Повернення легендарної рок-опери

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото Анатолія ФЕДОРЦІВА
У День проголошення незалежності України — 24 серпня 1991 року, на сцені Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка відбулася прем’єра рок-опери “Біла ворона”. А днями цей легендарний твір поповнив репертуар Київського національного академічного театру оперети.

Рокоперу створив поет Юрій Рибчинський у тандемі з композитором Геннадієм Татарченком. Цьогоріч “Біла ворона” відзначає 30річний ювілей. Національна оперета України підготувала оригінальну сценічну версію, ідеї якої втілив режисерпостановник Максим Голенко та балетмейстерпостановник Максим Булгаков.
Лейтмотивом рокопери стала боротьба за свободу. На тлі війни та кривавих баталій вимальовується тендітна постать головної героїні — Жанни д’Арк. Юної, але незламної. Зрадженої, але не скореної.
Головна увага сфокусована на особистій драмі Орлеанської діви, яку зрадив коханий.
Серед виконавців головних ролей — заслужена артистка України Тамара Ходакова (Жанна), народний артист Микола Бутковський, заслужені артисти Ася СередаГолдун, Арсен Курбанов, Любов Доброноженко, заслужений працівник культури Зоя Кравченко, а також Д. Воронов, І. Ніколаєв, В. Котенко, О. Харламов, О. Кириллов, М. ГуменнийПетрівський, К. Басковський, М. Боднар, К. Кобієва.
Як зазначив генеральний директорхудожній керівник Національної оперети Богдан Струтинський, це нова версія з дуже цікавим сценічним рішенням.
“Маємо багато різноманітних оригінальних проектів. Сьогодні в театрі п’ять сцен і всі вони активно працюють. Зокрема, це проекти концертної діяльності. Лише в лютому мали два міжнародні проекти. Один з них присвячено головуванню Румунії в Євросоюзі. Другий — наша спільна робота з польською стороною. У березні Оперета їде на місячні гастролі і виступатиме на головних сценічних майданчиках Польщі. До 14 лютого підготували концерт “Музика сердець”, а сьогодні — знову прем’єра. Хочу подякувати всьому колективу, який уміє зібратися і видати хороший результат”, – підкреслив очільник Національної оперети України.
Поет і драматург Юрій Рибчинський поділився секретами створення рокопери “Біла ворона”: “На цю роботу мене надихнула рокопера “Ісус Христос — суперстар”. Зацікавився, про кого написано найбільше творів. На першому місці — Ісус Христос, а на другому — Жанна д’Арк. Про неї писали Ануй, Шоу, Вольтер.
До Жанни д’Арк поняття “нації” не було. Вона стала першою в історії націоналісткою, першою поставила питання: “Хто ми?”
Писав цей твір ще за Радянського Союзу, не був упевнений, що його колись поставлять. Але ми записали платівку на фірмі “Мелодія”. Головні партії співали Тамара Гвердцителі і Олександр Малінін, а з українського боку — Таїсія Повалій та Ігор Демарін. Мала відбутися прем’єра з цим складом, але розпався Радянський Союз.
1991 року відбулася прем’єра українськомовного варіанту рокопери на сцені Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка. Перший показ відбувся саме того дня, коли Верховна Рада проголосувала за незалежну Українську державу. І коли Наталія Сумська в кінці першої дії співала пісню “Свобода”, то багатьом здалося, що ми присвятили її саме цій події. Хоча насправді твір почав писати ще 1986 року, а 1989го закінчили писати музику.
Вистава протягом дванадцяти років йшла з аншлагами, але потім зникла з репертуару франківців. Багато років жоден з театрів не брався за роботу над цією рокоперою. Зараз бачимо нове зацікавлення “Білою вороною”. Її ставлять у Вінниці, Черкасах, Рівному, Миколаєві, в одному з театрів Молдови.
Багато речей, які описані в цій п’єсі про ХV століття, не втратили актуальності й донині. І в час новітньої історії в будьякій країні може настати середньовіччя, коли пануватимуть “середні” люди.
Жанна д’Арк перетворила юрбу на народ. А потім цей народ, який вона повела за собою, знову перетворився на юрбу і спалив її. Спочатку ми обираємо президентів, а потім намагаємося їх “спалити”. Історія повторюється.
Сподіваюсь, що Національна оперета надасть цій рокопері нового звучання”.
Режисер Максим Голенко розповів:
“Це наша третя з Максимом Булгаковим постановка “Білої ворони”. Спершу поставили її в Рівному. Дуже важливою для нас стала постановка в Миколаєві. Саме там її побачив Богдан Струтинський, який запропонував нам поставити її у Національній опереті України. Віримо, що це буде найпотужніший варіант.
Жанною д’Арк врешті може виявитися кожен з нас. Ми не знаємо, де прихований той потенціал. Ще п’ять років тому не могли і подумати, хто стане сучасним героєм, хто буде комбатом або поведе за собою”.
Балетмейстерпостановник Максим Булгаков упевнений, що успіх проекту можливий тому, що в нього повірили артисти і весь колектив театру. Художникпостановник Володимир Ковальчук зізнався, що шлях до постановки був тернистим. Художник з костюмів Ольга Левченко розповіла, що для першого складу створили близько 100 костюмів, а також багато шкіряного взуття. А композитор Геннадій Татарченко пишається, що нарешті з’явився привід потішити свої композиторські амбіції. Адже рокопера, яку ставили на сценах багатьох театрів, зокрема й за межами України, вперше поставлена на сцені саме музичного театру.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment