«Вона ставилася до мови, як поет, який любить гратися зі словом»

Анна МУКАН
Фото Валерія ПОПОВА,
відділ зв’язків із громадськістю Інституту філології КНУ

Є викладачі, які своєю колосальною працездатністю і любов’ю до науки здатні до подвижницької справи — створити кафедру, наукову школу, безцінні флагманські дослідження. Вони відомі у світі завдяки міжнаціональному значенню їхніх напрацювань, відкритості до спілкування й бажанню приймати і передавати досвід. А ще знайомство з такими вченими дуже цінують (і не лише в наукових колах), бо це завжди можливість почути сповнене життєтворчості слово, доторкнутись до талановитого всесвіту інтелектуальної думки, отримати щось більше за знання — часточку їхньої вітальної енергії. Саме такою Людиною, Вченим і Вчителем із великої літери була Ніна Федорівна Клименко — член-кореспондент НАН України, доктор філологічних наук, професор Київського національного університету. 20 лютого в Інституті філології відбулася презентація книжки “У пошуках гармонії мови”, приурочена до 80-річчя від дня народження Ніни Клименко.
Вступне слово взяв модератор зустрічі, директор Центру елліністичних студій та грецької культури імені Андрія Білецького доц. Андрій Савенко. “Презентований том — це своєрідна офіра нашій вчительці, колезі, людині, яка була взірцем наукової доблесті”, — зазначив Андрій Олександрович і додав, що Ніна Клименко до останніх днів залишалася в лавах наукової спільноти. Також він подякував Послу Грецької Республіки Васіліосу Борновасу за фінансову підтримку у виданні презентованої книжки й передав слово почесному гостю. Пан Васіліос подякував за можливість бути присутнім на такому інтелектуальному заході. І нагадав про велике значення грецької мови для розвитку провідних мов світу, підготував презентацію зі світлинами найдавнішої мозаїки на теренах Східного Середземномор’я.
Д. філол. н., проф., провідний науковий співробітник Інституту мовознавства НАНУ Євгенія Карпіловська — один із упорядників тому “У пошуках гармонії мови”, що вийшов у серії “Українська елліністика” у Видавничому домі Дмитра Бураго. Вона пояснила символічне значення назви видання й зображення арфи на ньому. У свідомості давніх греків арфа була символом гармонії звуків музикосфери. “Ніна Клименко сама була уособленням гармонії: з одного боку, глибоким і вдумливим вченим, а з іншого — лагідною, доброзичливою і чуйною до оточення жінкою”, — сказала Євгенія Анатоліївна й звернулася до структури презентованого видання. У ньому вміщено 45 статей науковців із семи країн світу. Під обкладинкою тому статті елліністів із Салоницького університету, членів Комісії зі слов’янського словотворення при Міжнародному комітеті славістів (представників із Польщі, Сербії, Словаччини, Білорусії). Тематика статей належить різним сферам вивчення мови — словотвір, морфеміка, граматика, комп’ютерна лінгвістика та ін. “Найповажніший” розділ книжки присвячено україністиці. До його формування долучилися колеги з Інституту мови НАН України, Інституту філології КНУ імені Т. Шевченка, лінгвісти зі Львова, Чернівців, Дрогобича, Кривого Рогу, Черкас.
Гість презентації видавець книжки “У пошуках гармонії мови” — поет і культуролог Дмитро Бураго нагадав про цивілізаційний культурний код, який веде до Стародавньої Греції. Її сюжети залишаються позачасовими й до них варто звертатися, шукаючи відповіді на багато екзистенційних питань сьогодення. Також пан Дмитро пригадав своє перше знайомство з Ніною Клименко: “Було відчуття, що ми давно знайомі, й тому одразу почали говорити на одній мові про основні речі”.
“Ніна Федорівна не опускалася на рівень людини, а піднімала співрозмовника на свій рівень”, — поглибив думку видавця книжки Андрій Савенко й надав слово двом учням ювілярки — к. філол. н.
Світлані Перепльотчиковій та д. філол. н. Ларисі Кислюк. Пані Світлана пригадала, як була однією з перших шести студентів, які в 1995 році почали вивчати новогрецьку мову, навчаючись на романо-германському факультеті Київського університету. Пані Лариса сказала, що можна говорити про наукову школу вченої Ніни Клименко.
На презентації книжки, присвяченій ювілярці, були присутні її доньки — Оксана й Надія. “Мама завжди казала: “Праця мене лікує”, — поділилася спогадами з родинного життя пані Оксана. Вона разом із сестрою зростала в атмосфері високої духовності. Андрій Білецький і Тетяна Чернишова були духовними вчителями їхньої матері й прикладами інтелігентності для Оксани та Надії.
Насамкінець Андрій Савенко коротко презентував ще одну книжку — “Кавафіс. Критика і переклади”, видання якої також присвячене пам’яті Ніни Клименко. Зустріч минула в теплій і доброзичливій атмосфері, адже згадати свого вчителя й вшанувати його пам’ять прийшли найрідніші для Ніни Федорівни люди — сім’я, учні, колеги й духовні послідовники її безцінної праці.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment