«Таємнича Україна» Дмитра Коваля

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото автора
У Музеї історії міста Києва завершилася велика персональна виставка члена НСХУ Дмитра Коваля “Таємнича Україна. Нарис історії та сьогодення”. У рамках виставки відбулася презентація каталогу робіт митця з однойменною назвою.

Дмитро народився у місті Хотині Чернівецької області. У три роки хлопчик захопився мистецтвом, у сім розпочав навчання у Хотинській міській художній школі, де вже з другого класу ставав переможцем багатьох обласних олімпіад з академічного малюнка та живопису.
Потім було навчання у столичній Державній художній школі ім. Тараса Шевченка, на факультеті живопису Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури України. У 2015—2016 роках Дмитро працює над дипломною роботою — болючим та трагічним полотном “Українська молитва” або “Душі померлих”, яке є наймасштабнішим проєктом митця.
Лауреат Шевченківської премії Василь Чебаник зазначив:
— Серія творів живопису “Таємнича Україна” Дмитра Коваля (понад 15 робіт), створена протягом 2019 року — вагомий внесок у сучасне українське образотворче мистецтво. В ній поєднуються традиції станкового живопису і оригінальність композиційних рішень, поданих крізь призму власного світовідчуття сучасності.
— Роботи митця зачаровують своїм колоритом, — стверджує заслужений художник України Анатолій Марчук. — Побутова тематика творів у поєднанні з ніжною гамою кольорів під час споглядання викликає теплі почуття і занурює у приємні спогади. Хтось пізнає себе у дитинстві, що бавиться серед осіннього листя, хтось — рідне село або батьківську хату, сповнену спокою та любові…
— Цикл полотен “Таємнича Україна”, створений талановитим живописцем протягом 2019 року, є ще одним впевненим кроком на шляху його переможного осягнення високих вершин художньої досконалості во славу рідної України, — пише мистецтвознавець Станіслав Бушак. — Заперечуючи комерційне мистецтво, Дмитро Коваль декларує своєю творчістю щиру відданість правді життя, явлену у невтомній та самовідданій праці митцяподвижника, окриленого високим небесним покликанням творця і деміурга власного небесного Космосу.
А ось як висловилися про творчість молодого художника його педагоги, відомі українські митці Віра БариноваКулеба, Василь Гурін та Валентина ВиродоваГотьє:
— Дмитро Коваль заявив своїм великим мистецтвом про потужні досягнення у живописі. Його роботи талановито розкривають глибину мистецтва змістом, колоритом, духовністю. Роботи привертають увагу характерним саме для Коваля вираженням кольору, композиційністю, завершеністю. Вони духовні не тільки за змістом, а й прекрасні в знахідці сучасного мистецтва, яке базується на реалістичній школі, на знаннях, отриманих в НАОМА, де він був одним із найкращих студентів…
В організації та підготовці виставки допомогли Міністерство культури, молоді та спорту, Національна спілка художників України, департамент культури КМДА, а також Віра БариноваКулеба, Андрій Будник, Станіслав Бушак, Валентина ВиродоваГотьє, Ігор Волощук, Анатолій Марчук, Лілія Склярова, Роман Петрук, Василь Чебаник.
— Виставка “Таємнича подія” — знакова для мене подія, адже вперше мій творчий доробок представлено для широкого кола глядачів саме у центрі Києва, — зізнався Дмитро Коваль. — Експонувалися твори, створені від 2011 року. Але переважно тут представлено роботи останнього на сьогодні періоду моєї творчої біографії. Це серія, виконана за підтримки гранту президента України для видатних діячів у галузі мистецтва.
Завжди орієнтуюсь на пошук, а не на ринок. Вважаю, що комерційне мистецтво — це шлях до деградації. Для мене у мистецтві головне — душа, образ, те, що болить.
Серією “Таємнича Україна” намагався розкрити тему забутих куточків України. Кілька творів з цієї серії присвятив Донеччині, зокрема — Слов’янську. Картина “Церква. На тому березі Слов’янськ” — на перший погляд маленький пейзаж. Але тут дуже потужна енергетика. Я неодноразово бував у тих краях. Це місце, де 2014 року розпочалася війна з Росією. Слов’янськ — місто прекрасне, патріотично налаштоване. Там є цілюще озеро. Але зараз воно, особливо околиці, — у руїнах. Хотів би привернути увагу держави, наших людей до того, що маємо цінувати те, що маємо.
Я народився у Хотині на Буковині. Своїй малій батьківщині присвятив картину “Крізь віки. Хотинська фортеця”. Коли мені було 10, саме біля цієї фортеці я спробував себе в олійному живописі. Місто Хотин має понад тисячолітню історію. Зараз, на жаль, воно теж забуте. Центр поріс травою, тротуарна плитка залишилася ще з часів Радянського Союзу, промисловість розвалилася, люди зневірюються у завтрашньому дні.
На картині “Перлина Полісся” зображено славетну річку Козичанку. Це неповторне місце. Полотно “Народжена стати серцем життя” — збірний образ українського фольклору і українського села.
Саме сільська тема найбільше підкреслює образ нашої українськості. Українському селу я присвятив картину “Земля”. Знаковою для мене є робота “Всесвіт”. Вона стала предтечею моїх автентичних серій “Українська молитва” та “Таємнича Україна”.
Як показав досвід цієї виставки, зацікавлення нею глядачів, вона має стати пересувною. Бажано, аби її побачила вся Україна.
Під час виставки було прийнято рішення рекомендувати кандидатуру Дмитра Коваля на почесне звання — “Заслужений художник України”. Дуже хочеться, аби ця ідея знайшла підтримку високопосадовців, які відповідають за розвиток культури в нашій державі.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment