«Серцем чистим, душею відкритою…»

Зоя ШЕВЦОВА,
член НСЖУ (онука просвітянинавчителя Михайла Лояна)

В останні роки міська “Просвіта” в Дніпрі активізувала свою роботу, проводить культурнопросвітницькі заходи, оновлено приміщення, створено бібліотеку.
Заслужений журналіст України, письменниккраєзнавець Микола Чабан проводить цикл лекцій, присвячених долі, професійній та громадській діяльності катеринославських просвітян. Також читає щотижневі лекції про життя української діаспори за кордоном — у Канаді, Чехії, Польщі…
Днями він презентував лекцію “Українці в Чехії”, де розповів про свою участь у трьох конференціях у Празі, що відбулися на базі Національної бібліотеки Чеської республіки в Празі з ініціативи й активної участі українських організацій.
Колоритною була розповідь про українця генерала Максима Козиря, уродженця села Панасівка Дніпропетровської області, який загинув навесні 1945 року напередодні визволення Чехії від нацистів неподалік Брно. На запрошення чеських активістів журналіст із панасівським панотцем Андрієм Петричем побували в Райграді, на Ольшанському цвинтарі, де поховано радянських воїнів й куди було перенесено прах генерала Козиря. На його могилу поклали жменьку землі з рідної Панасівки.
Микола Чабан розповів про поховання відомих українців на Ольшанському цвинтарі. Вразила розповідь про трагічну долю просвітянина, книговидавця і громадського активіста Євгена Вирового. Його життя трагічно обірвалося навесні 1945го в Празі, коли енкаведисти намагалися арештувати його.
Цікавим був виступ Ярослава Матросова — онука відомого катеринославського просвітянина інженера Івана Труби, якого доля занесла до Пльзеня. В місті Дніпрі збереглося кілька споруд, побудованих Іваном Трубою в українському стилі. 1917 року він, губерніальний комісар з освіти, багато зробив для дерусифікації освіти в Катеринославі.
Серед просвітян були люди різного соціального стану, професій, уподобань і захоплень, об’єднані любов’ю до України. Було чимало серед просвітян медиків. До 150річчя ВУТ “Просвіта” (1868—2018) у журналі “Гастроентерологія” (№ 4 за 2018 рік, розділ “Історія медицини”) вийшла стаття Микола Чабана, Зої Шевцової, Володимира Гапонова “Катеринославські медики — члени товариства “Просвіта”. Автори розповіли про внесок 28 відомих діячів у розвиток медицини, національної культури, просвітницького руху на Катеринославщині.
Того ж дня Микола Чабан прочитав в обласній бібліотеці лекцію про поетесупросвітянку трагічної долі Олену Шпоту (Ярославну, 1899—1943), українську патріотку, члена Спілки письменників. Вона зазнала арештів і лишила вірші з циклу пісень ув’язненої, а трагічно загинула в лютому 1943 року під час нальоту радянської авіації на місто. Зустріч приурочили до 120річчя від дня її народження.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment