Чеховський «Ведмідь» з українським корінням

Едуард ОВЧАРЕНКО
Новою роботою Класичного Художнього Альтернативного Театру стала вистава “Ведмідь.UA” за Антоном Чеховим. Вже традиційно нову постановку представили в Будинку актора. Вистава стала бенефісом однієї з провідних актрис театру Тетяни Лозіної.

Актриса вже 25 років самовіддано служить театру. 20 років працювала у Київському академічному театрі юного глядача на Липках, а нині — у КХАТі. Також вона виконує обов’язки завідувачки трупи та заступника директора театру. В її репертуарному листі ролі, про які може тільки мріяти будь-яка актриса — Королева Гертруда в “Гамлеті” Вільяма Шекспіра, Мадмуазель Ку-ку в “Зірці Б…” Міхая Себастіана, Марція та Мелхола в “Йоганні” Лесі Українки, Анарда в “Собаці на сіні” Лопе де Вега, Федора Іванівна в “Ночі з графом Каліостро” за мотивами Олексія Толстого, Віка в “Морзі № 5” Неди Нежданої, Інна в “Придурках” Олександра Карабчієвського, Проститутка та Лікарка в “Єврейському годиннику” Сергія Кисельова та Андрія Рушковського, дружина Олена в “До і потім” Катаріни Сінчілло, Попова у виставі “Ведмідь. UA” Антона Чехова. А зараз вона репетирує Машу в чеховській “Чайці”. Наразі Тетяна Лозіна зіграла в театрі КХАТ навіть більше ролей, ніж його засновниця Катаріна Сінчілло.
— Може, це прозвучить і не романтично, але роль Олени Попової не була моєю мрією, — зізналася актриса. — Це вибір керівників театру, але я їм вдячна за це. Працювати з таким матеріалом завжди щастя для актора. Тому що це драматургія найвищого ґатунку. До того ж, не кожному актору випадає такий фарт — мати у своєму репертуарі роль у п’єсі Чехова. Олена Попова, роль якої я виконую, — особистість неоднозначна, в принципі, як і належить справжній жінці. Вона чутлива і сильна, пристрасна і віддана. Такі ролі завжди цікаві. Перші покази виявили, що вистава зацікавила глядачів, але водночас викликала і суперечки. Бо для когось це цікаво, інтригуюче, весело і глибоко, а для когось це зовсім не Чехов. Однозначно, що вистава є… Вона відбулася… А далі починається шлях вдосконалення, можливо, навіть змін…
Це вже друге звернення театру до творчості Чехова. До цього була “Чайка”.
— Чехов не просто цікавий, він геній світового масштабу як письменник. А як драматург — він такий неповторний, що навіть порівняти його немає з ким, — наголосила художній керівник КХАТу Катаріна Сінчілло. — Не всі актори можуть грати Чехова, не всім режисерам він відкривається. Це дуже витончений майстер, який заглиблюючись у психологію стосунків, характерів та вчинків своїх персонажів, дозволяє глядачам у кожному впізнати себе.
Наша вистава називається “Ведмідь.UA”, а не просто “Ведмідь”, як п’єса Антона Чехова. Тому місце дії (Україна) закладено вже в назві. Певною мірою цю виставу можна назвати продовженням та розвитком теми спектаклю про графа Каліостро, яка нам з заслуженим артистом України Віктором Кошелем, як режисерам-постановникам, дуже сподобалася. Але це все ж таки інша історія, дуже сучасна і актуальна саме сьогодні.
Ідея цієї вистави народилася влітку, коли ми з Віктором відпочивали у Чорногорії, де відбувається фестиваль “Котор-Арт”. Ми намагаємося не проґавити жодної театральної події цього міжнародного проєкту. Нас вразила моновистава за Чеховим і захопила ідея зробити власну українську самобутню й неповторну версію цього твору. Коли повернулися до Києва, то вже у вересні розпочали сезон з втілення у життя своїх намірів. Під час репетицій відбулася заміна актора, що мав грати Смірнова, і все стало на свої місця.
Ми ніколи не доповнюємо світових шедеврів своїми авторськими текстами. Але фішка КХАТу — це відтворення подій, які є в п’єсі, але відбуваються за лаштунками, або просто без слів. Ми ставимо те, що написано в автора, треба тільки уважніше читати. Це, на мій погляд, і є справжня режисура. Не дописувати свої фантазії до текстів автора, а відкривати те, що є в його текстах.
Одна з найглобальніших проблем людства сьогодні, про яку ми говоримо у виставі, це самотність чоловіків і жінок, які живуть поруч, але не сприймають одне одного через неідеальність кожного. Бог розділив нас на дві половинки — чоловіків і жінок, і це був його найкращий жарт. Наші мрії можуть здійснитися тільки тоді, коли ми в парі, коли приймаємо свою половинку, хоч би якою недосконалою вона здавалася б.
Для актора Володимира Волка (Григорій Смірнов) це була перша головна роль з таким великим текстовим навантаженням в театрі, до цього він більше працював у кіно. Його природна привабливість, притаманна йому органіка, зовнішність позитивного персонажа, почуття гумору, що співпало з почуттям гумору одного з режисерів вистави, допомогли Володимиру зробити свого героя зрозумілим всім глядачам та симпатичним усім глядачкам в залі.
Для актриси Ангеліни Грищенко (Лукерія) це теж перша серйозна роль в театрі, яка була створена власне під неї, з урахуванням її психофізики. На першій прем’єрі-бенефісі Тетяни Лозіної майже кожна реприза молодої виконавиці викликала сміх та оплески. Ми, режисери, намагалися створити максимум ситуацій, в яких вона б могла розкрити свою акторську обдарованість. На другу виконавицю цієї ролі, Тетяну Бучацьку, ще очікує випробування сучасним прочитанням Чехова. На першій прем’єрі вона грала невеличку роль Одарки, яку в наступному складі виконуватиме актриса Валерія Московенко.
Сценографія вистави — це сімейний склеп, де під портретом померлого чоловіка, що зраджував і не кохав свою дружину, живе весільна сукня та гротескно величезна конвалія. Костюми та пластика підкреслюють принади жіночого царства, в яке потрапляє головний герой сновидінь їхньої хазяйки.
Найближчу історичну подію, яку готує КХАТ, можна буде побачити 13 березня у день народження нашого театру — найновішу версію програмної вистави, КХАТівської візитівки — “Чайки” Антона Павловича Чехова в головній ролі з легендою театру і кіно, яку визнав і нагородив навіть Голівуд, народною артисткою України Ларисою Валентинівною Кадочніковою.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment