Крим Федора Захарова

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото автора
Новий виставковий сезон Музей сучасного мистецтва України відкрив експозицією з власної колекції. Виставку присвятили 100-річю від дня народження заслуженого діяча мистецтв, народного художника України, лауреата Шевченківської премії Федора Захарова.

У 16 років майбутній художник вступив на декоративно-живописне відділення Московського художньо-промислового технікуму, де навчався у талановитого скульптора, живописця, художника-кераміста й водночас чудового педагога Б. Лангге. Потім було навчання у Московському художньому інституті ім. В. Сурикова. Тут його педагогами і наставниками стали А. Лентулов, І. Чекмасов, С. Герасимова, Д. Мочальський, Г. Ряжський. Вони вчили його тонкощів професії, передавали свій досвід. Під час навчання у голодні воєнні та повоєнні роки молодий художник наполегливо і цілеспрямовано набував знань, відточував майстерність.
Після інституту Федір отримав розподіл до Криму, у Сімферопольське художнє училище ім. М. Самокиша, що після вій­ни відроджувало роботу та гостро потребувало професійних викладацьких кадрів.
З 1950 року Федір Захарович починає викладати живопис. Він не лише надавав учням професійних знань, але, що головне, зачаровував їх мистецтвом, привчав вимогливо ставитися до цієї справи. Як згадував народний художник України Валентин Бернадський, Федір Захаров приїхав до Сімферополя з заповітною мрією: по-справжньому, серйозно зайнятися пейзажем. А викладацька діяльність стала початком його творчого занурення в мальовничу красу Криму.
Попрацювавши в училищі три роки, 1953-го Ф. Захаров переїздить до Ялти. Саме в цей період розпочинається його активна творча діяльність. Він мандрує, часто буває у Гурзуфському та Седневському будинках творчості. Природа півдня і півночі України дуже несхожа — різний настрій, інші мотиви дозволяли художнику урізноманітнити мистецький підхід. Екзотичний, яскравий, контрастний Крим і тиха, чарівна, спокійна північ України. Картини Захарова емоційні, наповнені потужною енергією життя.
Помер Федір Захаров 29 вересня 1994 року в Ялті, лишився у своїх творах у музейних та приватних колекціях.
Про життєвий і творчий шлях художника розповіла мистецтвознавець Ірина Алексєєва.
— Такої колекції цього митця, як у нас, напевне, немає в жодному музеї світу, — зазначила пані Ірина. — Самобутній митець ніколи не писав на замовлення. Але став дуже затребуваним. Захарова відзначають багатьма регаліями. Художники-професіонали його цінують і поважають. Водночас митець залишається на периферії мистецьких рухів.
Художник поєднував кримські та седневські пленери. Як людина творча, дуже цінував різноманіття. Краєвиди седневського пленеру нагадували його малу батьківщину. А в кримських роботах звучала енергетика цього краю, який відкривав для художника нові творчі можливості.
1960-ті роки — період новацій, творчого пошуку свого почерку. А 1970-ті — сплеск творчості. У цей період він працював дуже активно, імпульсивно і розмашисто. Аби передати свої відчуття, часто в роботу йшли і пензель, і мастихін, і пальці та долоні. Інколи не встигав завершити роботу за один сеанс. Повертався, але стан душі вже був зовсім інший. Все стиралося, починався новий етап. І так було без кінця. Митець постійно самовдосконалювався, був невдоволений зробленим.
Спочатку в Федора Захарова не було своєї майстерні. У цей період дуже допомагала робота на пленерах. Згодом Валентин Бернадський запросив його до своєї майстерні. Вони працювали разом, ділися враженнями від створеного. Хоча Федір був досить закритою людиною. Себе і свої внутрішні відчуття передавав у роботах.
Познайомитися з цими роботами можна в нашому музеї. У двох залах представлено картини раннього періоду, ще в двох — роботи 1970 — 1980-х років. Кожен глядач зможе знайти на виставці близьке саме йому. А дехто пізнає ті місця Криму, де доводилося бувати. Вдивлятимемось у роботи, які багато розкажуть про митця не лише як про професійного майстра, а й як про велику людину.
Спогадами про Федора Захарова поділилися художники Петро Зикунов, Вік­тор Козік та Леонід Вусатий. Вони згадали про спілкування з митцем під час пленерів у Криму та Седневі, розповіли про деякі таємниці творчості Федора Захаровича.
На завершення на всіх присутніх чекала чудова музика у виконанні лауреатів міжнародних конкурсів під керівництвом відомого українського композитора Павла Колпакова.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment