«Підкова козацької слави»

На Полтавщині Гадяцькі райдержадміністрація та районна рада спільно з Сарівською сільською радою провели традиційний мистецький фестиваль “Підкова козацької слави”. У село Красний Кут неподалік гетьманської столиці Гадяч, на місце, де гетьман Іван Виговський підписав Гадяцький договір, завітали тисячі гостей. Цьогоріч дійство відзначило маленький ювілей — п’ятиріччя, і було присвячене не лише одній із найзнаковіших подій українського державотворення часів Гетьманщини – Гадяцькій угоді, особливий акцент було зроблено на відзначенні 360ї річниці Конотопської битви.

Фестиваль районна влада започаткувала після Революції гідності з ініціативи громадського активіста Олександра Зозулі. Захід увічнює події, які відбувалися тут 1658 року. Саме в околицях Гадяча було укладено Гадяцький договір, суть якого — у створенні конфедеративного союзу Гетьманщини, Польщі і Литви. “Підкова козацької слави” має на меті нагадувати, що понад три століття тому Україна вже могла бути європейською країною — не лише географічно, а й ментально. Тож головна ідея фестивалю: не забувати, що триває боротьба за незалежність із російським агресором та належність до демократичних європейських цінностей. Про це говорили у привітальному слові в. о. голови райдержадміністрації Сергій Бондаренко та голова районної ради Володимир Нікітенко.
“У часи СРСР постать гетьмана Івана Виговського російськоімперські комуністичні ідеологи воліли або замовчувати, або таврувати як, начебто, “зрадника Росії і попихача Польщі”. Насправді ж Іван Виговський не подобався російськокомуністичному режиму через те, що відмовився від згубного для Гетьманщини промосковського зовнішньополітичного курсу. На початку серпня 1658 р. відкрито виступив проти Москви, що почала втручатися у внутрішньополітичне життя України. Тобто вже через три роки після Переяславської ради вдався до її денонсації, уклавши 16 вересня неподалік Гадяча на Полтавщині знаменитий договір, який називають першою спробою євроінтеграції України”, — зауважив на церемонії відкриття фестивалю регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар. — Саме цей договір став причиною агресії Московщини проти Гетьманщини. Рівно 360 років тому, у липні 1659 р. під Конотопом козацькі війська під командуванням Івана Виговського за підтримки татарської кінноти завдали поразки московським окупаційним військам, що вторглися на Лівобережну Україну. Тоді війську Виговського і союзників вдалося вщент розбити московського ворога під Конотопом”.
Він також процитував слова російського історика XIX сторіччя Соловйова, який описував реакцію московського царя на поразку в Конотопській битві:
“Цвіт московської кінноти, що відбув щасливі походи 1654 і 1655 років, загинув за один день, і вже ніколи після того цар московський не був у змозі вивести в поле такого блискучого війська. У жалібній одежі вийшов цар Олексій Михайлович до народу, й жах охопив Москву. За государевим указом люди всіх чинів поспішали на земляні роботи для зміцнення Москви. Сам цар з боярами часто був присутній при роботах; навколишні жителі з родинами, пожитками наповнювали Москву, і ходила чутка, що государ від’їжджає за Волгу, за Ярославль”. Олег Пустовгар провів історичну паралель з сьогоденням: “Минуло 360 років з часу звитяжної Конотопської битви. Часи міняються, але сутність імперії з центром у Москві не змінюється. Після Майдану, Революції гідності Україна твердо стала на європейський шлях. Обраний Україною європейський вектор, як і 360 років тому, став ключовою причиною агресії Московщини вже у наш час!”
Родзинкою фестивалю стали виступи популярного молодіжного етнорокгурту “Kozak System” та гостей з Конотопа – колективу духового оркестру 58ї окремої мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського. Глядачам запам’ятається й B&B Project — гурт, який популяризує народні інструменти, від чого і пішла назва гурту (бандура і баян). Пофестивалили з програмою “Код нації” на честь 360річчя Конотопської битви полтавки Наталія Май та її доньки Олеся та Станіслава. Фестиваль також відвідали гості з м. Дніпро — творці шоу “Люті козаки”, які показали бойовий гопак і проводили майстеркласи усім, хто не лякався шаблі чи батога. А ще завітали учасники козацьких та кінних театрів, майстри декоративноприкладного та ужиткового мистецтва.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment