«Важливо пам’ятати подвиг Крут»

Світлана ЧОРНА
Фото автора.

На території Меморіального комплексу “Пам’яті героїв Крут”, поблизу залізничної станції Крути на Чернігівщині, де 29 січня 1918 р. тривав легендарний шестигодинний бій захисників Києва з московсько-окупаційними загонами, відбулися урочисті заходи з ушанування полеглих за вільну Україну. Подвигу героїв прийшли вклонитися майже дві тисячі людей — представники влади, Спілки офіцерів України, учасники АТО/ООС, волонтери, історики, курсанти військових навчальних закладів з Києва і Львова, громадські активісти, мешканці навколишніх сіл. Велелюдний мітинг біля монумента розпочався з панахиди за полеглими героями, яку провів настоятель Ніжинського Свято-Покровського храму Чернігівської єпархії ПЦУ протоієрей Михаїл Якубів.
— Ми збираємося тут з року в рік, щоб пом’янути велетів духу, героїв України. У своїй уяві бачу юнаків, руки яких пахли не порохом, а були в чорнилі, бо ще вчора вони сиділи за партами, а коли прийшла лиха година, стали на захист України, — каже священник. — Історія, на жаль, повторилася, і п’ять років тому молоді хлопці покинули все і пішли на схід України віддавати своє життя за те, щоб ми могли спокійно молитися і трудитися. Боротьба не закінчується, вона триває. Тому сьогодні, згадуючи загиблих понад сто років тому героїв, будьмо готові, кожен із нас, стати на захист нашої України.
— Ще зовсім молоді, але з абсолютним усвідомленням того, що вони хочуть бути вільними і незалежними, оборонці Крут стали на захист української державності, — наголосив під час мітингу заступник голови Чернігівської ОДА Андрій Подорван. — Їхній героїзм — символ незламності українців. Таку ж силу духу і стійкість у цей самий день майже сто років потому проявили і наші сучасні герої, які 2015-го відбили наступ ворога під Вуглегірськом. У 2013-му мотопіхотному батальйоні, який вступив там у бій, воювали переважно бійці з Чернігівщини. Для декого з них це був останній бій. Ми низько вклоняємося їхньому подвигу і пишаємося ними.
Андрій Подорван наголосив, що бій під Крутами показав: навіть значно переважаючого чисельно ворога можна бити, якщо людей веде ідея.
Заступник голови Чернігівської облради Арсен Дідур закликав віддавати шану полеглим героям “не тільки словом, а й ділом”. Адже ворог в України той самий, що і сто років тому, — Росія.
Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович підкреслив, що участь студентів у бою під Крутами була свідомим вибором кожного з них.
— Важливо пам’ятати їхній подвиг, щоб зберегти нашу ідентичність й історичну справедливість, — наголосив він і додав, що крутян за їхню мужність і сміливість недарма називають першими кіборгами.
Народний депутат II скликання Євген Лупаков наголосив, що Крути — це й символ соборності України — 1918-го тут воювали представники різних регіо­нів, зокрема й галичани. І нині вшанувати пам’ять героїв приїхали люди з Києва, Львова, Хмельницького, Сум, Чернігівщини.
На мітингу також звучав заклик міцно тримати внутрішній фронт, як його тримають бійці на Донбасі, і пам’ятати: немає миру у рабстві, у концтаборі, мир може настати тільки після перемоги.
У рамках заходу відбувся виїзний семінар “Відновлена історія; героїзм і значення нерівного бою під Крутами”, під час якого Євген Лупаков розповів про передумови та хід бою, а також виставки й перфоманси — усі охочі побували на екскурсії в музеї героїв Крут, ознайомилися з виставкою “Блокпост пам’яті”, стали учасники історичної реконструкції.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment