Мова об’єднує країну

Георгій ЛУК’ЯНЧУК

Відзначаємо разом радісну подію: 16 липня набуває чинності ухвалений нещодавно новий Закон про державну мову. Опитування, проведене у червні КМІС на замовлення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення однозначно стверджує, що мова об’єднує країну: 77% українців підтримують домінування української мови на телебаченні та радіо (53% вважають, що українська мова має домінувати в теле- і радіоефірі, а 24% — що телебачення й радіо мають бути виключно українськомовними!) При цьому 59% вважають, що держава має забезпечувати зростання частки української мови в ефірі. Попри всі зусилля московської пропаганди і провокації реваншистів, усі соціологічні дослідження засвідчують: більшість українців підтримує закон про державну мову і політику, спрямовану на захист мови. Це вчергове свідчить: реваншисти, що прагнуть ревізії закону про мову, захищають винятково інтереси “русского міра”, і аж ніяк не українських громадян. Але відтепер українська мова вважається одним із символів державності (разом із Гербом, Гімном України і Державним Прапором), а відтак за знущання над мовою доведеться відповідати перед законом.
Закон передбачає штрафи або кримінальну відповідальність:
— за наругу та паплюження державної мови, яка вважається одним із символів державності;
— за спроби запровадження офіційної багатомовності;
— за незнання державної мови посадовцями та суддями;
— за порушення чинних мовних квот у кіно та в медіа;
— за відсутність базової українськомовної версії будь-якого сайту;
— за порушення мовних вимог щодо робочого спілкування та документообігу органів влади, підприємств та організацій.
Державний статус української мови гарантує Конституція. Але деталі використання мов у різних сферах життя має визначати закон.
Українська мова має домінувати:
— у державному секторі та в органах місцевого самоврядування;
— у діяльності війська та силових структур;
— в комунальному секторі та на підприємствах всіх форм власності;
— в громадських та інших організаціях;
— в освіті та науці;
— в медицині;
— у сфері послуг;
— в енергетиці та промисловості;
— в медіа та на інтернет-сайтах;
— в кіно та театрі.
Українською мають вільно володіти:
— посадовці та кандидати на посади: зокрема, президент, спікер та віце-спікери, прем’єр-міністр та міністри, керівники всіх центральних органів влади та органів Автономної республіки Крим;
— освітяни;
— медики і працівники патронатних служб;
— менеджмент державних та комунальних підприємств;
— адвокати і нотаріуси;
— особи, які хочуть отримати громадянство.
Всі громадяни України також зобов’язані володіти українською мовою на базовому рівні, однак за незнання мови для них, на превеликий жаль, в законі немає жодних санкцій. Але без іспиту з української на базовому рівні жоден іноземець чи особа без громадянства не зможе стати новим громадянином України. Що ж до посадовців та представників бізнесу, освіти, медицини чи сфери послуг — то їх перевірятимуть мовні інспектори. Хоча штрафи та інші покарання за незнан­ня мови в перші три роки не застосовуватимуть — натомість в Україні діятимуть безкоштовні мовні курси для всіх охочих — Закон про державну мову це гарантує. За три роки українську можна вивчити! Позитивний приклад того ж таки Януковича це підтверджує.
А потреби у культурному житті національних меншин буде захищати окремий закон “Про національні меншини”, який не має, звичайно, суперечити основним засадам нового Закону про державну мову!
У рамках цієї статті про вступ в дію нового Закону про державну мову та потребі швидкого активного (!) опанування основами української мови, особливо для “вічно зайнятих цілодобово” посадових осіб, як того вимагає від них новий мовний закон, необхідно віднайти ефективні способи для вирішення цього питання. Зокрема, варто розглянути метод, що ґрунтується на потужних резервах нашого мозку, який пропонує науковець-освітянин Андрій Іванович Сподін і його Міжнародний освітній центр ­ІНТЕН (INTEN)\ (www.inten.ua). Вже більше 32000 українців і людей із 68 країн світу мали можливість перевірити дієвість винайденої в Україні системи навчання мегашвидкочитанню будь-якої інформації завдяки його майже 35-річних теоретичних досліджень та останніх 13 років успішної тренінгової практики! Розвиток нерозкритих можливостей людського мозку, пришвидшення його роботи, яке сьогодні називають модним словом “ней­рохакінг”, звісно, позитивно впливає на будь-яку пізнавальну діяльність, також і на вивчення мов. Серед досягнень — можливість вивчення лише за 1 місяць (!!!), а не за три роки базису будь-якої іноземної мови, навіть екзотичної (з подальшим поглибленням досконалого знання тієї чи іншої мови). Тож в рамках зацікавлення Української держави в знанні державної мови її громадянами було б гріх не скористатись такою успішною надефективною школою. Ця методика розкриває потужні можливості людського мозку, тому опосередковано сприяє прискореному вивченню української мови, що мало б зацікавити і нашу багатомільйонну діаспору по всьому світу, яка зараз стикається з величезною проблемою втрати носіїв мови своїх предків — власне української мови серед молодших поколінь нашої еміграції. Для цього можна було б влаштовувати місячні літні/зимові табори для молоді в місцях проживання еміграції для тренінгових програм, які поєднують “фітнес мозку” і успішне базове оволодіння украї­нською мовою. Україні не варто втрачати українську молодь еміграції, яка може безслідно розчинитись в житейському іншомовному середовищі.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment