Не грайтеся з духами!

Едуард ОВЧАРЕНКО
В Оперній студії Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського показали містичну трагедію Дж. Менотті “Медіум”. Крім українських шанувальників оперного мистецтва її мали змогу переглянути гості з Німеччини.

“Медіум” (The Medium) — камерна опера Джанкарло Менотті на власне лібрето (оригінальна мова англійська) у двох діях. Уперше поставлена 8 травня 1946 року в Колумбійському університеті. На професійній сцені вперше прозвучала у НьюЙорку 18—20 лютого 1946 року. У 1951 році Менотті разом з режисером Олександром А. Хамід створили екранізацію цієї опери, в головній ролі виступила Анна Марія Альбергетті. Іншу екранізацію було створено 1960 року Австралійським телебачення.
Опера “Медіум” розповідає про те, що маніпуляції людьми в “театрі спіритизму” привели Бабу до психологічного капкана між світом реальним та потойбічним, що закінчилося вбивством її прийомного сина Тобі. Дія опери відбувається у повоєнний період у США.
В Україні оперу поставили 16 червня 2016 року в театрі “Дивний замок” (під фортепіано). Згодом в Артцентрі імені Івана Козловського та на фестивалі українського театру “СхідЗахід” у Кракові. Тут постановка виграла у двох номінаціях: найкращий сценічний дебют у Польщі й найкращий акторський склад. Постановку здійснив Олександр Співаковський, він же переклав лібрето українською мовою. Пізніше виставу показали в Оперній студії НМАУ.
— “Медіум” — моя друга режисерська робота, — розповідає Олександр. — До цього була постановка опери “Плащ” Дж. Пуччіні, що є частиною трилогії композитора, до якої також входять твори “Джані Скіккі” та “Сестра Джеліка”. Цю виставу, яка була моєю дипломною роботою як бакалавра, ми показали у стінах Оперної студії НМАУ та фестивалі “Німфа”, що відбувся у театральному центрі “Пасіка” Національного університету “КиєвоМогилянська академія”.
Тема спіритичних сеансів, про яку йдеться в опері “Медіум”, сьогодні, можливо, не така актуальна, якою була тоді, коли створювався цей твір. Цей матеріал можна подавати різними режисерськими засобами. Для артистів він цікавий в акторському і виконавському планах. Музика сучасна, подекуди складна. Мене як режисера зацікавив сам матеріал, сама ситуація, сама історія.
Вистава складається з двох дій із антрактом, але ми зробили одну дію. Коли возили оперу до Кракова, там був регламент — не більше години. До того ж це мала оперна форма, немає хору. На мою думку, було логічним поставити її стисло, без перерви. Також зробили деякі купюри тексту. Думаю, це надало постановці динамізму.
З оперою “Медіум” нас запросили до участі у проєкті “Оперний вікенд”. Для цього показу Сандра Крмаджян зробила нам нову сценографію. Костюми — бренд “2LFactura”. Кураторкою проєкту була Галина Дуб.
Своєю виставою ми закликаємо людей бути обережними, не загравати з потойбічними силами.
Костюми до перших показів ми підбирали самі. Намагалися наблизити їх до історичних. Нові костюми підкреслюють атмосферу “салонності” у виставі. Вся дія відбувається в одному місці — “театрі спіритизму” Мадам Флори. Сценограф Сандра Крмаджян придумала таку цікаву деталь, як троє дверей різної форми. Одні з них виконують роль бару, адже Баба випиває, особливо після того, як на одному з сеансів відчула присутність якихось сил. Центральні двері — вхід до кімнати Моніки, де вона живе і працює. У третіх дверей дві функції — вхідні двері до квартири та ляльковий театр, в якому Моніка та Тобі часто проводять своє дозвілля. Хлопець розважає дівчину, а в якийсь момент намагається за допомогою ляльок розповісти про свої почуття. Тобі німий, але це людина, яка все чує і добре розуміє.
Клієнти спіритичного салону — це свого роду спіритичні наркомани. У них є потреба спілкуватися зі своїми померлими родичами, у цьому випадку — з дітьми. Недаремно весь час наголошується, що це “театр спіритизму”. Містер та місіс Гобінью приходять сюди як до театру і надягають все найкраще, що в них є. Новий персонаж мадам Нолан спочатку приходить як сіренька мишка. Потім вона втягується в цю секту, що відображено у нових деталях її гардероба.
Новий показ вистави відбувся у рамках шоукейсу для делегатів німецької організації аматорського та незалежного театру, який провела асоціація “Український незалежний театр” (керівник асоціації Влада Бєлозоренко). Саме ця організація привезла до Києва партнерів з Німеччини. Метою їхнього приїзду було ознайомитися з українським незалежним та аматорським театром.
Був оголошений конкурс на участь у цьому шоукейсі. Тут були показані різні театральні жанри. Опера “Медіум” була відібрана як музична вистава. Також для німецьких гостей показали дитячу виставу “Одного разу на Купала” режисера Оксани Ковальової, пластичну виставу “Божественна комедія/ Пекло” режисера Влади Бєлозоренко і драматичну виставу “Трагіки до ваших послуг” — у постановці Олени Аль Юсеф.
Підготовка до нового показу нашої вистави була непростою. Але актори Анастасія Поліщук (Баба), Дар’я Миколенко (Моніка), Сергій Дерун (Тобі), Роман Лещов (містер Гобінью), Віолета Самонь (місіс Гобінью), Марія Антоневська (мадам Нолан) та Тетяна Воронова (Духфатум) добре впоралися зі своїми завданнями. Особлива подяка концертмейстеру Ірині Шестеренко. Вдячні диригентупостановнику Костянтину Старовицькому, бренду “2LFactura”, сценографу Сандрі Крмаджян та творчому керівнику Миколі Гамкалу. І звичайно ж, Національній музичній академії України та її ректору Максиму Тимошенку, які дали можливість показати цю оперу.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment