Пророцтва Миколи Гоголя

Едуард ОВЧАРЕНКО

Фото Ольги ТИЧИНИ-ЯНОВСЬКОЇ

На кіностудії “Золотий Фенікс” завершили роботу над фільмом “Провидець”, присвяченому Миколі Гоголю. Стрічку створено у творчому тандемі Ольги Тичини-Яновської та Юлії Сак.

Це вже не перша їхня спільна робота. Разом із режисером Кирилом Кужалевим вони створили фільм “Хвилина усвідомлення”, що складався з короткометражних стрічок “Хвилина усвідомлення”, “Мама”, “Клітка”, “Портрет”. За цей фільм отримали нагороду на Х міжнародному фестивалі “Духовні джерела”. Успіх надихнув на створення авторського кіно.
Перша самостійна картина мала назву “Анни Ахматова — Кассандра Срібного віку”. Юлія Сак тут виконувала роль Анни Ахматової, а Віктор Коньяков — Миколи Гумільова. Потім були “Фортепіанне Євангеліє Марії Юдіної”, “Елегія любові — Віра Холодна” і “Полин-трава — Ніка Турбіна”, а також відзняли короткометражну іронічну стрічку за Агатою Крісті “Лялька у примірочній”. Для нового фільму обрали постать видатного Миколи Гоголя.
— Постать Миколи Васильовича — зворушлива, цікава, містична, її неможливо обійти. Вважаю, що цей проект прийшов до нас згори. Спочатку не думали присвячувати фільм 210-річчю від дня народження письменника, і лише коли завершили роботу, зрозуміли, що це збіглося з ювілейним роком. Під час роботи над фільмом використали листування Гоголя останніх років його життя.
Крім самого Миколи Васильовича одним із центральних у картині є образ Анни Михайлівни Вієльгорської, в яку він був закоханий. Однак вона мала високе суспільне становище, тому вони не могли одружитися. А після того, як Гоголь їй освідчився, вона взагалі припинила з ним спілкування. Це дуже боляче вдарило по серцю письменника. Ще одним важливим штрихом є спілкування Гоголя з отцем Матвієм, який намагався спрямувати його на шлях істинний.
Також доторкнулися до творів великого письменника: “Страшна помста”, “Ніч на Івана Купала”, “Майська ніч” і “Пропала грамота”. Добирали твори, які можна відзняти в безбюджетній стрічці і які водночас були цікаві сучасному глядачеві. До участі у фільмі запросили Народний хор ім. Миколи Лисенка, танцювальний колектив “Барвіночок” та “Українські музики”.
— Не випадково фільм назвали “Провидець”, адже Микола Гоголь передбачив багато моментів в історії людства, — розповідає автор сценарію і режисер-постановник Ольга Тичина-Яновська.
— Робота над фільмом розпочалася восени 2017 року, — продовжує режисер-постановник, актриса, режисер монтажу і звукорежисер Юлія Сак. — Вдячні організаціям, які надали нам приміщення для зйомок. Це Націо­нальний музей народної архітектури та побуту України у Пироговому, санаторії “Пуща водиця”, “Етно-село” і “Феофанія”. Багато сцен відзняли на природі. Ідеально підійшли краєвиди поблизу станції метро “Житомирська” у Києві.
Актори — наші друзі, з якими разом створили не один проект. З Віктором Коньяковим активно співпрацюємо вже 15 років. Він грає Миколу Гоголя і Чаклуна. Актору вдалося тонко відчути душу Гоголя. На екрані можна побачити Анну Петрову, яка крім того є директором картини; актора і режисера Олександра Мельника, актрис Вікторію Гвоздій та Тетяну Завадську. Ольга Тичина-Яновська створила колоритний образ Баби Яги. Кілька ролей було і в мене, серед них божевільна Катерина зі “Страшної помсти”, і Анна Михайлівна, в яку був закоханий Гоголь. Задоволена всіма колегами. Навіть природа нам допомагала робити цей фільм.
Давно мріяла знімати фільми, лише не знала з чого почати. В Україні створено чимало кіношедеврів, серед них “Тіні забутих предків” Сергія Параджанова, “За двома зайцями” Віктора Іванова, “Лісова пісня” Віктора Івченка, стрічки Леоніда Бикова. Мрію долучити свої картини до цього списку.
Нещодавно багатосерійний фільм про Гоголя зняли в Росії. Мені він не сподобався. Це дуже дорогий проект, в якому все побудовано на спецефектах. Але я не побачила самого Гоголя. Сподіваюсь, що нам вдалося наблизити глядача до Миколи Васильовича і його геніальних творів.
Уже чотири роки поспіль Ольга Тичина-Яновська та Юлія Сак намагалися отримати бюджетні кошти на свої проекти від Держкіно України. І хоча більшість запропонованих сценаріїв високо оцінили продюсери, жоден з них допоки не зацікавив високопосадовців від кіно. Отож кошти на зйомки доводилося шукати самим. За власні гроші придбали апаратуру, самі робили монтаж, всі актори зголосилися працювати безкоштовно. У планах невеликого колективу однодумців створення нових мелодрам, фентезі та комедійних стрічок. Хотілося б, аби наша держава нарешті звернула увагу на творчість цієї талановитої команди.
Фільм “Провидець” столичний глядач вже мав змогу побачити в галереї ім. Володимира Висоцького, Будинку кіно НСКУ, кінотеатрах “Ліра” і “Кадр”. Мають запрошення показати картину в Сумах та Харкові. А далі — участь у фестивалях і, можливо, показ “Провидця” за кордоном.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment