Сила 100-літньої «ДУМКИ»

Георгій ЛУК’ЯНЧУК
за матеріалами прес-релізу капели “Думка”
Фото автора
Назва “ДУМКА” походить не від слова думка, це — Державна Українська Мандрівна Капела: в 20-ті роки ХХ ст. абревіатури в назвах були в тренді.

Ювілейний концерт до 100-річчя Національної капели України “ДУМКА” відбувся 11 березня на сцені Національної філармонії України, де рівно 100 років тому (тоді зал Купецького зібрання Києва) прозвучав перший офіційний концерт хору, присвячений роковинам смерті Тараса Шевченка. Тоді, у Шевченківські дні, хор Дніпросоюзу виконував твори на вірші Кобзаря. Нині, вже у незалежній Україні, “ДУМКА” запропонувала слухачам програму з творів Стеценка, Леонтовича і Кошиця — сучасників народження “ДУМКИ”. Вони були знайомі й разом працювали, більше того — започаткували духовну музику тієї автокефалії, яка зараз відроджена… А продовжили програму ювілейного концерту твори провідних українських композиторів сучасності — Мирослава Скорика, Євгена Станковича, Валентина Сильвестрова, Лесі Дичко, що написані на вірші геніального Шевченка. За сто років українська шевченкіана збагатилась новими музичними трактовками пророчих віршів Кобзаря. “ДУМКА” під орудою Євгена Савчука є не тільки першим, а часто і єдиним виконавцем багатьох творів сучасних українських композиторів. Серед останніх прем’єр — “Диптих” та “Реквієм для Лариси” В. Сильвестрова, “Бабин Яр”, “Панахида” та “Слово про Ігорів похід” Є.Станковича, “Палімпсести” Ю. Ланюка…
Якщо б виникла необхідність визначити творчу неповторність “ДУМКИ” та її керівника одним словом, то найбільше їхньому творчому кредо відповідало б слово “універсалізм”. Він проявляється насамперед у репертуарній політиці, яку свідомо формує Євген Савчук. Принаймні дві сфери є тут визначальними. Перша — це музика для хору a cappella. Традиційні для репертуару українських хорових колективів обробки народних пісень співіснують у програмах концертів та численних записах “ДУМКИ” з музикою західноєвропейського Відродження, а надбання національної духовної спадщини (твори М. Дилецького, М. Березовського, А. Веделя, Д. Бортнянського, П. Чайковського, М. Лисенка, К. Стеценка, М. Леонтовича) — зі зразками російського романтизму (духовні композиції О. Архангельського, С. Рахманінова). Друга сфера репертуарного всесвіту “ДУМКИ” — вокально-симфонічна музика.
Головний диригент і художній керівник “ДУМКИ”, академік, професор Національної музичної академії України Євген Савчук, який очолює капелу вже 35 років, говорить: “Зараз ми записуємо всі концерти Дмитра Бортнянського. Їх 35. Це наш план на 3—5 років наперед. За останній рік ми записали 15 концертів, за останні кілька років випустили 22 компакт-диски”.
Твори “ДУМКИ” чарували слухачів Італії та Бразилії, Польщі та Мексики, Австрії та Уругваю, Швейцарії та Аргентини, Німеччини та Чилі, Голландії та США, Франції та Іспанії, Бельгії та Великобританії. Національна капела України “ДУМКА” є номінантом премії GRAMMY (2004) за краще хорове виконання.
1927 року в капелі співала майбутня кінозірка, оперна співачка, володарка “Оскара” Милиця Кор’юс (США). Капела виступала у престижних концертних залах світу зі всесвітньо відомими музикантами — Енніо Морріконе, Хосе Каррерасом, Кшиштофом Пендерецьким, а також під орудою видатних диригентів, зокрема Двайта Беннетта (Канада), Вальтера Хаупта (Німеччина), Міхаеля Шьонгайта (Німеччина). 2019 року “ДУМКА” здійснить великий концертний тур, присвячений 100-літньому ювілею і маючи багато запрошень, буде бажаним гостем багатьох концертних залів світу.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment