Поет фотомистецтва

До 70-річчя від дня народження Василя Пилип’юка

Василь МАРУСИК,
заслужений журналіст України

“Я хочу, щоб люди дивилися на цей світ моїми очима”. Так визначив своє творче кредо визначний майстер фотомистецтва Василь Пилип’юк, автор понад ста фотоальбомів і теоретичних посібників, лауреат Шевченківської премії (1993), заслужений діяч мистецтв України, почесний доктор Академії друкарства, почесний академік Національної академії мистецтв України, головний редактор журналу “Світло і тінь”, згодом директор однойменного видавництва, автор і шанувальник тижневика “Слово Просвіти”.
Одним із тих, хто благословив магічну фотокамеру в руках Василя Пилип’юка, був відомий львівський та київський майстер фотографії Роман Баран. Він високо оцінив творчі набутки молодого митця, який був відзначений найвищою Державною премією за книгишедеври світлин “Живиця”, “Львів”, “До тебе полинуть”. (Леся Українка і Волинь). У статті “Радість пасіонарія” вітав старший маестро молодого майстра і доволі точно визначив, що побачив у кожному з образних знімків “пульсації зупиненої миті”.
На свято Василія Великого львівські цінителі мистецтва вшанували пам’ять Василя Пилип’юка на його могилі на центральній алеї Личаківського цвинтаря, де було освячено пам’ятник митцю. Його автори В. Одрехівський та В. Сколоздра. У фотогалереї Василя Пилип’юка була відкрита виставка його світлин.
“Де дух не водить рукою художника, там нема мистецтва”, — зазначив Леонардо да Вінчі, італійський художник і вчений епохи Відродження. Одухотворення Василя Пилип’юка відчувається у кожній світлині. Тут нема надуманості, зайвої фантазії чи просто фальші. У світлинах панує радість і злагода: чи то у знімках природи, явищ, зображеннях тварин і птахів, Неба і Сонця — ранкового і вечірнього. У портретах сучасників — дивина очей і облич. Недаремно Дмитро Павличко написав прощальний вірш “Я — Пилип’юк Василь. Я — витвір Світла й Тіні”. Поет точно визначив внесок митця в українську культуру:
“Минеться все, але колись мої альбоми
Ще подивлятимуть незнані нам віки!”
Певною мірою передбачила майбутнє митця письменниця Ірина Вільде: “В його творах — душа народу і душа самого автора”.
Фотоальбоми В. Пилип’юка широковідомі: “Львівщина”, “Ровенщина”, “У світ широкий”, “В краю Черемоша й Прута. Снятинщина”, “Древній Галич”, “Львів. Пори року”, “Українська ікона ХІV—ХVІІІ ст.”, “Пієта в камені. Личаківський цвинтар”, “ІваноФранківщина”, “Львівська опера”… А ще ж уславлені книжки, видані з поетичними текстами Дмитра Павличка: “Живиця”, “Засвідчую життя”, “Рубаї”… Вони — визначний внесок Василя Пилип’юка в українську культуру.
А ще його можна назвати з повним правом справжнім народним дипломатом. Він відвідав майже всі країни світу, у 60 країнах відбулися його персональні виставки. Тритомник “Долею даровані зустрічі” В. Пилип’юк присвятив визначним особистостям України і світу. Тут ми можемо побачити видатних сучасників — від Леоніда Кравчука і до Папи Римського. У фотоальбомі “У світ широкий” відображено державні візити перших осіб нашої держави до найбільших країн світу на зорі Незалежності. Л. Кравчук сказав про нього так: “Це художникфілософ. Це не просто фотограф — це фотомитець”. А поет Роман Лубківський зазначив: “Він є поетом фотографії”.
Василь Пилип’юк був і справжнім громадяниномпатріотом України. Йому були близькі важливі суспільні події, які він старанно фіксував, а потім вони були увічнені в окремих альбомах про Помаранчеву революцію та Революцію Гідності.
Творчу діяльність видатного митця високо оцінювали з перших років його появи на культурному обширі. Про нього писали Петро Шкраб’юк, Дмитро Герасим’юк, Ярема Гоян, мистецтвознавець Роман Яців. Щойно з’явилася художньодокументальна повість Олеся Ганущака “Сім кіл лету”. У ній у монологах головного героя відтворено шлях у велике мистецтво Василя Пилип’юка. Вона безумовно заінтересує широке коло читачів, бо вводить його у світ зацікавлень великого фотохудожника та в коло його видатних сучасників.

Світлини
Володимира ПИЛИП’ЮКА

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment