Олег КОМАРОВ: «Пам’ятаймо акторів театру і кіно»

У Будинку кіно НСКУ нещодавно відбувся творчий вечір, присвячений пам’яті заслуженого артиста України Валентина Дуклера. Він став останнім з циклу вечорів “Екран і сцена”, які упродовж двох років щомісяця проводив народний артист України Олег Комаров. Під час цих вечорів розповідали про життя і творчість провідних акторів Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка та Національного академічного театру російської драми ім. Лесі Українки. Сьогодні Олег Васильович — гість “СП”.

— З чого почали популяризацію життя і творчості відомих українських акторів?
— Згадую наш відпочинок з дружиною у Миргороді. Відпочивала там і актриса нашого театру Тетяна Назарова зі своєю мамою Тамарою Олексіївною. Якось ми усі разом поїхали до Василівки у музей Миколи Гоголя. Обійшли увесь музей і в останній кімнаті побачили експозицію з фотографій вистави “Ревізор”, що були зроблені у різних театрах. Особливо мене вразило фото фінальної сцени у виконанні акторів столичного театру ім. Франка, там, коли всі завмерли без слів. Серед артистів побачив сусідів по будинку Маркевича: Братерського, який жив на верхньому поверсі, Яковченка з квартири поруч з моєю, Канєвського з четвертого поверху. І мені подумалось, що ось я знаю цих людей, а ніхто ж, крім мене, тепер про них нічого не знає. Так виникла ідея спогадів про цих непересічних особистостей. І я зі своїх дитячих вражень написав коротенькі розповіді про моїх давніх сусідів по будинку — акторівфранківців.
З тими спогадами та ще своїми оповіданнями я звернувся до тодішнього Голови СТДУ Леся Танюка, дав прочитати і запитав, чи варте воно чогось. “Так, дуже потрібно. Це необхідно продовжувати”, — переконав мене Лесь Степанович. Після такої підтримки 1998 року я видав свою першу книжку (“Рассказы и воспоминания”). А у другій книжці (“Театральні спогади, оповідання”), що вийшла 2001 р., розмістив великий спогад про Віктора Халатова.
2002 року, коли я був на гастролях у Москві, відвідав музей нашого земляка Костянтина Паустовського. Екскурсовод подарувала книжку письменника і сказала, що тепер у мене все буде успішно. Я іронічно посміхнувся — що може складатися успішно у людини, якій вже за шістдесят.
Повернувся до Києва, і справді все почалося складатися! Я зустрівся з режисером телебачення Галиною Черняк. Вона прочитала мої спогади про Віктора Халатова. Разом ми створили на каналі “Культура” півгодинну телепрограму. Потім було створено телепрограми про Валентина Дуклера, про суфлера Якова Блікштейна, Юрія Лаврова, Віктора Добровольського, усього 16 програм.
— А як виникла ідея проведення Ваших вечорів у Будинку кіно?
— Я запропонував заступнику голови НСКУ Сергію Тримбачу зробити у Будинку кіно вечори про акторів столичних театрів ім. Івана Франка та імені Лесі Українки. Адже митці, які талановито грають на сцені, здебільшого так само талановито знімаються і в кіно. Ідея сподобалася. Сергій Васильович навіть придумав назву циклу “Екран і сцена”. Він був душею цих вечорів, його глибоке знання в царині кіно, а також чарівний гумор робили їх ще привабливішими.
Першим був вечір про Ірину Олександрівну Молостову. Вона 39 років працювала у Національній опері України. Довгий час була її головним режисером. Крім нашої країни ставила опери в Італії, Росії, Фінляндії, Китаї, пропагуючи українську культуру за кордоном. Її “Катерина Ізмайлова” за свідченням автора — Дмитра Шостаковича — найкраща з усіх постановок цієї опери, які він бачив. Нарешті Ірина Олександрівна блискуче зняла фільмоперу “Наймичка” композитора Вериківського за поемою Шевченка.
Другий вечір присвятили Віктору Добровольському — уславленому актору українського театру і кіно. Він багато знімався, багато і цікаво працював у театрі ім. Франка, а потім — театрі ім. Лесі Українки. Перед Другою світовою війною за обвинуваченням у націоналізмі 9 місяців провів за ґратами. Його чекав страшний вирок. Та врешті його виправдали та випустили, але все це він дуже тяжко пережив. Його син Коля, з яким ми товаришували, казав, що батько часто прокидався вночі зі стогонами і скреготав зубами. Уві сні приходили до нього кошмари, які він пережив в очікуванні вироку.
Але він був мужньою людиною. Як голова місцевкому захищав перед керівництвом інтереси людей. Деякий час очолював комісію при Міністерстві культури, де затверджували ставки. Якщо чиновники були проти підвищення ставки акторові, він рішуче переконував: “Ну повірте ви директору театру, він краще, ніж ви знає все про цю людину!” Допоміг Віктор Миколайович і мені у житті…
Дуже радий, що зробив вечір і про Дмитра Омеляновича Мілютенка, видатного українського актора театру і кіно. Розповідали, що якось до Гната Юри, який понад 40 років керував театром ім. Франка, підійшов літній чоловік і сказав: “Я нещодавно познайомився з Дмитром Омеляновичем. Це така щира, сердечна, інтелігентна, витончена людина. Дивився виставу “Фронт” Корнійчука, де він всі ці якості віддав генералу Говорову. Але два тижні тому переглянув виставу “Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці”, де він грав Хому. Ну чому ви примушуєте актора грати таких нелюдів?” Як було пояснити уважному глядачеві, що це найвища майстерність, коли такий інтелігентний, чуйний, благородний чоловік може грати і негативних персонажів.
Четвертий вечір — “Незабутній сміхотворець” було присвячено Миколі Яковченку, актору театру ім. Франка. Він довго товаришував з великим актором Юрієм Шумським. Їм було про що поговорити: у 1945 році пішла з життя дружина Миколи Федоровича, а у Юрія Васильовича на війні загинули два сини. Коли прийшла звістка про загибель другого сина, Юрій Шумський перестав приходити до театру. Гнат Петрович Юра сказав тоді Яковченку: “Миколо, піди до Шумського і зроби так, щоб він повернувся в театр”. Той прийшов до Юрія Васильовича і каже, що весь театр сумує, всі в такому розпачі від трагедії, яка трапилося з Шумським, але треба жити. “Посидь тут, в моїй лабораторії, де я готую свої ролі, а я піду на кухню до Христинівни, хай щось зготує”, — відповів Шумський. Коли повертається з дружиною з кухні, немає Миколи Федоровича. “Миколо, де ти?” Яковченко вилазить зпід стола. “Що ти там робив?” Яковченко відповідає: “Ви ж казали, що це Ваша лабораторія, то я шукав пробірки”. Шумський з дружиною розсміялися. Вони тоді добре посиділи і вже наступного дня Юрій Васильович повернувся в театр.
Леонід Бакштаєв, якому було присвячено п’ятий вечір, був моїм товаришем. Ми з Льошею починали працювати у Дніпропетровську. Потім був театр ім. Лесі Українки. У 1995 році він пішов з життя. Я зробив про нього програму, і дуже радий з того, що повернув йому хоч якийсь борг за те добро, що він для мене робив. Бакштаєв прекрасно працював і в театрі, і в кіно. У фільмі “Комісари” грав білогвардійського офіцера, який проникнув у середовище комісарів. На мою думку, це найяскравіший персонаж цієї стрічки. А в фільмі “Білий птах з чорною ознакою” він грав світлого, сердечного солдата, якого спалили у тракторі. Я вважаю, що за останні 25 років актора подібного обдаровання так і не з’явилося. А у театрі він блискуче грав Микиту у виставі “Влада темряви” і багато інших ролей.
Потім були вечори пам’яті Юрія Лаврова, Віктора Халатова, Катерини Осмяловської, Євгенії Опалової, Мальвіни Швідлер, Анатолія Пазенка, Валерія Бесараба…
— Останній вечір Ви присвятили Валентину Дуклеру.
— Цей вечір підготувати було складно, адже Валентин Самійлович у 1966 році пішов із театру. Його вже мало хто пам’ятає. Я зв’язався з Кірою Пітоєвою з київського музею Михайла Булгакова, яка могла про нього розповісти цікаві речі, але вона захворіла. Та допомогла народна артистка України Галина Яблонська, яка, крім цікавих спогадів, ще й блискуче прочитала на цьому вечорі вірші Шевченка. Шкода, що на цьому вечорі не було студентів, які б зрозуміли, як треба виконувати поезію Тараса Григоровича.
Підтримав мене і Василь Неволов, і Тетяна Некрич. Свого часу вона передала мені матеріали про Євгенію Опалову. Використав у вечорі спогади Анни Варпаховської, яка згадувала, як у дитинстві залазила через балкон на кухню Дуклерів, щоб погратися ляльками з дочкою Валентина Самійловича Зоєю.
Я розповів, як Валентин Самійлович прямо на вулиці читав мені “Заповіт” Тараса Шевченка у перекладі на іврит. Ще один подарунок він мені зробив у 90ті, коли після тяжкої хвороби майже рік не вставав з ліжка, він запросив до себе додому, щоб зробити творчий презент — подарувати композицію про схожість доль Тараса Шевченка та Остапа Вишні.
Валентин Дуклер був патріархом передачі “Від суботи до суботи”. В усіх “суботників” були прізвиська, які вигадував режисер передачі Володимир Бохонко, а от до Дуклера зажди зверталися шанобливо — Валентин Самійлович. Це була культурна, інтелігентна, витончена людина.
— Хто вам ще допомагав у проведенні цих вечорів?
— Це були найбільш шановані і, як мені видається, найбільш улюблені особистості у театральній царині нашої країни. Це — генеральний директор та художній керівник театру ім. І. Франка Михайло Захаревич, актори Галина Яблонська, Анатолій Хостікоєв, Богдан Бенюк, Олександр Задніпровський, Олексій Пєтухов. З театру ім. Лесі Українки — генеральний директор та художній керівник Михайло Резнікович, актори Юрій Мажуга, Микола Рушковський, Лариса Кадочникова, Ганна Варпаховська, Ірина Дука, Тетяна Назарова, завлітчастиною Борис Куріцин. З Національної опери України — диригент Іван Гамкало, співачки Лідія Забіляста, Світлана Добронравова, Ірина Даць, концертмейстер Костянтин Фесенко. Від Національної філармонії — Анатолій Паламаренко, від Українського радіо — Микола Амосов, від музею Булгакова — Кіра Пітоєва, від журналу “КіноТеатр” — головний редактор, чарівна жінка Лариса Брюховецька. Також майже кожен вечір прикрашав своїми виступами, а також гумором заступник голови НСКУ Сергій Тримбач.
Звичайно, дуже допомогла на цих вечорах своєю творчістю Галина Михайлівна Черняк — талановитий режисер, з якою ми створили всі програми з циклу “Театральні силуети”. Кожну з цих програм показували у Синьому залі Будинку кіно і сприймалися вони зовсім поіншому, ніж з телевізійного екрана. Окремий вечір у Будинку кіно я присвятив пам’яті Галини Черняк у річницю її смерті, там прозвучали щирі слова вдячності за її натхненну творчість і внесок у національну культуру.
Майже всі мої творчі програми були зняті на відео оператором Олександром Курчевим. Три з них мають радіоверсії, що вже лунали у ефірі. Подяка генеральному продюсеру Національної радіокомпанії Дмитру Хоркіну, його заступниці Ірині Славінській та продюсеру театрального відділу Світлані ГудзьВойтенко за те, що завдяки радіо значно розширилась аудиторія цих вечорів пам’яті і слухачі дізнались про яскраві долі визначних акторів — Дмитра Мілютенка, Миколи Яковченка, Леоніда Бакштаєва.
— Багато років Ваше життя було пов’язано з Українським радіо.
— Так, 25 років разом з чудовою актрисо Наталією Лотоцькою ми вели передачу “Від суботи до суботи”. 13 років я озвучував роль Професора у передачі “Малі таємниці великого світу”, яку любили і маленькі, і дорослі радіослухачі. За власною ініціативою підібрав 13 українських сучасних новел з книжки “Квіти у темній кімнаті” і записав їх на радіо. Українська новела — одна з найкращих у світі, але, на жаль, про це мало хто говорить. Дуже мені сподобались повісті Григора Тютюнника “Климко” та “Облога”, з кожної вибрав півгодинний уривок і записав у фонди українського радіо. Записав також по дві 30хвилинки текстів Достоєвського “Кепський анекдот” та Чехова “Нудна історія”. Зробив композицію листування Чайковського з Надією фон Мекк, записали її разом з Ларисою Кадировою. Дуже багато цікавого записав з Оленю Захаревич у циклі “Вершини світового письменства”, редактор В. Карпінський.
— А що можете сказати про сучасний український театр?
— Важко говорити про усе театральне мистецтво. Я можу говорити про Національний академічний театр ім. Лесі Українки, в якому працюю і щасливий з того. Для постановок у нашому театрі, як правило, вибирають глибоку, актуальну, сучасну драматургію і створюють психологічні, духовні, яскраві вистави. Так, недавню прем’єру “Фальшива нота” Дідьє Карона показували у кількох містах України, в Ізраїлі, і всюди глядачі у захваті. Хвилююча вистава “Всюди один” розповідає про Тараса Шевченка. Возили її у зону АТО, у Слов’янськ.
Найщасливішим моментом театрального життя вважаю подарунок рідного театру на мій ювілей: бенефісна роль Бату у виставі “Трохи ніжності” А. Ніколаї у постановці Ірини Дуки. Пам’ятаю фінальний поклон, весь зал підвівся, аплодуючи мені, а на сцену зза куліс, теж аплодуючи, вийшла значна частина нашої трупи. З вітальним словом також виступив Михайло Юрійович Резнікович. Незабутні миті життя…

Спілкувався
Едуард ОВЧАРЕНКО

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment