В об’єктиві Василя Пилип’юка

Богдан ЗАЛІЗНЯК,
керівник прес-центру наукової журналістики Західного наукового центру НАН і МОН України
У фотогалереї Василя Пилип’юка відкрили фотовиставку “Постаті”, присвячену 69-й річниці від дня народження фотомитця, ім’я якого носить ця галерея. Тут представлено знімки видатних людей української культури, зроблені його об’єктивом.

Василь Пилип’юк (1950—2017 рр.)
— видатний фотомитець сучасності, редактор і видавець, інтелектуал і культурний менеджер, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, заслужений діяч мистецтв України, художник Міжнародної федерації фотографічного мистецтва (AFIAP), лауреат багатьох престижних міжнародних нагород, власник єдиної такого роду приватної фотомистецької галереї, автор 117 книг та альбомів.
В експозиції представлено портрети 33 видатних українців та спогади про них, вміщені Василем Пилип’юком у книзі “Долею даровані зустрічі”.
Наприклад, про Богдана Ступку: “Сучасна легенда українського театру і кіно. Неперевершений майстер сцени, геніальний актор. Як шкода, що всі ці слова звучать у минулому часі. Невиліковна хвороба забрала життя унікальної людини… Але ні! Він житиме вічно в наших серцях. А його справу продовжують син Остап та внук Дмитро. Хай їм Бог помагає!”; про Дмитра Павличка: “Високо ціную дружбу з геніальним Дмитром Павличком. Сумую, коли він на мене ображається. Надто емоційний поет має на це право. Але потім все стає на свої місця. За час нашої дружби народились “Живиця”, “Рубаї”, збірка “Засвідчую життя” та цікава і лаконічна фотобіографія Дмитра Павличка “Погоня”. Поетичний світ класика української поезії ХХ століття є багатогранним. А його “Два кольори” — неперевершені”; про Миколу Мушинку:“Микола Мушинка — непересічний українець, словацький фольклорист та українознавець, доктор філологічних наук, дійсний член НТШ, голова асоціації українців у Словаччині, іноземний академік НАН України. Про нього можна писати цілі томи. Буде цікаво… Зазнав репресій через контакти з дисидентами, був відлучений від нау­кового і літературного життя. Доводилось працювати кочегаром і пастухом… Після реабілітації 1990 року повернувся в Пряшівський університет”; про Бориса Возницького: “Як хотів він побачити вихід чергового тому серії “Постаті” — “Володар кам’яного персня”. Вишуканий в історичному плані матеріал видався напрочуд професійним. Фотографічний пласт просто неперевершений. Книга вийшла… А 23 травня 2012 року трагічно обірвалось його життя. Скорботною ходою до Личаківського кладовища несли труну видатного українця — Героя України Бориса Григоровича Возницького. І мого героя “Володаря кам’яного персня”. Не дожив… А так хотів…”; про Ігоря Калинця: “Маю честь перед Вами вибачитись, високоповажний пане Ігоре: я вперше наважився опублікувати Ваш портрет у третьому томі мого вибраного. Я стежу за Вами (у творчому плані!) десятиліттями. За Вами як видним поетом і прозаїком. Не пасувало б оминути Вашу сподвижницьку працю, як одного з найактивніших представників шістдесятницької генерації і дисидентсько-самвидавчого руху в Україні. До сьогоднішнього дня пам’ятаю догораючу свічечку у Ваших руках. Був празник. Поруч стояла пані Ірина…”.
“Ми зібралися за покликом світлої пам’яті Василя Пилип’юка, який прокладав дорогу до розвитку національної культури, творив пристрасно, невтомно практикував нові ракурси зрізів бачення”, — підкреслив проректор з наукової роботи ЛНАМ, професор Роман Яців.
На відкритті виставки “Постаті” виступили Володимир Пилип’юк, син Василя Пилип’юка, директор видавництва “Світло й Тінь”; Олег Синютка, голова Львівської обл­держадміністрації; Володимир Одрехівський, ректор ЛНАМ; Степан Давимука, голова наглядової ради ЛНАМ, професор; Юрій Туниця, ректор Національного лісотехнічного університету України, академік НАН України; Василь Лизанчук, доктор філологічних наук, професор ЛНУ ім. Івана Франка; Ярослав Климович, голова Львівської обласної організації спілки журналістів України; Мирон Янків, професор, культурно-політичний діяч.
Звучала різдвяна коляда у виконанні фольклорної студії “Джерельце”, учнів викладача школи Соломії Крушельницької Олени Бошко, випускника школи Соломії Крушельницької Ореста Наконечного.
Присутні гучними оплесками прийняли теплі, щирі слова про видатного українського фотомитця, з творчістю якого познайомились у 61 країні світу.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment