Ми чесно йдем, у нас нема зерна неправди за собою…

Зі звіту голови Івано-Франківського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка Степана Волковецького про діяльність об’єднання за 2015—2019 роки на звітно-виборній конференції

Шановні делегати, члени Ради,
запрошені, друзі-просвітяни!
Найперше хочу привітати вас і всіх просвітян краю з 30ю річницею відновлення нашої славної “Просвіти”. Минуло більше півтора століття з часу її створення, а наші головні завдання залишаються такими ж, як і тоді. Це — формування національної свідомості й духовності, відродження українських традицій та історичної пам’яті, виховання будівничих Української Держави.
Вже стало доброю традицією щорічно в грудні відзначати цю дату звітом про діяльність нашого об’єднання, обговоренням проблем і перспектив. Вважаю, така практика має поширитися і на кожне районне та міське об’єднання.

 1. Організаційна та громадськополітична робота
  Щороку проводили розширене засідання Ради та щонайменше чотири засідання Правління, як це і передбачено Статутом.
  Важливим аспектом нашої діяльності за ці роки була регіональна цільова Програма “Просвіта ХХІ століття: на 2013—2016 роки” та розроблена на її основі нова Програма “Просвіта ХХІ століття: на 2017—2021 роки”. Програма передбачає підтримку, зокрема фінансову, нашої діяльності місцевою владою, зокрема в закладах освіти, культури, охорони здоров’я, трудових колективах області. Однак у районах Програму використовують явно недостатньо, про що буде мова пізніше. Хочу окремо відзначити наші добрі партнерські відносини з управлінням культури облдержадміністрації (начальник управління — В. Федорак), з обласною радою та облдержадміністрацією. На жаль, коштів, передбачених Програмою, не вистачає через підвищення мінімальної заробітної плати, що ми не могли передбачити, коли розробляли Програму.
  Передусім варто згадати 2018 рік, коли ми відзначали 150річчя створення “Просвіти”, і наша область гідно відсвяткувала цей славний ювілей: ми ініціювали створення обласного оргкомітету, який розробив низку заходів. Головні з них: випуск книжки “Просвіта Прикарпаття. Історія і сучасність”, науковопрактична конференція спільно з Прикарпатським університетом, встановлення барельєфа “Просвіті — 150” на фасаді Народного дому, виготовлення ювілейних нагород і значків; іменем “Просвіти” названо одну з вулиць ІваноФранківська та багато іншого.
  Одним із найважливіших аспектів діяльності “Просвіти” в ці роки було питання підтримки української мови. Щороку ми ініціювали зустрічі у районах та ІваноФранківську зі школярами, студентами, переселенцями зі сходу, про сучасний стан і важливість української мови, традиційно долучалися до Диктанту національної єдності, випускали серії інформаційних матеріалів про українську мову: радіопрограми на обласному радіо, агітаційні флаєри до Дня української писемності та мови, виставки плакатів до Дня української писемності та мови і до Дня рідної мови, постійно проводили культурномасові заходи до цих дат. Систематично питання захисту української мови обговорюються на сторінках часопису “Галицька Просвіта”.
  Тривала тісна співпраця “Просвіти” і Церкви, започаткована підписанням Меморандуму в листопаді 2011 р. У багатьох школах започатковано зустрічі священників у духовних світлицях: “Молитва — джерело світла і добра”. Особливо активно наша співпраця з Церквою проявилася у заходах, приурочених пам’яті митрополита Андрея Шептицького (2015). Серед інших хочу відзначати заходи з участю віцеректора Українського католицького університету М. Мариновича (Львів) та отця В. Левицького (Долина), які були зініційовані Громадськохристиянським рухом “Клич” (голова — Б. Гоблер).
  У 2016 році “Просвіта” долучилася до збору підписів на підтримку викладання в школах предмета “Основи християнської етики”, зокрема було зініційовано круглий стіл та конференцію “Християнська етика в школах: проблеми і перспективи викладання” спільно з Громадськохристиянським рухом “Клич” та інститутом післядипломної освіти.
  2017 рік. Духовні майдани, хресні дороги в Меморіальному сквері, збір літератури для поїздки капеланів на схід, проведення дитячого духовного табору в с. Новий Мартинів, конференція, присвячена патріарху Йосифу Сліпому, вечір пам’яті о. Ярослава Лесіва та ін.
  2018 рік. Вечір пам’яті о. Павла Витвицького у с. Витвиця Долинського району, проща родин просвітян до Маріямпільської Матері Божої в сще Маріямпіль Галицького району, презентація книжок військових капеланів.
  У 2019 р. проведено зустрічі активу “Просвіти” з населенням та в ЗМІ щодо роз’яснення важливості Томосу — створення Української Помісної Православної Церкви. Відбулися театралізована хресна дорога, заходи пам’яті Софрона Мудрого та Григорія Хомишина, регулярні виступи священнослужителів на заходах у Народному домі “Просвіта”…
  Варто згадати добрі стосунки з митрополитом УГКЦ Володимиром Війтишиним, та митрополитами ПЦУ Андрієм Абрамчуком та Іоасафом Василиківим, яким ми вручили ювілейну просвітянську нагороду.
  У Галицькому районі молоді просвітяни були основними організаторами піших прощ до Зарваниці (травень) та Крилоса (серпень).
  За ревну працю в духовній просвітянській царині хочу подякувати священникам УГКЦ та ПЦУ:
  о.декану Дмитрові Павлику (Болехів, очолює просвітянський осередок); о. Михайлові Мельнику (с. Кривотули Тисменицького рну); о. Вітольдові Левицькому (м. Долина); о. Василеві Ужитчаку (с. Білі Ослави Надвірнянського рну); о. Василеві Завірачу (с. Залуква Галицького рну); о. Михайлові Дзюбі (Коломийщина); о. Романові Дзюбаку (с. Маріямпіль); о. Орестові Путьку (м. ІваноФранківськ); о. Миколі Стефанишину (м. Бурштин); о. Ярославові Озарківу (с. Новий Мартинів Галицького району); о. Іванові Рибаруку (сще Верховина); о. Василеві Петращуку (с. Брустурів Косівського району) та багатьом іншим.
  Однак треба відзначити, що співпраця “Просвіти” і Церкви не набула такого масового характеру, як за часів митрополита А. Шептицького. Мусимо активізувати її з усіма українськими церквами області.
  Реалізовували проєкт “Нова українська родина”, ініційований та розроблений заступником голови Д. Захаруком, який свого часу був затверджений обласною радою. Селище Маріямпіль перетворюється в центр відродження української родини. В рамках Програми проведені конференції та щорічні прощі молодих родин в останню неділю червня до ікони Матері Божої в Маріямполі. В цьому селищі закладено парк біблійних рослин і дерев. Варто виокремити роль просвітянина — професора В. Боцюрка.
  Серед іншого хочу відзначити проведення в Народному домі “Просвіта” круглих столів, зокрема до Міжнародного дня поезії, “Криза у суспільстві: політичні, економічні, моральні аспекти”, до Дня Конституції, круглий стіл — презентація літературних студій Прикарпаття; до річниці УПА “Вони боролися, щоб ми жили”, “В реаліях медичної реформи”…
  У НД “Просвіта” проводили чимало благодійних акцій для допомоги переселенцям, хворим дітям, потребуючим жителям міста; просвітяни відвідували з подарунками сиротинці; безкоштовно роздавали одяг та побутові предмети; циркові вистави для підтримки хворих дітей. Волонтерські групи просвітян протягом останніх двох років відвідують українські землі сучасної Польщі, де відновлюють давні українські святині — церкви, кладовища, пам’ятники…
  Голова обласної “Просвіти” як член відповідної експертної комісії та робочої групи брав активну участь у заходах та обговоренні питань, пов’язаних із реформою і децентралізацією влади.
  Успішним виявився досвід організації просвітянських дитячих відпочинкових таборів “Нам пора для України жити”, зініційованих Галицьким райоб’єднанням (В. Грицюк, С. Мазур), в якому щороку беруть участь біля сотні дітей.
  Значно активізувалася співпраця з молодіжними громадськими організаціями, щотижня в НД “Просвіта” збираються активісти з Цивільного корпусу “Азов”, Громадськохристиянського руху “Клич”, благодійної організації “Фундація регіональних ініціатив”; проводили заходи інші організації: “Пласт”, “Карпатська Січ”, “Правий сектор”, “Школа шляхетних українок” та інших. Щороку аудиторія Народного дому значно омолоджується.
  Окремо добрим словом варто відзначити активну роботу “Молодої Просвіти”, очолюваної членом Правління Євгенією Бардяк. Про її активну працю свідчить державна премія Кабінету Міністрів України за особливі досягнення у розбудові України та велика кількість проведених заходів.
  Започаткована діяльність просвітянського осередкусекції — “Клубу української інтеліґенції ім. Б. Лепкого” (керівник — Я. Бажалук), яка до того мала добру традицію як окрема структура, працюючи на просвітянській ниві. Секція проводить археологічні краєзнавчі дослідження, займається видавничою діяльністю, влаштовує творчі вечори, художньомистецькі виставки та багато іншого. Для її роботи ми в Народному домі виділили окреме приміщення.
  Як лектор багато працює заступник голови Євген Романишин, який часто виїжджає з лекціями про здоровий спосіб життя, на історичну та краєзнавчу тематику. Також організовували лекційні виїзди про важливість української мови для становлення державності (М. Лесюк), для підвищення політичної грамотності учнів, студентів, вчителів (С. Волковецький), про історичну роль “Просвіти” і її сучасний стан та перспективи (М. Січка), про українську національну ідею (Д. Захарук), на історичні та духовні теми (А. Фуштей), лекціїтренінги з риторики та мотивації (запрошені волонтери). Варто відзначити просвітян з молодіжного осередку Прикарпатського університету (голова — Є. Баран (молодший), які проводили в школах виховні патріотичні заходи (нещодавно до річниці голодомору).
  З ініціативи голови Богородчанської “Просвіти” В. Бабія регулярно виходять серії інформаційних листівок “Літературна та історична пам’ять” про ювілярів — прикарпатських літераторів, краєзнавців, громадських діячів.
  Музей народної шани Т. Шевченка регулярно відвідують учні шкіл, студенти університетів, вчителі, гості й жителі міста. Майже щотижня в музеї проводять різноманітні заходи: художні читання, творчі вечори, презентації книжок, круглі столи.
  Важливим напрямом була і є ідеологічна робота. Наше видання “Галицька Просвіта” (головний редактор — Б. Вівчар), як і всеукраїнське “Слово Просвіти” залишаються головними рупорами “Просвіти”. Політичні оцінки Богдана Вівчара в колонці редактора є цікавими та об’єктивними. Активними дописувачами є Василь Бабій, Михайлина Боднар, о. Михайло Мельник, Василь Глаголюк, Богдан Глібчук, Євгенія Бардяк, Ольга Бойчук та багато інших.
  Важливими заходами поширення просвітянської ідеї були робота книгарні (відповідальний — І. Заграновський), інформаційного стенду, сторінки у соціальній мережі Facebook та вебсайту (відповідальна — О. Бойчук).
  Сотні інтерв’ю з просвітянами прозвучали на ефірах радіо “Дзвони” (авторка та ведуча — М. Солодчук) та обласного радіо “Карпати”, де нещодавно започатковано цикл просвітянських передач “Батьківська вітальня” (авторка та ведуча — М. Боднар).
  Протягом цього часу від імені обласного об’єднання “Просвіта” було підготовлено й скеровано низку політичних звернень: “Про створення філіалу Музею визвольної боротьби ім. С. Бандери”; “Внесок іванофранківців у відновлення державності України”; “Про створення музею депортованих у Брошневі”; про приватизацію землі; про реакцію на антиукраїнські акції в Перемишлі; “Про створення алеї Героїв”; про програму культурного обміну між регіонами; “Про націоналізм і шовінізм”; про стан і необхідність підтримки української мови; “Про впровадження медичної реформи” та ін.
  Загалом, на наше переконання, центральним положенням ідеологічної роботи має бути теза про те, що успішну Українську Державу можна побудувати лише на основі української ідеї, українських цінностей.
 2. Культурномасова діяльність
  Відверто кажучи, належно висвітлити цей напрям нашої діяльності важко. Адже за п’ять років у обласній “Просвіті” проведено чи не тисячу важливих заходів. Зупинюсь лише на найрезонансніших. Скажімо, 2015 рік був оголошений Роком митрополита Андрея Шептицького. “Просвіта” активно долучилася до вшанування його пам’яті.
  “Просвіта” організувала більше десятка заходів: круглий стіл, святочна академія, урочистості до дня народження і відкриття пам’ятника, відпочинковий просвітницький табір у с. Залуква, вечір пам’яті, духовний концерт… Також було багато виступів просвітян на конференціях, вічах, зібраннях…
  Окрім цього, в 2015 році просвітяни краю провели більше сотні різноманітних заходів культурнопросвітницького характеру. Ми вшанування пам’ять Степана Бандери в Старому Угринові. Великий успіх має щорічний традиційний захід “Різдво в “Просвіті” за участю 15 громадських організацій. Щороку коло учасників ширшає. Їх дедалі більше горнеться до “Просвіти”. У січні в НД “Просвіта” відзначають День Злуки та річницю бою під Крутами, День рідної мови. Ми вшановуємо борців за волю України, якто полковника УПА Василя Андрусяка. На Вічевому майдані “Просвіта” збирає молодь на захід під назвою “Мелодія двох сердець” до дня святого Валентина. В пам’ять про Небесну сотню проходять вечори “Герої не вмирають”.
  Березневі дні щороку наповнені Шевченківськими читаннями, урочистостями до дня народження Кобзаря. В цей місяць проходять лекторії та демонстрація фільму “Нескорений” до річниць загибелі головнокомандувача УПА Романа Шухевича. Широко відзначили 150річчя першого виконання Гімну України та 200річчя його автора М. Вербицького. Гімн України звучить на різних мовах, у виконанні різних хорів, окремих виконавців, виконання його на різних інструментах. Важливо, що до заходів долучаємо українців Донбасу і Криму. Просвітяни з Верховинського району під проводом голови районної “Просвіти” В. Нагірняка організували прощу до Канева на могилу Т. Шевченка, а дорогою туди молодий просвітянин Петро Марусяк переміг у пісенному проєкті “Караоке на майдані” в Києві.
  Широкого розголосу набуло свято “Великодні забави”, передвеликодні майстеркласи з виготовлення української писанки. Вшановували ми наших матерів і зразкові українські сім’ї. Було організовано виступ групи “Тінь сонця” з Києва з благодійним концертом. Кошти було перераховано для потреб ООС.
  Важливою є діяльність нашого Клубу обдарованих дітей. Вихованці беруть участь у фестивалях, Міжнародних конкурсах, як, скажімо, у фестивалі “Ключборзьке треллє”, який проходив у Польщі. Там Владислава Німащук та Лілія Дзядик отримали дипломи та кубки за зайняті перші місця, а також планшети та електронні книжки. Відомим став дитячий колектив “Просвітяночки”, і не лише в краї, а й за кордоном. В останню неділю червня відбуваються прощі просвітян до Маріямпільської чудотворної ікони Матері Божої, круглі столи до Дня Конституції.
  У липневі дні проводяться традиційні “купальські ночі”, молодіжні вечори, просвітяни з широкою участю громадськості відзначають День прапора, День Незалежності. Проведено спільний захід з організацією переселенців “Українці Донбасу і Криму”, яка, до речі, стала колективним членом “Просвіти”. Під час літніх канікул спільно з Галицьким районним об’єднанням “Просвіта” організовуємо дитячий відпочинковий просвітницький табір.
  У День знань організовуємо святкові програми для вчителівпенсіонерів на батьківщині Марійки Підгірянки в селі Білі Ослави вшановуємо лауреатів премії імені Маріки Підгірянки за участю місцевого священника, сільського голови, відомих людей, голів райміськоб’єднань “Просвіти”. У НД проходять звітиогляди, які започаткувала Верховинська “Просвіта”. За активної участі голови Верховинської “Просвіти” Василя Нагірняка у Верховині пройшов Всеукраїнський фестиваль “Тіні незабутих предків”. А на Покрови НД “Просвіта” збирає краян на День захисника України та українського війська, річниці створення УПА. До свята Віри, Надії і Любові відбувається “Осінній вернісаж”.
  Листопад починається вшануванням творців ЗУНР і, звичайно, урочистостями “А ми тую стрілецькую славу збережемо”, заходами, приуроченими до Дня української писемності та мови. А вже традиційні Михайлівські вечорниці збирають сотні шанувальників українських традицій. Щемно хвилюють вечори пам’яті жертв голодоморів. Пам’ятними стають “Вечори на Андрія”, дитячі святкування Дня Миколая, новорічні відеозйомки Клубу обдарованих дітей. Отримало позитивний резонанс у місті й області проведення відпочинкових вечорів “Кому за…” в останню неділю місяця.
  Важливим просвітянським завданням є популяризація книжок українських авторів, презентації видань просвітян області: зокрема М. Дземана та Р. Рибчина “Іван Макух. Повернення із забуття”. На відзначення річниці бою під Крутами проведено презентацію книжки Віри Багірової “Сонячне сяйво”, в якій проведено історичні паралелі з подіями, які відбуваються в Україні на сході держави.
  Практично протягом п’яти років відбулася чи не сотня презентацій книжок, якот до 100річчя полковника УПА Василя Андрусяка — презентація книжки міського голови управи Братства ОУН—УПА Карпатського краю Степана Гаха “Пізнайте правду, яку від вас ховають”; просвітянина, директора музею імені Марійки Підгірянки з Білих Ослав “Молитва за рідну мову” В. Левицького про Ю. Шкрумеляка; Дмитра Захарука “75. Вибране до ювілею”; збірок композитора Мирослава Пастернака “З Україною в серці” та “Українські народні пісні в записах та аранжуванні Мирослава Пастернака”…
  Червоною ниткою просвітянського життя стають ювілейні роки, як, скажімо, 2016й — Рік Івана Франка, 2017й — Рік УПА, 2018й — ювілей “Просвіти”, 2019й — Рік ОУН на Прикарпатті.
  Описати всі заходи, які відбулися протягом 60ти місяців у “Просвіті”, просто неможливо. Адже щомісяця їх щонайменше п’ятнадцять, а то й більше. І у них беруть участь сотні людей: і причетних до дійств, і глядачів. А такі ж культурномасові заходи, події, акції проводять районні й міські, сільські осередки в усій області. І це справді потребує великої праці й самовідданості всього просвітянського колективу краю.
 3. Військовопатріотична
  робота
  У 2015 році багато заходів проводило Народне ополчення Прикарпаття, ініційоване “Просвітою” як форма територіальної оборони.
  Активно працювала секція військовопатріотичного виховання молоді. В Народному домі регулярно проходять тренування молоді за системою східних єдиноборств. Вихованці секції є безпосередніми учасниками ООС на сході України, вони беруть участь у багатьох Міжнародних турнірах, де здобули чимало нагород.
  Молоді просвітяни брали участь у маршах патріотичних рухів у ІваноФранківську, Львові, Києві…
  До 2015 р. в Народному домі був пункт збору матеріальної
  допомоги на фронт, зокрема виготовлялися маскувальні сітки для вояків.
  За звітний період регулярно збирали патріотичну літературу й передавали на схід, у військові частини.
  Приділялася належна увага патріотичному вихованню в організованих нами дитячих таборах, до цієї роботи залучаються вояки АТО—ООС.
  Протягом звітного періоду в Народному домі проходили зустрічі молодіжних патріотичних організацій “Азов”, “Січ”, “Правий сектор”, “Сокіл” та інших. Ми допомагали у проведенні таборів “Карпатія”.
  До липня 2018 р. в НД “Просвіта” розміщувалися регіональні державні структури сприяння переселенцям із Криму та Донбасу.
 4. Видавнича діяльність
  За звітній період (2015—2019) просвітянське видавництво видрукувало 196 книжок на суму 622 988 грн, зокрема за 11 місяців поточного року — 53 найменування книжок на суму 79 560 грн.
  Випущено книжку “Просвіта Прикарпаття. Історія і сучасність”. Щороку за рахунок видавництва випускається “Просвітянський календар”, збірки пісень, колядок, гаївок, колискових. Регулярно друкували афіші просвітянських заходів, літературні альманахи просвітянських фестивалів, листівки до визначних історичних подій та інше.
  Серед художньої літератури — твори місцевих авторівпросвітян: Дмитра Захарука, Василя Бабія, Степана Ґеника, Наталії Синиці, Романа Бойчука, Степана Гавадзина, Романа Паньківа, Василя Гука, Богдана Березицького, Євгена Романишина та інших активістів.
  Друкували методичні матеріали, автореферати, збірники конференцій для університетів, журнали та річні збірникизвіти для шкіл області…
  Крамниця “Українська книгарня” протягом 2015—2019 років була активним розповсюджувачем винятково українськомовної літератури, зокрема книжок на підтримку української мови, історії, культури, традицій…
  За п’ять років реалізовано книжок, журналів на суму 411 808 грн, за 11 місяців цього року на 99 607 грн.
 5. Фінансовогосподарська
  діяльність
  Бюджетні кошти в рамках регіональних цільових Програм “Просвіта ХХІ століття: на 2013—2016 роки” та “Просвіта ХХІ століття: на 2017—2021 роки” переважно витрачали на ремонтнореставраційні роботи приміщення актового залу, утеплення стелі над приміщенням Народного дому, заміну вікон, реставрацію люстр, встановлення електрокотлів і батарей, заміну електропроводів, реставрацію бра. У 2017 р. здійснено ремонтнореставраційні роботи приміщень бібліотеки, кімнати ансамблю “Квіти ромену”, балкона, лоджій актової зали, коридорів на першому і другому поверхах, підлоги. В щитовій замінено електрощити, модернізовано щит освітлення актової зали, встановлено шість додаткових енергозберігаючих прожекторів. Загалом за рік виконано ремонтнобудівельних робіт на 319 281 грн.
  При підготовці до 150річчя “Просвіти” певні кошти було витрачено на встановлення барельєфа “Просвіті — 150”, видання книжки “Просвіта Прикарпаття”, виготовлення грамот, подяк, значків, ювілейних медалей, календарів… За рахунок коштів, здобутих у програмі “бюджет участі”, придбано мультимедійний проєктор. А назагал більшість коштів ідуть на оплату комунальних послуг, зарплату штатних працівників, яка, щоправда, далеко не досягає середнього рівня по області. Для підтримки діяльності обласної “Просвіти” залучаємо також кошти від короткотермінової оренди приміщень, які використовуються згідно з рішеннями обласної ради винятково на утримання приміщень Народного дому: оплату комунальних послуг, виконання поточних ремонтних робіт, ремонт даху, встановлення електроопалення, заміну сантехнічного обладнання, встановлення велопарковки, упорядкування подвір’я і т. ін.
  Благодійні надходження витрачали відповідно до статутних завдань “Просвіти”: на проведення просвітянських заходів; купівлю та ремонт комп’ютерної техніки і музичної апаратури; друк просвітянських матеріалів; благодійну допомогу окремим РМО та “Молодій Просвіті”; проведення таборів; просвітянську премію імені Марійки Підгірянки; передплату газет для малозабезпечених просвітян і т. ін.
  Продовжуючи давню просвітянську традицію, я як голова обласного об’єднання, як і всі голови районних об’єднань, весь звітний період працював безоплатно, на громадських засадах, чим зекономив для “Просвіти” чимало коштів.
 6. Наші перспективи вбачаємо в подальшій реалізації концепції відродження “Просвіти” в кожному селі й трудовому, навчальному колективі міст Прикарпаття і Меморандумів співпраці “Просвіти” і Церкви та “Просвіти” і “Пласту” на основі регіональної цільової Програми “Просвіта ХХІ століття: на 2017—2021 роки”. Ця діяльність передбачає активізацію роботи з молоддю й системну роботу всіх просвітянських об’єднань та осередків під гаслом “Просвіту” — в школи, навчальні заклади!” Велику просвітянську традицію треба передати молодим. Це наш обов’язок, сказати б, святий обов’язок.
  Хочу висловити щиру вдячність керівництву та депутатам обласної ради (голова — О. Сич, перший заступник — В. Гладій), облдержадміністрації (голова — Д. Шмигаль), начальнику управління культури облдержадміністрації В. Федораку, міському голові ІваноФранківська Р. Марцінківу за розуміння й підтримку та окремим керівникам районів.
  Найбільша подяка — активістампросвітянам, головам районних та міськрайонних об’єднань, які за покликанням проводять велику просвітянську роботу, яку я розумію як державну справу. Ці люди є золотим фондом “Просвіти”.
  На закінчення висловлюю впевненість, що в новий, 2020 рік, просвітянська громада краю входить як громадськополітична сила, згуртована національною ідеєю і прагненням служити українському народові.
  Слава Україні!
Поділись і насолодись:
 • Blogosvit
 • del.icio.us
 • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MyNews
 • Роздрукуй на пам’ять!
 • Technorati
 • TwitThis

Related posts

Leave a Comment