Не пограбування, а експропріація

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото з соціальних мереж
У День Соборності та Свободи України у столичному кінотеатрі “Сінема” відбувся прем’єрний показ кримінального бойовика “Екс”. Стрічка розповідає про молодих українських патріотів, які боролися за свободу своєї Батьківщини.

Фільм “Екс” засновано на реальних подіях пограбування поштового відділення у містечку Городок (тоді Грудек Ягелонські) 1932 року. Для всіх виконавців головних ролей картина стала дебютом у кінематографі.
Стрічка розповідає про групу молодих українських підпільників УВО (української військової організації), які готують так званий “екс” — експропріаційний акт. Повстанці на прізвиська Чорний, Зюк, Явір і Терен планують пограбування поштового відділення для потреб опору. Та все йде не за їхнім задумом, і ретельно розроблена операція перетворюється на криваву бійню. Частина бійців гине під час нападу, решту переслідує польська поліція. Але поразка обертається перемогою – визвольний рух на Львівщині набирає обертів.
2015 року сценарій “Екс” отримав друге місце Міжнародного літературного конкурсу “Коронація слова”. Автор сценарію Ярослав Яріш мешкає у селі на Львівщині. Вдень він працює бухгалтером, а ввечері пише. Сценарій створював з розповідей своєї бабусі, яка була сучасницею тих подій. Тому в ньому відчувається дух довоєнної Галичини.
Фільм знімали у Львові, Львівській області та Києві за підтримки Державної агенції з питань кіно та Міністерства культури України.
Продюсер фільму Андрій Границя подякував всім, хто долучився до його створення. Окрему подяку висловив Держкіно України та його колишньому очільнику Пилипу Іллєнку, який багато зробив для того, аби картина побачила світ.
— У нас була фантастична команда, мені довелося працювати з надзвичайно талановитими людьми, — зізнався режисерпостановник Сергій Лисенко. — Аби стрічки побачила світ, максимум зусиль доклали всі її творці.
Прем’єра збіглася з днем Соборності та Свободи України. І це дуже символічно, бо і герої нашого фільму боролися за Батьківщину. Та й актуальність такої історії сьогодні не можна заперечити.
Пан Сергій запросив на сцену тих, без кого фільм не вийшов би у прокат. А це автор сценарію Ярослав Яріш, оператор Сергій Михальчук, художник з костюмів Яна Нікітенко, художник з гриму Тетяна Маркова (до речі, під час зйомок пані Тетяна зустріла своє кохання), другий режисер Людмила Русланова, звукорежисер Євген Петрус, композитор Роман Григорів, директор картини Геннадій Розвод, режисер монтажу Максим Десятирик, кастингдиректор Ірина Султанова. І, звичайно ж, виконавці головних ролей Віталій Гордієнко, Артур Шалак, Ліза Бакуліна, Роман Кривдник, Костянтин Данилюк та інші. Нині вони працюють у Львівському театрі імені Лесі Українки, столичних театрах, дехто ще продовжує здобувати професійну освіту.
— Дуже приємно, що нарешті фільм “Екс” вийшов на екрани. Цьому передував непростий процес, — підкреслив ексголова Держкіно України Пилип Іллєнко. — Це один з моїх найулюбленіших фільмів, який був створений за час, коли я працював у Держкіно. Пишаюся, що вдалося хоч якось долучитися до його створення.
Компанія “Кіноманія” саме з цього фільму почала роботу з українським національним кіно у кінопрокаті. Це хороший початок. Думаю, українці своїм відвідуванням кінотеатрів покажуть, що таке кіно нам потрібне. Це кіно, що об’єднує. У нас є історія. Були люди, які віддавали своє життя за те, щоб була Соборна Україна. Маємо пам’ятати про них.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment