Від нас пішов Майстер — Борис Довгань, відомий скульптор, шістдесятник…

30 квітня о 12 год. 30 хв. зупинилося серце великого митця, патріота України, заслуженого діяча мистецтв України, почесного академіка Національної академії мистецтв України, лауреата премії ім. Василя Стуса.
Творчий доробок Б. Довганя великий і різноманітний. Пам’ятники художникам, репресованим у комунобільшовицькі часи, Василю Стусу (на батьківщині поета у селі Рахнівка на Поділлі), Папі Римському ІвануПавлу ІІ (Київ), українському генераловіпатріоту Драгомирову (Конотоп), юному Олександру Пушкіну (Гурзуф), меморіальні пам’ятники борцеві за свободу України пані Славі Стецько, великому українському диригентові Вікторові Іконнику, видатному художнику Миколі Глущенку, подружжю Стешенків (Івану — члену Уряду УНР та Ірині — знаменитій перекладачці) — це далеко не повний перелік пам’ятників руки майстра. У творчому доробку художника є і проект пам’ятника великому українському співакові Борису Гмирі.
Нещодавно Борис Довгань подарував Києву створений і відлитий ним у бронзі пам’ятник молодому Гоголю. Влада щиро подякувала. Сподіваємося, що найближчим часом він таки буде встановлений у місті. Прощальним подарунком Україні від майстра є проект пам’ятника Василю Стусу. Хочеться вірити, що і він скоро стоятиме в центрі столиці.
Шедевр із шедеврів Майстра — прижиттєвий портрет (1968 р.) його друга, поета Стуса, нині є окрасою Національного художнього музею України. В глухі часи імперського застою і початку репресій проти національної інтелігенції Борис Довгань створив композиції “Поет і кат” і “Архіпелаг Гулаг”. У його творчій спадщині — серія портретів шістдесятників; портрети Григорія Сковороди, Лесі Українки, Миколи Зерова, знаменитого вченого Вернадського… Скульптор увічнив на меморіальних дошках образи великих українців Михайла Драгоманова, Павла Чубинського, Олександра Богомазова… Разом зі скульптором В’ячеславом Клоковим він відродив із руїни перший пам’ятник Шевченку (Ромни) роботи Івана Кавалерідзе, з яким в останні роки його життя був у дружбі. Художник створив чимало композицій на філософськоетичні теми. До останніх днів життя Борис Довгань працював над композицією, в якій закликає людство приборкати агресивні прояви і навчитися жити в мирі.
За кілька тижнів до відходу Майстра на перехресті Боричевого току і Андріївського узвозу громадськість Києва привітала митця зі встановленням пам’ятника його роботи киянину, співакові Олександру Вертинському.
Микола Плахотнюк, відомий дисидентшістдесятник, так сказав про свого друга: “Мистецтво Великого художника Бориса Довганя має в серці те, що не вмирає, — це виразна українська національна ідея, втілена в чудових образах…” Його образи і пам’ять про Нього — назавжди з нами.
Павло МОВЧАН
Олександр ПОНОМАРІВ
Любов ГОЛОТА
Іван ЮЩУК
Георгій ФІЛІПЧУК
Микола ЦИМБАЛЮК

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment