День пам’яті жертв політичних репресій

На території Національного історико-меморіального заповідника “Биківнянські могили” 19 травня 2019 року відбулося вшанування пам’яті жертв політичних репресій за участю Президента України Петра Порошенка, представників Уряду, Верховної Ради, Київської міської державної адміністрації, дипломатичного корпусу, родичів репресованих і громадськості.

Відкриваючи меморіальні заходи, Президент України Петро Порошенко сказав про важливість збереження національної пам’яті, про такі криваві сторінки української історії, як сталінські репресії.
— Комуністична влада, — зазначив він, — прикрила ці події щільною ковдрою неправди і таємничості. І лише завдяки активності громадськості й дисидентів почали збирати й оприлюднювати першу інформацію про Биківню, аж поки вже у незалежній Україні не стали зрозумілими масштаби жахіття, яке творилося в цьому лісі, у місці, яке заслуговує на те, щоб називатися Українським некрополем. “Спеціальні потреби” — саме так закамуфлювали більшовики мету виділення цієї ділянки лісу. Спеціальна потреба — вбивати”, — зазначив Президент.
Наприкінці виступу Президент заявив, що Українська незалежність і наша свобода оплачені занадто дорогою ціною. Ми повинні про це пам’ятати, вдивляючись і в минуле, і в день завтрашній. Вічна пам’ять усім жертвам репресій, похованим у Биківнянському лісі, в інших місцях розстрілів в Україні і за її межами.
Відбулася міжконфесійна літія за жертвами політичних репресій.
Заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак зауважив: вшановуючи пам’ять жертв сталінських репресій, ми також маємо пам’ятати про те, що завжди треба бути готовим захищати свою Батьківщину, не можна допустити, щоб у серцях сучасних українців оселилися зневіра і байдужість. Володимир Тиліщак подякував присутнім і зазначив, що саме такі заходи і є актами національної пам’яті.
Генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника “Биківнянські могили” Богдан Біляшівський також звернув увагу присутніх на важливості розкриття правди про Великий терор, а також зауважив людський аспект загальнонаціональної трагедії. Попри те, що могили у Биківнянському лісі безіменні, колектив заповідника докладає багато зусиль для встановлення конкретних імен жертв і поповнення Биківнянського мартирологу. Богдан Біляшівський поінформував громадськість, що 2018 року заповідник здійснив реконструкцію стін пам’яті на Міжнародному меморіалі жертв тоталітаризму 1937—1941 років, нанесено список встановлених на сьогодні прізвищ невинно убієнних, похованих у 19, 20 кварталах Биківнянського лісу у кількості майже 18, 5 тис. осіб.
— Проте цей список не є остаточним, — уточнив він. — Наукові пошуки та дослідницька робота зі встановлення прізвищ із Биківнянського мартирологу триває. Сьогодні (з 2016-го до травня 2019-го) віднайдено інформацію та встановлено ще близько 1 тис. імен тих, хто має вічний спочинок у Биківні”, — сказав Богдан Біляшівський.
Також перед присутніми на меморіальному заході виступили голова Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих Орина Сокульська, голова Всеукраїнської громадської організації “Союз українок” Орислава Хомик, дисиденти і колишні політв’язні Василь Овсієнко і Олесь Шевченко.
Мітинг-реквієм супроводжувався виступом Ансамблю солістів “Благовість”.
Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв комуністичних репресій, поклали вінки і квіти до братських могил на українській і польській частинах Меморіалу, а також до Центрального монумента Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937—1941 років.
Відвідувачі також мали можливість ознайомитись із фотодокументальною виставкою про репресованих освітян “Перерваний урок”, яка експонується при вході у Заповідник.

Прес-центр
Фото Георгія ЛУК’ЯНЧУКА

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment