотаток-осмислень. У книжці розміщено 138 документальних фотопортретів українських бійців, які пройшли через вогонь війни та полону, лікувалися у Київському військовому шпиталі та інших (зокрема й закордонних) лікувально-реабілітаційних закладах.
“Шпитальні нотатки” Маргарити Довгань є потужним засобом виховання української молоді в дусі свідомого патріотизму. Потужна дієвість видання особливо спостерігалася під час авторських презентацій, у школах, гімназіях, ліцеях, коледжах та інших закладах середньої та вищої освіти. Авторка запрошує на презентації героїв своєї книжки. Вона пам’ятає кожного з них.
Одна з презентацій відбулася торік у школі селища Демидова Вишгородського району на Київщині. При цій нагоді М. Довгань ще і відвідала героя своєї книжки Віктора Андрійчука (“Шпитальні нотатки”, с. 41—42). Сьогодні цей хлопець — військовий інвалід 1 групи без руки та обох ніг. Зовні це непомітно завдяки сучасним протезам. Сільська рада Демидова орендує помешкання для бійця-героя та його молодшого брата. У місті Буча для героя будують нову квартиру. Цим опікується міністерство оборони України. Боєць Віктор Андрійчук продовжує жити. Хоча тепер уже без надії повернутися на ту роботу, де працював до війни. І чи розкаже комусь юнак, військовий інвалід, про свої фантомні болі?..
Тепер уже наш обов’язок огортати і його, і таких, як він, турботою, повагою та шаною. Свої молоді життя та здоров’я українські воїни-герої жертовно поклали для нашого щастя і благополуччя.
Ми в неоплатному боргу перед ними. Цю пам’ять зберігає в собі книжка “Шпитальні нотатки” Маргарити Довгань і для сучасників наших, і для майбутніх поколінь. Бажано, щоб надалі до переліку рекомендованої літератури для вивчення предметів з історії України, української мови та літератури для учнів середніх шкіл та студентів різного рівня навчання долучили і цю книжку.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment