Березневий дзвін

Лідія КУПЧИК
голова Львівського міського осередку Всеукраїнської Ліги Українських Жінок
Знову — весна, знову — березень… Природа відроджується, а суспільству нашому не вдається по-справжньому оновитися, очиститися від ідеологічного намулу, що приглушує розквіт української духовності.

Насамперед про це свідчить галас, що триває навколо “жіночого свята”, який, на жаль, далі підживлює державна влада.

Святкування без задуми й духовності
Знову лунають вітання з днем 8 березня. Мені від цього стає прикро…
Ідея належного шанування жінки, розуміння її ролі в суспільстві та виявлення вдячності за ту визначальну роль — надзвичайно благородна. Але це повинно здійснюватися повсякчасно — щоденно, цілорічно, а не лише одноденно. Коли ми призначаємо для вшанування жінок лише один день у році, то тим самим автоматично всі решту днів віддаємо для вшанування чоловіків. А це не справедливо і не цивілізовано. І суперечить українським традиціям і ментальності.
В Україні споконвіків так велося, що жінки були шанованими в суспільстві, користувалися багатьма правами і повагою, чого не було в інших народів, зокрема у наших північних сусідів. Це особливо переконливо описала Леся Українка у своїй драматичній поемі “Бояриня”, і за ту незаперечність разючої відмінності у ставленні до жінки в Україні і в Росії цей твір у совєцькі часи було вилучено з усіх зібрань творів поетеси.
Але якраз ота ментальність наших московських сусідів за час трьох століть надміру “тісного й гарячого сусідства” значно понизила нашу культуру, зіпсувала українську ментальність у ставленні до жінок…
Чи аж настільки, що тепер мусимо тягнутися до “жіночого свята”, доречного в суспільствах, де жінка поневолена, але зай­вого і навіть принизливого у нас?
Коли вже конче хочемо відзначати таке свято, то хоч задумаймось, де його коріння.
Вікіпедія нагадує: на пропозицію Клари Цеткін, учасниці II Міжнародної конференції жінок-соціалісток (Копенгаген, серпень 1910 р., понад 100 учасниць із 17 країн), вирішили щороку в березні відзначати Міжнародний жіночий день — день солідарності жінок у боротьбі за повні політичні, економічні і соціальні права.
У резолюції, запропонованій Кларою Цеткін, зазначалось: “У повній відповідності з класово-свідомими політичними профспілковими організаціями пролетаріату в кожній країні соціалістки всіх країн щорічно проводять Жіночий день, який в першу чергу слугує агітації за надання жінкам виборчого права. Ця вимога має бути висунена як складова частина всього жіночого питання в цілому і в повній відповідності з соціалістичними поглядами”.
Доки ж ми будемо рабами цієї соціалістично-комуністичної ідеології?

Українки, чи задля отримання якоїсь квітки чи подарунка варто так схилятися перед закликом чужоземки Цеткін?
А місяць березень особливо наповнений багатьма визначними датами й подіями, про які варто згадати, які справді варті уваги й пошанування. Звернення до таких дат принесе нам не матеріальні, а духовні подарунки мудрості й гідності.

Героїка березня
Хоч Україна немало літ терпіла іго чужинецьких держав, українці не лише зберегли свою віру, мову, національну ідею, а й наполегливо, крок за кроком, виборювали свою незалежну державу. Березень своїм весняним дзвоном нагадує нам про видатних борців за Українську Державу.
17 березня 1874 року народився видатний український патріот, священник і просвітитель Августин Волошин, який усе своє життя присвятив, у найбуквальнішому розумінні, служінню Богові й Україні. Він пробудив український дух поневоленого люду Закарпаття, підняв його на боротьбу за власну державу. 14 березня 1939 року в Хусті було проголошено незалежність Карпатської України на чолі з президентом Августином Волошиним. І хоч невдовзі Закарпатські землі були окуповані угорцями, ідея незалежності України продовжувала жити й розвиватися в умах наступних борців.
Дзвін березня нагадує нам колоритні постаті самовідданих борців за Україну. 20 березня 1632 року народився славний гетьман Іван Мазепа.
18 березня 1918 року було створено військову організацію “Українські Січові Стрільці” на чолі з Володимиром Старосольським.
Березень нагадує нам і славні сторінки виборювання незалежної Української Держави, вшановує новітніх борців за Україну, які саможертовно відстоювали волю України у 1940—1950 рр.
5 березня 1950 р. смертю героя поліг головнокомандувач УПА генерал Тарас Чупринка — Роман Шухевич.
У березні закінчили своє земне життя і пішли у безсмертя Слава Стецько (12.03.2002) і В’ячеслав Чорновіл (25.03.1999).
Маємо пам’ятати їх усіх!

Найвеличніше свято березня
Та найбільш потужно березневі весняні дні закономірно й уже традиційно асоціюються з ім’ям нашого великого українського пророка Тараса Шевченка. Природно й символічно є в час, коли природа і людство з нетерпінням чекають нового розквіту життя, звертати українцям свої погляди до того, хто виявив найвищу любов і самопожертву в ім’я України й рідного народу, хто поклав початок новому, вищому щаблю українства.
Сам Господь міцно поєднав Тараса Шевченка з цим весняним місяцем: на нього припадає день його Ангела — св. Тарасія, день народження і день смерті поета, і навіть “Кобзар”, який став благодатним орієнтиром для українського народу, вперше було видано у березні 1840 р. Тож розплющмо очі на таку Божу підказку і присвятімо цей місяць нашому Пророкові!
Вшановуючи пам’ять Великого Кобзаря, ми зобов’язані не лише згадувати його заклики й заповіти, а й прислухатися до них, слідувати за ними. Стараймося дивитися на світ, на долю Вітчизни Тарасовими очима, тоді це буде найсвітліший, найщиріший і найбільш розумний погляд.
Отож задумаймося, чи гідно ми продовжуємо традиції любові до Бога й України видатних попередників. Згадуючи їх і їхні величні діла, стараймося і собі залишити добрий слід у нашій історії. Очистімо свої душі, змиймо з себе намул амбіцій і облуд — і нехай березневий дзвін у майбутньому згадає нас з пошаною і вдячністю!
Хочеться, щоб і Держава дбала про таке оновлення суспільства. І першим, що годилося б зробити Українській Державі, — це проголосити Шевченкові дні державним святом України.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment