Вшанування пам’яті Івана Мазепи миколаївцями

Інна БЕРЕЗА,
Галина ЗАПОРОЖЧЕНКО,
члени Миколаївського міського міжрайонного осередку “Просвіта” ім. Миколи Аркаса
Просвітяни м. Миколаєва 16 червня відзначили ювілейні дати — 380-річчя від дня народження легендарного Гетьмана України Івана Мазепи та 310-річчя його останнього шляху Україною. Історичний масштаб цієї постаті ще за життя влучно означено приказкою “Від Богдана до Івана не було Гетьмана”. Це він 22 роки міцною рукою тримав булаву і поклав край сумновідомій Руїні. І хоча московська імперія не шкодувала чорних фарб, аби спотворити образ Івана Мазепи, він у пам’яті нащадків став справжнім символом українського спротиву Москві. Замість анафеми, яка була проголошена московськими попами за наказом Петра І, Іванові Мазепі належить світла пам’ять за його політичні, меценатські та будівничі діяння — справжня українська слава!

Тож у День Святої Трійці у селі Лимани Вітовського району Миколаївщини відбулося вшанування Гетьмана — захопливе мистецьке дійство “Дорогою Мазепи”. Саме з цих місць на березі Дніпро-Бузького лиману проклав свій останній шлях Іван Мазепа з його вірним Пилипом Орликом та Карлом ХІІ. Просвітяни Миколаївського міського міжрайонного осередку “Просвіта” ім. Миколи Аркаса разом із миколаївським козацтвом поклали квіти до пам’ятних знаків на честь історичної переправи Гетьмана та його побратимів через лиман та на місці колишньої козацької церкви.
Відбувся поминальний молебень пам’яті Івана Мазепи та усіх борців за волю й незалежність України, а після покладання квітів гості з Миколаєва та члени місцевої громади насолоджувалися театральним дійством і концертом професійних та самодіяльних акторів.
Заслужені оплески отримали просвітяни — учасники театралізованої вистави “Останній шлях Мазепи”, в якій Гетьмана зіграв актор Микола Євтушенко, Пилипа Орлика — відомий миколаївцям учасник Майдану Гідності Олег Гілякін, Карла ХІІ — поет Олександр Мачула, а Понятовського — письменник Віталій Рогожа. Сценарієм, організацією та ініціативою товариство завдячує голові нашого осередку, заслуженому працівнику культури України, кавалеру ордена “За заслуги”, професору Омеляну Шпачинському.
Під час концерту також виступали письменники, які в останні роки публікували книги про славного Гетьмана. Зокрема, І. Рогожа, автор історичного роману “Іван Мазепа” (остання книга трилогії “Запороги”), та Галина Запорожченко, яка написала поему “Іван Мазепа”.
Лунали пісні “Україна рідна”, яку виконав Денис Лисанчук (сл. В. Рогожі, муз. виконавця), віночок з українських народних пісень у виконанні Ірини Лозової (артисти-вокалісти Миколаївської обласної філармонії). Самодіяльні актори з громади с. Лимани нагадали глядачам про автора “Наталки Полтавки” в ювілейний рік І. Котляревського аріями з однойменної опери М. Лисенка. Зворушила співом “Україна — це ми” та “Одна калина” вокалістка народної філармонії і член нашого осередку Ірина Сіра. Чудовим доповнен­ням до концерту були виставка майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, козацькі забави (організатор — отаман миколаївського козацтва Сергій Параскун) та козацький куліш.
Мешканці громади, студенти української філології Чорноморського національного університету імені Петра Могили на чолі з куратором Владленою Руссовою, просвітяни нашого осередку та Вітовського товариства отримали естетичне задоволення й дізналися чимало нового про історію боротьби України за незалежність. Всі щиро співали й Гімн України, і “Молитву за Україну” М. Лисенка, а також слухали пісню “Козацькі хрести” (муз. О. Білаша) у виконанні автора слів М. Євтушенка, що завершується рядками: “Стоять на могилах хрести, / До пам’яті кличуть іти”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment