Подяка за вірність Україні

Ольга ЖМУДОВСЬКА
м. Кам’янець-Подільський
У Кам’янці-Подільському завершився конкурс проектів пам’ятного знаку про Першу присягу на вірність УНР.

Пам’ятний знак має постати в рамках святкування 100-річчя складання Присяги на вірність УНР, яка відбулась у Кам’янці-Подільському 14 жовтня 1919 року, — саме на тому місці, де й реально це сталося. Кам’янець-Подільські просвітяни й історики точно визначили локацію за фотографіями й описами: в сучасному центрі міста, неподалік собору на вул. Лесі Українки. Пам’ятний знак має засвідчити, що перша спроба об’єднати весь український народ відбулася саме в Кам’янці-Подільському.
Відкритий архітектурний конкурс провів 13 березня Департамент містобудування та архітектури міської ради в приміщенні НІАЗ “Кам’янець”. Було представлено дев’ять ескізних проектів Меморіалу, авторами яких стали знані архітектори й скульптори, а також студенти та їхні викладачі. Задля об’єктивності журі на проектах не було вказано авторів. У складі конкурсної комісії, яка визначала переможців, були не лише відомі кам’янецькі просвітяни — голова місцевої організації В’ячеслав Полятинчук та Дмитро Бабюк, а й головний архітектор Хмельницької області, начальник відділу містобудування та архітектури Хмельницької ОДА, член Національної спілки архітекторів України Ірина Дунаєвська, а також архітектор, віце-президент НСАУ Олег Пікущенко. Очолив журі заступник міського голови Вадим Савчук, його заступником обрали директора департаменту містобудування та архітектури міськради Ігоря Пиріжка. На винагороду трьох призерів конкурсу — 15 тисяч гривень за перше місце, 8 тисяч за друге і 5 за третє, — кошти виділила міська влада.
Голосування було таємним, перше місце за кількістю голосів отримала пропозиція авторського колективу в складі члена НСАУ Віктора Рудюка та скульптура, члена Національної спілки художників України Сергія Кляпетури. Вони запропонували масштабний проект, відтворивши мить присяги українськими діячами. Вказана вартість проекту — 6 млн 730 грн. На другому місці — ще одна робота Сергія Кляпетури. В трійку переможців увійшов і проект авторського колективу в складі скульптора Андрія Кліща та архітектора Вадима Порчинського.
Просвітянин Анатолій Паладійчук, один з ініціаторів проекту, зазначив: “Це ще один великий, один з головних кроків до здійснення нашого задуму. Ще рік тому ми були на рівні мрій і планів, багато хто зі знайомих і друзів не вірив, що це реально взагалі, а нині ми на стадії втілення. Цей проект про те, що потрібно уміти мріяти дієво…”
Ще один з ініціаторів створення Меморіалу — художник, історик, краєзнавець, волонтер і музикант Дмитро Бабюк, який вступив у лави “Просвіти” у день святкування її 150-річчя, зазначив, що в процесі підготовки проекту відбулося багато знакових відкриттів і несподіваних знахідок. Зокрема, було віднайдено історію життя декількох українських героїв того часу, їхніх родичів — в Україні і за кордоном, які не знали досі про існування один одного.
Дмитро Бабюк — популяризатор кам’янецької доби УНР, автор загального логотипа для заходів, присвячених 100-річчю кам’янецької доби УНР та складання урочистої обітниці Директорії на вірність Українській Народній Республіці. Разом зі Славком Полятинчуком і Анатолієм Паладійчуком планує випустити книгу, в якій детально висвітлять цей період, бо мають багато фотографій та матеріалів. Просвітяни також мріють створити фільм про цю епоху, і нещодавно Дмитро виступив у ролі сценариста і актора для проморолика фільму “Присяга 1919”. Відео відзняв кам’янецький режисер Андрій Заєць.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment