Історія України у поштових марках

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото автора
Сторінки історії боротьби України за незалежність проти московського поневолення та більшовицької окупації відображено у філателістичних експонатах Олександра Яременка, презентованих у Музеї гетьманства, де відкрилася його персональна виставка.

Киянин Олександр Яременко — кандидат технічних наук, заслужений філателіст Асоціації філателістів України (АсФУ). Захоплюється філателією понад 45 років і є автором чотирьох тематичних експонатів, які здобули позолочені, великі срібні та срібні медалі на багатьох філателістичних вернісажах в Україні та інших країнах Європи. Історія захоплення марками почалася ще під час навчання в аспірантурі Інституту кібернетики АН УРСР. На початку 80-х років філателія і література злилися для нього в одне бажання: відтворити сторінки історії України і української літератури засобами філателії.
Уперше доробок О. Яременка “Сторінки історії української літератури” експонувався 1984 року на VІІІ Київській обласній філателістичній виставці, де здобув бронзову медаль. Це був єдиний експонат з коментарем українською мовою. Наступним став вернісаж у столичному будинку літераторів 1985 року. Колекцію оглянув тодішній голова Спілки письменників України Павло Загребельний. У листі від 22.01.1985 року він писав: “Шановний Олександре Григоровичу! Я не тільки оглянув Вашу виставку, а й захоп­лювався Вашою талановитістю, Вашим мистецтвом і Вашим благородством! Ви робите велику справу, спасибі Вам за це і уклін доземний!.. Нових Вам висот! П. Загребельний”.
Логічним продовженням цієї роботи стало створення експонату, який відображав життєвий і творчий шлях Тараса Шевченка. Уперше він демонструвався 1988 року в Київському літературно-меморіальному будинку-музеї Тараса Шевченка. Цей експонат 1990 року відзначили великими срібними медалями на вернісажах у Братиславі та Мюнхені, пам’ятною медаллю бургомістра Відня, срібною медаллю — на Національній виставці в Одесі (2012) та великою срібною медаллю на ХVІ Національній виставці “Укрфілекспо—2018”, він був представлений на більш ніж 40 всеукраїнських та міжнародних виставках.
На міжнародній виставці “Одесафілекспо—2016” О. Яременко дебютував одностендовим експонатом (16 аркушів, А 4): “Кроки до Незалежності: від Богдана Хмельницького до Івана Мазепи”. Титульну сторінку експонату прикрашає французька марка з зображенням Вольтера (1949) та цитата з його твору “Історія Карла ХІІ” 1731 р.: “Україна завжди прагнула бути вільною”.
На ХVІ Національній філателістичній виставці “Укрфілекспо—2018” Олександр Яременко вперше показав одностендовий експонат “Сторінки історії боротьби України за Незалежність проти московського поневолення та більшовицької окупації”.
— Виставку Олександра Яременка ми відкриваємо в одному з кращих залів нашого музею, який присвячений гетьману Павлу Скоропадському. Хочу окремо подякувати “Головпоштамту”, який допоміг в організації цієї виставки і повідомити, що виставка триватиме до 1 квітня, — сказала директор Музею гетьманства Галина Ярова.
— Поштові марки — це атрибут державності, — зазначив ветеран філателії, автор науково-популярної книжки “Про філателію всім” Валерій Чередніченко. — Як і прапор, гімн, герб, гроші. Відразу після проголошення незалежності Україна почала випускати поштові марки. За ними можна прослідкувати історію нашої країни. Перші сучасні марки були присвячені 500-річчю козацтва та українцям Канади. Але історія української поштової марки починається значно раніше, з 1918 року. Створені в добу УНР поштові марки можна вважати енциклопедією України тих часів. Дуже приємно, що в експозиції Музею гетьманства марки можна побачити на стендах.
Також на відкритті виставки виступив Микола Сулима, академік НАН України, заступник директора Інституту літератури ім. Тараса Шевченка, який наголосив на необхідності відродження філателістичного руху в Україні та підтримки державою цього руху.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment