LvivMozArt — музична Мекка серпневого Львова

Наталя ГУМНИЦЬКА,
Львів

Третій Міжнародний фестиваль класичної музики lvivMozArt, як і попередні два, містить багато несподіваних мистецьких сюрпризів. Творчій феєричній фантазії його ініціаторки та арт-директорки Оксани Линів і її пасіонарної компанії немає меж. LvivMozArt — 2019 проходить під гаслом “Музика — Література”. Вибір цієї теми невипадковий — цього року минає 125 років від дня народження та 80 років з дня смерті визначного австрійського письменника Йозефа Рота, який народився і виріс у містечку Броди за 100 км від Львова в єврейській родині. Саме у Бродах, біля руїн синагоги, яку юний Йозеф відвідував з батьками, 4 серпня відбудеться грандіозний концерт пам’яті Йозефа Рота. Під орудою Оксани Линів, яка входить у трійку найкращих диригенток Європи, прозвучать твори сучасної композиторки Богдани Фроляк, відбудеться прем’єра твору Абраама Броди — американського скрипаля литовського походження — у його авторському виконанні. Кульмінація концерту — виконання Третьої симфонії “Кадіш” американського композитора і диригента Леонарда Бернстайна, батьки якого емігрували з українського міста Рівне. Тему творчості Йозефа Рота буде висвітлено на науковому симпозіумі у рамках Літературно-музичного салону “Літературні імпресії в музиці: Моцарт і майбутнє” за участі провідних науковців з України і зарубіжних країн. Головна інтрига симпозіуму — презентація українського перекладу книжки Йозефа Рота “Міста і люди”.
Центральною подією фестивалю буде унікальна презентація проекту “Моцарт. Зв’язок поколінь”, зініційованого Міжнародною фундацією Моцартеум у Зальцбурзі до 300-ліття з дня народження Леопольда Моцарта — засновника музичної династії Моцартів (батька Вольфганга Амадея і дідуся Франца Ксавера), блискучого музиканта і педагога, автора актуального до сьогодні посібника “Фундаментальна школа скрипкової гри”. На концерті-презентації вперше прозвучать скрипкові твори представників трьох поколінь Моцартів у віртуозному виконанні українських музикантів. Родзинкою цієї надзвичайної події буде лекція директора відділу досліджень Міжнародної фундації Моцартеум доктора Ульріха Ляйсінгера, який, зокрема, представить глядачам оригінальні листи Леопольда Моцарта, ноти творів Моцартів, видання книги “Фундаментальна школа скрипкової гри”. Варто нагадати, що саме за сприяння цієї фундації у минулорічному фестивалі у Львові звучала скрипка геніального Вольфганга Амадея Моцарта, яка вкрай рідко покидає стіни музею у Зальцбурзі. На закритті фестивалю буде виконано кантату Франца Ксавера Моцарта “Перший весняний день”.
Атракційною подією цьогорічного фестивалю буде прем’єрний виступ відомої французької мисткині та циркової артистки Меліси фон Вепі з авторською моновиставою “Дзеркало”, епіграфом до якої стали цитати із ліричного роману Йозефа Рота “Сліпе дзеркало” про долю молодої дівчини у міжвоєнні часи, написаного письменником у 1925 році. Заворожуючий повітряний акробатичний танець “звучатиме” під супровід авторських імпровізацій знаного французького композитора Стефана Оліва. У трамвайному депо відбудеться ще декілька експериментальних перформансів, зокрема: українська опера-реквієм “IYOV” (назва за однойменним романом Йозефа Рота) композиторів Романа Григоріва й Ільї Разумейка та режисера Влада Троїцького, що увійшла в 10 кращих сучасних опер світу, презентація альбому “Crossing” Абраама Броди, речиталь Л. Мельника. Українська музика звучатиме на концерті “Galician Style” під орудою Оксани Линів, а хорові твори Бориса Лятошинського виконає Київський камерний хор “Софія” у Домініканському соборі.
На закриті фестивалю прозвучить Дев’ята Симфонія геніального Людвіга ван Бетовена у виконанні Молодіжного симфонічного оркестру України, який Оксана Линів заснувала три роки тому. Відомо, що у четвертій знаменитій частині твору композитор вперше у рамках симфонічного циклу використав текст “Оди до Радості” Ф. Шиллєра. Твори німецьких композиторів Й. Брамса та Р. Штрауса презентуватимуть музиканти Баварського молодіжного оркестру.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment