Фестиваль-конкурс «Буковина автентична» — бренд Чернівеччини

Світлана МАСЛОВСЬКА,
заступник голови Чернівецького ОО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка
Саме брендом назвав чергову ініціативу Заставнівської “Просвіти” член журі імпрези, директор навчально-методичного центру культури Буковини Микола Шкрібляк. Адже відроджена буковинська давня народна пісня вирізняється з-поміж інших не лише особливою мелодикою, глибиною змісту, а й неповторним колоритом. А ще загальновизнаним є факт, що саме народна пісня спонукає нас до роздумів, пробуджує свідомість і є справжнім шедевром, порівняно з бездумною попсою, а надто — російськомовною. Отже, не на противагу вищепереліченому, а всупереч низькопробності пісеньок, які заполонили телеі радіоефір, фестиваль давніх співанок відбувся і вдався на славу!
Яскраве підтвердження цього — щонайкращі відгуки та враження глядачів від I регіонального фестивалюконкурсу імені Євгенії Ярошинської “Буковина автентична”, який відбувся в районному Палаці культури м. Заставна, заснований обласною “Просвітою”. Учасниками стали 25 колективів та сольних виконавців з різних районів області, котрі своїм талантом та наполегливістю довели: давня пісня наших дідівпрадідів — не забута, прекрасна — і в первозданній, і в сучасній подачі.
Щойно відчинили двері Палацу культури і одразу ж повіяло нашою неповторністю: Заставнівські музики (Народний оркестр “Передзвін”, керівник В. Гаврилецький зустрічали й розважали гостей; вражали буковинські вишиванки бабусь, манекени у давніх строях Заставнівщини (готувала виставку Ольга Потоцька, директор БК с. Задубрівка), стародавні музичні інструменти: скрипка, цимбали, домбра, баян та речі побуту наших предків — музейні експонати приватного музею Манолія Федорюка з с. Вікно, книжкова виставка видань про історію української народної пісні (Заставнівська ЦБС, Леся Стасюк). Та не лише повіяло, а й смачно запахло автентичною їжею — голубцями, начинкою, якими всіх учасників пригощали волонтери “Заставнівської волонтерської сотні” (голова Марія М’якота) та відомою заставнівською юшкою, яку приготували за сприяння голови міста В. Радиша.
Фестивальний вогонь покликав усіх до зали, де ніби з глибини минулого століття з’являється маленька Євгенія, дорослішає, мудрішає разом із буковинцями, записує їхні пісні, просить співати і зберегти те, що є гордістю з давніхдавен… Театралізована інсценізація (Зразковий театр юного глядача “Мандрівник”, керівник Л. Гайдей) повернула нас у минуле, аби було чим пишатися нині й у майбутньому. Голови обласної “Просвіти” О. Савчук та районної — С. Масловська, підносять хлібсіль воїнамзахисникам (голова ГО бійців АТО/ООС Л. Галай) на знак вдячності за мир на Буковинській землі та можливість проводити такі заходи.
Понад 4 години глядацьку аудиторію вражав спів молодих і поважного віку учасників, їхній традиційний і модерний підхід до виконання давніх пісень. Журі фестивалю важко було обрати переможців, адже чи не кожен виокремлювався високою професійною майстерністю та дотриманням вимог конкурсу, зокрема буковинської автентичності, виконання пісень, зібраних свого часу знаною у нашому краї письменницею, перекладачкою, вчителькою, фольклористкою Євгенією Ярошинською, а також молодий вік учасників.
Молодіжний студентський ансамбль “Буковиночка” кафедри музики Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича дивував багатоголоссям пісень про Буковину, Шевченка, Ярошинську. Зал на хвилину завмер, коли звучала “Молода тополя”, голоси ВІА “Яворова сопілочка” з маленького села Шипинці Кіцманського району нагадали всім про те, що в Україні й досі триває війна. П’ятеро хлопців і дівчат не втекли з рідного села, не поїхали довгий долар, а збираються в сільському клубі і співають… Глядачі фестивалю, затамувавши подих, слухали їх, обдаровуючи гучними оплесками (1 місце у номінації “патріотична пісня”). Національним колоритом і теплом наповнюється зала, коли звучать твори, колись зібрані Є. Ярошинською, а нині мелодійно відтворені ансамблем “Наддністряночка” с. Брідок, де жила і працювала фольклористка. Колектив отримав 1 місце у другій номінації — “обрядовопобутова пісня” з колекції Є. Ярошинської. Пісня — то дзеркало народу, бо доля українська — горе з радістю поруч ідуть. Радість переплітається зі слізьми на очах у пісні теж. Не стримуємося, коли на сцені родинний театр пісні “Ружі” (Глибоцький район) виконує композицію “5 колосків”, пам’яті жертвам голодомору (2 місце в 1 номінації). Відкриту та щиру душу буковинців відтворив колектив “Южинецькі молодички” (Кіцманський район) — 2 місце в 2 номінації. Актуально звучить давня веренчанська (село на Буковині) пісня, присвячена героям Першої світової війни, а написана ніби до подій нинішньої російськоукраїнської: “На горі стоїть хатина” у виконанні народного фолькколективу “Кумоньки” (3 місце в 1 номінації). Красу та велич карпатських гір і його головного опришка відтворив колектив “Рута” Путильського району (також 3 місце, але в 2 номінації).
Переможці здобули “золоті”, “срібні”, “бронзові” медалі з абревіатурою логотипу “Просвіта”, виготовлені відомим художникомзаставнівчанином, який нині живе у Львові, Володимиром Турецьким. Грошові премії за перемогу у кожній з двох номінацій, відповідно три тисячі гривень за 1 місце, дві — за друге, тисячу — за третє — свого роду стимул для відродження давньої української (буковинської) народної пісні. Деякі колективи отримали заохочувальні призи. Найгучніші оплески глядачі подарували дзвінкоголосій Наталії Олару (с. Чуньків) та Вікторії Шибаловій (поєднувала спів із грою на дримбі), Путильський район.
Аби глядач відчув багатогранність мистецтва буковинського краю, вокальні номери змінювали танцювальні. Красиво й граційно танцювала хореографічна студія “Пролісок” РПК, керівник О. Цимбалюк. А вітали учасників власними піснями члени журі — народний артист України Іван Дерда та лауреат багатьох конкурсів Любомир Равлюк.
Гостей зустрічали та розважали музики народного оркестру “Передзвін” (керівник В. Гаврилецький). Ведучі свята — Інна Маліцька та Сергій Статуєв наголошували, що давня українська пісня і майбутнє України — це ланки одного ланцюга. Рветься одна — губиться зв’язок часів і спадкоємність. Аби не втратити набуте нашими пращурами — цей пісенний форум.
Фінансування фестивалю — за рахунок проєкту Чернівецької ОДА, який обласна “Просвіта” виграла ще навесні цього року та стоматклініки М. Хомина. Гостіучасники заходу відзначали високий рівень імпрези, дякували за теплий прийом та були вражені комфортом Заставни і збереженим та доглянутим Палацом культури.
Журі одноголосно ухвалило: Регіональний фестиваль “Буковина автентична” проводитиметься у районному Палаці культури м. Заставна щорічно у жовтні.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment