Цінний дар шанувальникам гетьмана Мазепи

о. Юрій Мицик,
д.і.н., проф., засл. діяч науки і техніки України

Його зробив читачам чернігівський науковець і журналіст Сергій Павленко, найкращий в Україні мазепознавець. І раніше він видав низку книг — наукових досліджень, присвячених цьому гетьману України, і два фундаментальні (понад 1000 ст.) збірника джерел, присвячених його добі, а в журналі “Сіверянський літопис”, який він заснував у 1995 р. і є його головним редактором, почесне місце належить саме мазепознавчим розвідкам. Цього разу він опублікував третій фундаментальний (496 ст. або 62 друкованих аркуша) збірник джерел (“Україна доби Івана Мазепи. 17081709 роки в документальних джерелах”. — К. видво “Мистецтво”, 2019). Вже з першого погляду книга привертає увагу, бо є ошатно виданою на крейдяному папері. Вона містить авторський вступ, де міститься розвідка про мету й характер видання, особливості джерел, вміщених у збірнику тощо.
Це універсали й листи самого Івана Мазепи, козацької старшини, листи шведівучасників походу Карла ХІІ, дипломатичні донесення, повідомлення тогочасної преси, матеріали російських урядовців, царя Петра І, турецьких владців про антиколоніальне повстання Мазепи й перебіг подій 17081709 рр. Особливу цінність становлять численні перекладені щоденники вояків і високопосадовців шведської армії. Великий масив джерел дає уявлення про шведськоукраїнський союз, про справжні наміри сторін протиборства й визвольну боротьбу гетьманців та агресивну політику Російської імперії на теренах України.
Джерела (всього 621!) розташовано в збірнику за тематичним принципом і розділено на 8 частин: “Напруга загроз”, “Каролінський наступ на Москву”, “Шведськоукраїнський союз”, “Царський фронт”, “Кримськоосманський нейтралітет”, “Поразки і відступ”, “Бендерське стояння”, “Документарій пізнішого часу, пов’язаний з повстанням мазепинців”. Збірник складається також з іменного та географічного покажчика, переліку документів і реєстрів репресованих у справі повстання 17081709 рр., а також подальших антиросійських дій (мазепинці, урядники та члени їхніх родин). Особливо цінним є те, що тут представлено не тільки раніше видані за кордоном й часто недоступні навіть науковцям, але й виявлені в архівосховищах як України, так і зарубіжних країн (Польща, Росія, Швеція). Ряд джерел вперше перекладено з польської, латинської, німецької, французької та шведської мов — і це теж підносить значення збірника.
Збірник доповнює попередні два, і разом вони дають можливість всебічно розглянути антиколоніальне повстання 17081709 рр. під приводом гетьмана Івана Мазепи і очистити його самого і його прибічників від бруду російських фальсифікацій. Насамкінець привітаємо Сергія Павленка з новим науковим звершенням і побажаємо йому нових успіхів!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment