Українське коріння Джорджа Гершвіна

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото з сайта театру
Симфонічний оркестр та вокалісти Київського національного академічного театру оперети підготували концерт “Код Гершвіна”. Під диригуванням Девіда Чарльза Абелля (США) звучали твори відомого американського композитора з українським корінням Джорджа Гершвіна.

Джордж Гершвін народився в Нью-Йорку в єврейській сім’ї емігрантів з Одеси. Краса українських мелодій надихнула маестро на створення хітів, які стали світовими. 1935 року Гершвін написав арію “Літня пора” (“Summertime”) для опери “Поргі та Бесс”. На створення цієї композиції його надихнула українська колискова пісня “Ой ходить сон коло вікон”, яку Гершвін вперше почув у Нью-Йорку у виконанні Українського національного хору на чолі з Олександром Кошицем 1929 року. (До речі, Олександр Кошиць 10 років диригував у першому стаціонарному українському театрі Миколи Садовського, а нині в цьому приміщенні працює Національна оперета). “Summertime” популярна і нині, вона об’єднує українців та американців за допомогою коду Гершвіна. Цей музичний код поєднує наші нації красою та величністю мелодій Гершвіна.
— Я дуже вдячний Посольству США в Україні за те, що воно відгукнулося на наш проєкт, Національній спілці театральних діячів України, яка подала цей проєкт, і, звичайно ж, Національній опереті України, яка його реалізувала, — зазначив голова НСТДУ, генеральний директор-художній керівник Національної оперети України, народний артист Богдан Струтинський. — Щасливий з того, що ми спромоглися зробити цю фантастичну річ для України. Сьогодні вечір, коли зійшлися всі коди і ми будемо їх розкодовувати.
Наш колектив охоче працював з прекрасним диригентом зі США Девідом Чарльзом Абеллем. Також вдячний Оксані Мадараш, яка опікувалася нашим оркестром.
Аби відбувся сьогоднішній вечір, ми виграли грант. Ми вже вигравали гранти, проводили міжнародні фестивалі, але з урядом США це наш перший спільний проєкт. Робота над ним тривала пів року, а самі репетиції з американським диригентом — трохи більше тижня.
Зараз наша головна мета — нова прем’єра. Робимо мюзикл “Доріан Грей”, який представимо 19 і 20 березня. Ми отримали право на його постановку і пишаємося цим. Це серйозна драматургія і дуже гарна музика.
Богдан Струтинський висловив сподівання, що в перспективі, можливо, в Національній опереті поставлять оперу Джорджа Гершвіна “Поргі та Бесс”, а диригентом-постановником запросять пана Абелля.
— Чотирнадцять років тому я працював з оркестром міста Луганська, — згадав Девід Чарльз Абелль. — Ці музиканти мене надихнули. Тоді ми разом дали чудовий концерт. На жаль, колектив припинив своє існування. І коли нині їхав в Україну, то думав, чи матиме колектив, з яким я працюватиму, стільки ж ентузіазму. Маю підтвердити, що оркестр Національної оперети України дуже серйозно ставиться до своєї роботи. Працювали по сім годин щодня. Хотілося, аби українці теж представили свою музику в США. Уже чотири рази був диригентом опери “Поргі та Бесс”. З радістю зробив би це уп’яте тут, в Україні….
Виконуючи композиції “Rapsody in Blue” та “Американець у Парижі”, пісню “I Got Rhythm”, уривки з опери “Погрі та Бесс”, яка породила хіт “Summertime”, українські музиканти відчули музичну ідентичність з великим Гершвіном. Концерт “Код Гершвіна” мав два відділення. У першому звучали твори композитора з мюзиклів та опер. Другу частину присвятили композиціям маестро, що лунали у відомих фільмах. Родзинкою концерту стало соло на фортепіано, яке виконав піаніст-віртуоз Флоріан Файльмайр (Австрія).
Вдячна публіка довго не відпускала зі сцени народного артиста України Сергія Авдєєва, заслужених артисток Олену Арбузову, Тамару Ходакову, Валерію Туліс, солістів-вокалістів Олексія Кирилова, Ольгу Федоренко. І кілька разів викликала їх на біс.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment