Все про Київ, давній і сучасний: картинки з виставки

29 травня 2019 року у приміщенні Музею книги і друкарства України відкрилася виставка “Язик до Києва доведе… Спалахи часу”, яка висвітлює знакові події міста Києва з найдавніших часів до сьогодення.
Київ — одне з найстаріших міст світу, творіння великої плеяди зодчих.
Величні храми Києва, а також видатні пам’ятки архітектури та знакові події, пов’язані з ними, представлено на виставці багатьма світлинами і роботами відомих художників. Заслуговує на увагу відвідувачів гравюра народного художника України В. Лопати “В’їзд Б. Хмельницького в Київ 1648 року через древні Золоті ворота”.
Про Київ, його прадавню історію згадано у віках багато. Виставка зустрічає відвіду­вачів великим банером з висловом Оноре де Бальзака з нарису “Лист про Київ” (1847 р.): “Київ — столиця України — святе місто… Заснований раніше Москви… Побувавши у католицькому Римі, я гаряче бажав побачити Рим православний. Петербург — місто-дитя, Москва — доросла людина, а Київ — старець, чий вік вічність”.
Структурно виставка розміщена на обмеженому просторі і складається з окремих розділів за хронологічним принципом, що відображає найбільш вражаючі віхи життя міста. Це — Київ Х—ХІІІ ст.; Київ козацької доби; Київ — губернське місто; Київ у вирі революцій 1917—1920 рр.; Київ “соціалістичний”; Київ 1941—1943 рр. та деякі замальовки про київські мости, історію міського транспорту, пам’ятники, театри, музеї.
Серед експонатів виставки відвідувачам буде цікаво ознайомитись з мапою Києва Х—ХІІІ ст. (реконструкція 1972 р.), яка є по суті графічною моделлю стародавнього Києва, а також з унікальними рідкісними виданнями ХVІ—ХХ ст. До них, зокрема, належать: “Тератургима” ченця Києво-Печерської лаври Атанасія Кальнофойського (1638 р., перевидана 2013 р.), де вперше було надруковано гравюру зі схематичним планом Києва та Києво-Печерського монастиря.
До світових каталогів особливо цінних і рідкісних видань занесено “Києво-Печерський патерик” (1661 р.), який є першим друкованим виданням церковно­слов’янською мовою. Своєрідною енцик­лопедією тогочасного життя є “Требник” Петра Могили (1646 р.). Чільне місце в експозиції належить книзі Павла Щербича “Право міське магдебурзьке” (1581 р.). Це право було надано Києву 1497 року і скасовано царським указом 1834 року.
На виставці вперше експонується раритетне видання дослідника історії м. Києва Максима Берлінського “Короткий опис Києва”. Автор уперше визначив та систематизував відомості з історичної топографії міста. На роботу М. Берлінського посилалися найвідоміші дослідники історії Києва — Микола Закревський, Михайло Максимович та інші.
Зацікавити відвідувачів виставки можуть часописи і газети, що видавались у Києві в XIX ст., зокрема, перша українська газета “Киевские губернские ведомости” (1853 р.), літературний альманах “Киевлянин” (1840 р.).
Експонується низка альбомів з краєвидами Києва кінця XIX—початку XX ст., виданих у друкарнях С. Кульженка, акціонерного товариства Гранберга (Стокгольм, 1913 р.), календарі початку XX ст., поштові листівки з видами Києва кінця XIX—XX ст.
Добі національно-визвольних змагань в експозиції присвячено низку видань про керівників УНР, зокрема, до 140-річчя від дня народження Симона Петлюри.
Київ 1941—1943 рр. відображений у замальовках живого свідка цих подій, відомого художника Георгія Малакова.
Серед експонатів сучасного Києва слід відзначити Національний атлас України, в якому надруковано Акт проголошення незалежності України, а також монографію Дмитра Степовика “Володимирський собор” (2018 р.).
На виставці оригінально використано елементи декору: фриз, що прикрашає стіни зали зі збільшеними світлинами видів Києва початку XX ст., козацький одяг, туалетний столик зі старовинною світлиною, шкатулкою, підсвічником.
Окрасою відкриття виставки був чудовий концерт (з цікавою розповіддю) народного артиста України Тараса Компаніченка та виступ вченого зі світовим ім’ям Дмитра Степовика, який зазначив, що виставка є своєрідною одою нашій дорогій столиці — Києву, одою у фотографіях і документах.

Л. ХАМАЗА,
Д. ЗЮЗІНА,
організатори виставки

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment